Rozhovory s osobnostmi 13. 11. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Anežka Petrásková

Zatím ještě nejsem tím (doslova) úplným jogínem. Zatím se pouze snažím každý den alespoň pozdravit sluníčko. Buď skrze ásany, nebo skrze mysl. Vše má svůj čas, nicméně účinky jógy každodenně rozhodně pociťuji.

O životě s jógou .....Anežka Petrásková

Jak jsi se dostala k józe?
Má nejbližší přítelkyně mi zvěstovala, že spolu s její maminkou začala navštěvovat úžasnou záležitost s názvem jóga. Bylo mi tehdy čtrnáct let a jóga byla v té době u nás ještě něco velmi neprobádaného a nového. Věděla jsem, že jóga existuje, ale neměla jsem představu, co obnáší. Dlouho jsem hledala něco, co by mě oslovilo a u čeho bych mohla setrvat. Jakmile jsem navštívila hodinu jógy u nyní mé kolegyně Pavly Cahákové, naprosto mě to uchvátilo...


Proč jsi u jógy zůstala?
Nepotřebovala jsem důvody, proč bych měla v józe pokračovat. Prostě jsem to tak cítila. Na každou další hodinu jsem se výjimečně těšila. Nejprve jsem však pociťovala, jak mě takzvaně tělesně dává dohromady, a až později přišlo i vnímání duševních účinků. Stala jsem se díky józe klidnější, vyrovnanější a šťastnější.


Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Zatím ještě nejsem tím (doslova) úplným jogínem. Zatím se pouze snažím každý den alespoň pozdravit sluníčko. Buď skrze ásany, nebo skrze mysl. Vše má svůj čas, nicméně účinky jógy každodenně rozhodně pociťuji. Snažím se vnášet do každé činnosti a v každém okamžiku do svého života onen klid a rovnováhu, kterým mě jóga neustále učí.


Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Její nenucenost a přitažlivost. Jakmile s ní člověk jednou naváže kontakt, jóga ho nedrží, ale on sám ji nedokáže opustit. Ani nechce. Vnáší do života řád, který je ale velmi přirozené plnit. A taky neomezené možnosti v jejím poznávání. Jóga je pro mě hádanka s nekonečnem možných řešení.


Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Nedávno jsem se vrátila ze studijního pobytu v Portugalsku, kde jsem studovala na sportovní škole, tudíž jsem měla možnost vyzkoušet si nové sportovní aktivity. Bylo to velmi zajímavé a leccos mě hodně zaujalo... ale nic tak jako právě jóga. Já jsem ale člověk otevřený novým zkušenostem, takže se dalším sportovním aktivitám nebráním. Ale srdcem jsem józe věrná.


Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Jóga je pro mě něco, co člověk úplně neprobádá ani za celý život, ač je teorie jógy poměrně jasně definovaná. Tudíž jí nikdy nebudu mít dost, a proto jí nikdy nepřestanu být uchvácená.


Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
To bych ráda sdělila, ale nejlepší bude si to prožít...


Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Slyšela jsem od kamarádky, která navštívila nejmenované studio, že se jí udělalo zle na hodině a lektorka jí nedovolila opustit sál... Je těžké odhadnout, jaký lektor je či bude, pokud nemáme nějaké validní recenze. Pokud však jógové studio či lektor až příliš omezuje váš osobní prostor a nedává vám možnost pro vaše vlastní potřeby, něco je špatně. Na józe si máte odpočinou, a né být ve stresu.


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Rizika jsou všude a vždycky. Ale pokud budeme dobře vnímat sami sebe, nemusíme se obávat.


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Na józe mám ráda jednu krásnou věc – vše je na vás... nicméně jóga vám časem ukáže cestu. Někomu to trvá déle, podle toho, kolik času potřebuje. Já sama jsem vycítila, že potřebuji ve svém životě nějaké změny. Vegetariánkou nejsem, ale masu se vyhýbám... ale kdo ví, třeba časem...


Jak jíš ty?
Moje tělo mi dává solidní zpětnou vazbu na to, čím ho nakrmím. Snažím se nepřejídat, jíst zeleninu a ovoce, mléčné výrobky a sem tam si ugriluji nějaké dobré maso ve společnosti příjemných lidí.


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Jóga je pro mě nadějí.


Děkujeme za rozhovor!

-jd-

http://www.jog-in.com

 

 

Objednat předplatné