Rozhovory s osobnostmi 24. 04. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Jarmila Voženílková

Lidé jsou hodně přetížení, mají bolavá záda, špatně spí a nemohou se uvolnit. Jóga je jednou z nabídek, jak vnést do svého života ztracenou harmonii a světlo poznání.

O životě s jógou.....Jarmila Voženílková

Jak jsi se dostala k józe?

Moje maminka se celý život věnovala józe, a když jsem měla jako dítě těžkou skoliózu, musela jsem pod jejím vedením cvičit ásany a pěkně zhluboka dýchat. A pak jsem paní doktorce na ortopedii ukazovala ten „zázračný cvik“, který mi vyléčil skoliózu. To bylo moje první setkání s jógou.

A až mnohem později jsem začala docházet na lekce power jógy v Kolíně a lekce hathajógy v Kutné Hoře a jógu jsem si zamilovala. Pro její eleganci, soustředění, harmonii a nekonečnou možnost poznávání toho, co všechno jóga je.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Jóga mi změnila život. Učí mě spoustu věcí a toužím poznat víc ☺.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga je pro mě o každodennosti. Není to pouze čas praxe na podložce anebo lotosový sed na útesu. Jóga mě učí bdělosti a přítomnosti, podporuje moji intuici a odvahu. Přináší mi každodenní lekce v podobě zdánlivých maličkostí a letmých setkání. 

 

A jak se to projevuje? 

Méně řeším, více pouštím. 

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Hloubka a spousta podob a možností. Práce a komunikace s tělem, pozorování mysli, cesta dechu, energie emocí, hluboký vnitřní klid. Nacházení souvislostí a velké propojení s praktickým životem. 

 

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Ráda si občas zaběhám a ráda chodím po horách. 

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

V současné době se zdá, že je jóga módní záležitostí. Lidé jsou hodně přetížení, mají bolavá záda, špatně spí a nemohou se uvolnit. Jóga je jednou z nabídek, jak vnést do svého života ztracenou harmonii a světlo poznání. Pochopit, porozumět a přijmout. Ovšem je to dlouhá cesta a občas nemusí být až tak příjemná. A to některé lidi odradí. Jóga je totiž také o disciplíně, pravidelnosti, o pokoře, o ochotě nechat se vést. A tam přichází první zkoušky. Paradoxně ne pro naše tělo, ale pro naše ego.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Záleží na tom, co lidé potřebují a co hledají. Někdy můžete hledat dokonalé fyzické protažení a osloví vás klid a ticho meditace. Někdy hledáte hloubku filozofie a najdete radost v asánách. Jóga je dobrodružství a proto bych doporučovala přijít na lekci jógy. Nechat vše plynout, otevřít se a pozorovat, dýchat a být. 

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Na co by si měl dát pozor, to nevím.

Ale doporučovala bych, hledat studio i lektora jógy srdcem. To znamená citlivě vnímat, jak se v přítomnosti lektora jógy cítím a jaká je ve studiu atmosféra. Protože uvolnění a pohoda na lekcích je prvním krokem na cestě k zastavení. A tady začíná jóga. 

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Ano, jsou. Ne všechny styly jógy, které studia nabízí, a ne všechny jógové pozice jsou prospěšné všem bez rozdílu. Pro mě je velmi důležité znát zdravotní stav svých klientů. Vidět jak se pohybují, dýchají, mluví a o čem přemýšlí. 

Jóga stimuluje pránická těla, energii a má určité kontraindikace. Toto už je záležitost jógové terapie. Ale určitě je moudré preferovat individuální přístup a vědět co může komu prospět a co naopak ublížit. 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Nemyslím si.

 

Jak se stravuješ ty?

Snažím se o vyváženou stravu s převahou ovoce, zeleniny a obilovin, mám ráda různé saláty, například kombinace s luštěninami. Zároveň však přiznávám svoji lásku ke všemu sladkému. 

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Všechno. 

 

Děkujeme za rozhovor!

Objednat předplatné