BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 27. 01. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou....Hana Seifrtová

"Věřím, že jóga nám dává něco jako návod, kterého když se alespoň z malé části držíme, jsme ve svém těle a mysli mnohem spokojenější a vyrovnanější."

O životě s jógou....Hana Seifrtová

Jak jsi se dostala k józe?

Jógu jsem poprvé vyzkoušela před více než deseti lety, když můj lektor aerobiku bez varování místo bedýnek na step aerobic přinesl podložky na jógu. Těšila jsem se na hlasitou hudbu, otočky a výskoky, a místo toho jsem dýchala ve střeše v naprostém tichu a měla záchvat smíchu, protože mi to přišlo neuvěřitelně vtipné a nudné zároveň, nicméně nechala jsem se přesvědčit, že protažení v podobě jógy více než potřebuji, a zařadila jsem si ji do svého týdenního programu ke svým dalším sportovním aktivitám. Ani náhodou mě tenkrát nenapadlo, že se za pár let stane něčím mnohem víc. 

Proč jsi u jógy zůstala?

Já myslím, že je to podobné jako s partnerem. Potkala jsem ji, přes prvotní nezájem se postupem času zamilovala a tím, jak jsem ji více poznávala, přerostlo to v lásku a krásný vztah, který věřím bude trvat navždy :). S jógou je mi moc hezky, díky denní praxi na podložce se cítím dobře ve svém těle, a hlavně se cítím spokojená uvnitř. Manžel si vždycky dělá srandu, že už ve dveřích pozná, jestli jsem ten den cvičila, nebo ne. Ale vážně, ten čas, který si sama pro sebe vyšetřím a strávím ho na podložce, mě neuvěřitelně nabíjí a uklidňuje. Od doby, kdy jsem přičichla k jógové filosofii, vím, že vlastně téměř nic nevím, a že se toho chci ještě strašně moc naučit, a myslím, že to je velký důvod, proč se józe věnovat dál. Navíc díky józe jsem poznala tolik úžasných a inspirativních lidí, učitelů, kteří se józe věnují desítky let, a vidím, jak je to ovlivnilo, jak jsou spokojení, otevření, flexibilní, srdeční… a to je obrovská motivace.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Kromě toho, že se snažím denně rozložit podložku a alespoň krátce se na ní zastavit, ať už v podobě pozdravů sluníčka, celé nebo zkrácené série aštanga jógy, které se věnuji, nebo jen dýchání, jóga mě provází celým dnem. Snažím se vše, co se v józe naučím, přenášet do běžných situací v životě a snažím se žít v souladu s jógovou filosofií. Samozřejmě to nezvládám stoprocentně, možná ani z desetiny ne, ale když si alespoň jednou denně uvědomím, že bych něco mohla dělat lépe, a občas to dokonce i lépe udělám, je to obrovský pokrok. Mám dvě malé děti a je jasné, že toho času na sebe tolik nemám, ale každých pár minut se počítá.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Je toho spousta. Věřím, že jóga nám dává něco jako návod, kterého když se alespoň z malé části držíme, jsme ve svém těle a mysli mnohem spokojenější a vyrovnanější. Všichni v životě prožíváme hezčí i těžší chvíle, ale je na nás, jak k nim přistoupíme, jestli se začneme hroutit, litovat se a dokola analyzovat, jak těžké to máme, nebo jestli se budeme soustředit na něco hezkého a ty obtížnější okamžiky brát tak, jak přijdou, a budeme se těšit, až je zase vystřídají ty hezké. Myslím, že jóga nás učí dívat se na všechno, co nás potká, s nadhledem, pokorou, a hlavně pozitivně.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jóga a sport jsou pro mě dvě odlišné věci a obě do mého života patří. Jóga je moje životní filosofie a svou denní praxi na podložce neberu jako sport. Někdy se na ní zpotím, někdy protáhnu, někdy pouze dýchám, někdy pouze sedím a jsem. Sportem vyplňuji svůj volný čas, protože mě jakýkoliv pohyb baví od dětství.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano a to, jak se jóga za posledních několik let rozšířila, je úžasné. Jógových studií je opravdu hodně a hodně je i druhů jógy, takže si každý může vybrat tu, která mu vyhovuje, přitom ta filosofie za tím je pouze jedna a je skvělé, že se lidi začínají zajímat i o ni, o dech, o meditace. Poslední dobou se s jógou čím dál více seznamují už i děti, a protože jsem jógu učila ve školce, tak můžu říct, že u dětí je velmi oblíbená.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?


Určitě protažené a zpevněné tělo, správné držení těla, odstraňuje bolesti zad, se kterými se spousta lidí potýká, z lekce jógy nejdou vyčerpaní, naopak plní energie a dřív nebo později zjistí, že jóga jde více do hloubky jich samých, že to není pouze o těle, ale i o duši, o jejich vnitřním klidu, nadhledu, větší trpělivosti, snazší koncentraci… je toho mnoho. 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Každý by se měl řídit převážně vlastním pocitem, protože každý potřebujeme něco jiného. Když se v daném studiu a s daným učitelem cítí příjemně, má se od něho co učit, je to v pořádku a je přesně tam, kde má v danou chvíli být. Pokud tomu tak není, je čas na změnu.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Rizikem může být pouze to, že se člověk do jógy zapálí tak, že ze dne na den zásadně změní stravu, začne denně cvičit a neposlouchá své tělo. Pak se může cítit mnohem hůř, než když jógu vůbec neznal, a není pak překvapením, že ho ta vášeň brzy zase opustí. Takže důležité je, všeho s mírou a postupně.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Jóga nikomu nic nepřikazuje, každý jsme jiný a každý potřebujeme něco jiného. Díky józe se umíme lépe naladit na své tělo a své potřeby, a pokud maso naše tělo potřebuje, tak nemá smysl mu úmyslně ubližovat a kvalitní maso mu dopřejeme. Pokud ale zjistíme, že naše tělo maso nepotřebuje, tak ho přirozeně z naší stravy vyřadíme. Většina lidí, kteří začnou cvičit denně, zjistí, že maso je v žaludku těžké, takže pokud ho ze stravy nevyřadí úplně, tak ho alespoň omezí.

Jak jíš ty?

Nerada se řadím k nějaké skupině, snažím se jíst to, o co si mé tělo říká. V létě miluji různé saláty a ovoce, v zimě naopak teplé zeleninové polévky a miluji luštěniny a těstoviny. Již od dětství jsem neměla ráda maso a mléčné výrobky, takže je víceméně nejím, nicméně jsou situace, převážně na dovolené u moře, kdy si dopřeji čerstvou rybu. Moje největší neřest jsou sladkosti všeho druhu :). 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Radost.

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

 

Objednat předplatné