BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 26. 07. 2015 PDF Tisk

O životě a józe ....Radka Crhonková

Jóga nemá žádné limity a může jí dělat kdokoliv a kdekoliv bez ohledu na věk, zdravotní stav, aj. Člověk pozná sám sebe a najednou vidí ty pozitivní změny. Asi to nejlépe vystihuje věta: jóga není o tom, dotknout se palců u nohou, ale o tom, co zažijete cestou dolů. 

 

O životě a józe ....Radka Crhonková

Jak jsi se dostala k józe?

První setkání bylo asi v roce 2006, kdy jsem náhodou navštívila jednu hodinu jógy a byla to pro mě velká nuda. V té době jsem dělala intenzivně aerobik, tae-bo a potřebovala jsem, jako většina dvacetiletých, hlavně něco akčního, rychlého, výbušného. Takže v té době nebyla jóga nic pro mě. Její čas přišel až v roce 2011, náhodou (nebo to nebyla náhoda?). Nějak jsem nevěděla co v životě dál, byla jsem unavená, neměla jsem nějaký životní elán. Náhodou jsem našla stránky Energy Studia Vaška Krejčíka, který v té době pořádal kurz Do kondice - spojení zdravé stravy, osobního coachingu a jógy, to mě zaujalo a přihlásila jsem se. Asi po třech týdnech této změny mi do toho přišla mononukleóza a na pár měsíců jsem to musela odložit. Ale pak už jsem byla skoro každodenním návštěvníkem Energy Studií, poznala úžasné lektory jako Vaška Krejčíka, Jakuba Šambergera, Katarínu Mikulandovou, Naďu Harenčákovou, Jožu Rabaru a jóga mě uchvátila. V roce 2012 k tomu přibylo setkání a kurz s australským učitelem Iyengar jogy Clivem Farrellym, který je i fyzioterapeut a ukázal mi propojení světů fyzioterapie a jógy a to bylo to, co jsem hledala a cesta, kterou jsem chtěla jít. A od té doby se v józe vzdělávám a teď i sama učím pár hodin jógy pro začátečníky v Olomouci.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Protože mi změnila život k lepšímu a viděla jsem její pozitivní efekt. Na začátku, tak jako u většiny, jsem od ní očekávala protažení, posílení těla a odstranění bolestí zad. Pravidelnými návštěvami jógy mě přestaly asi po 10 letech bolet záda (a to pracuju jako fyzioterapeut a vyzkoušela jsem řadu cvičení). Postupně jsem ale cítila i změny uvnitř - celkové uklidnění, snížení stresu, menší nervozitu, přestala jsem řešit nepodstatné věci a všímat si těch podstatných. Díky ní jsem začala číst různé knihy o pozitivním myšlení, přístupu k životu a začala být vděčná za každou maličkost, za každou životní zkušenost, za vše co se mi v životě děje a žít tady a teď. Líbí se mi, jak se člověk naučí být trpělivý v provádění určitých pozic, které mu na začátku nejdou, naučí se vnímat a pracovat se svým dechem, naučí se ponořit do svého nitra a pozná sám sebe a to potom dokáže přenést z podložky do běžného života. I když asi jako každý mám dny, kdy na to vše člověk nějak zapomene a převáží ty negativní emoce.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, snažím se o to (někdy více, někdy méně, někdy vůbec). V různých formách -cvičení, očistných technik, čtení knih a článků, sledování jógových videí, vedení jógových hodin, vzdělávání se a komunikace s přáteli. Taky se to promítá do mého povolání fyzioterapeuta- přijde mi to jako skvělé propojení. Takže jógu využívám i s pacienty v nemocnici a naopak některé fyzioterapeutické metody a principy využívám při józe. 

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Že nemá žádné limity a může jí dělat kdokoliv a kdekoliv bez ohledu na věk, zdravotní stav, aj. Člověk pozná sám sebe a najednou vidí ty pozitivní změny. Asi to nejlépe vystihuje věta: jóga není o tom, dotknout se palců u nohou, ale o tom, co zažijete cestou dolů. 

 

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Pravidelně dělám jen jógu, chůzi a lehčí turistiku. 

 

Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě a je to dobře. A doufám, že to tak bude i dále a bude spousta spokojených lidí, kterým jóga pomůže zlepšit zdraví, náladu, myslet pozitivně a užívat si života. 

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Záleží, co od ní očekávají. Je to skvělý způsob jak zlepšit stav svého těla - protáhnout přetížené svaly a posílit oslabené svaly. Může to být dobrý kompenzační a doplňkový pohyb pro sportovce. Je vědecky prokázáno, že jóga zlepšuje zdravotní stav - bolesti zad, kloubů, ale i vnitřní onemocnění (např. vysoký krevní tlak, onemocnění dechové soustavy, hormonální problémy). Působí i na psychiku - snižuje stres, zklidňuje mysl, umožní se na nějaké věci dívat jinak a zvládat tak lépe každodenní starosti. A to propojení psychiky, fyzické aktivity a dechu ji dělá tak odlišnou od ostatních ,,sportů“. Proto je tak účinná v léčbě a předcházení různých pohybových problémů - protože většina bolestí zad, kloubů a vnitřních nemocí začíná v hlavě, tím jak přemýšlíme, jak se chováme k sobě a ostatním.

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Jako fyzioterapeut jsem na výběr lektorů celkem náročná a ne vždy se od toho odkážu oprostit a nesoudit. Na začátek je dobré vyzkoušet více lekcí, více instruktorů a zjistit, co mu nejvíce vyhovuje, každý máme jiná očekávání, jiné požadavky. Musí se na té hodině cítit dobře, užívat si jí.  Taky z vlastní zkušenosti doporučuju všímat si, jestli se lektor zajímá o klienty - jestli jim dokáže poradit, respektovat jejich zdravotní stav a nabídne různé varianty pozice dle obtížnosti, případně dokáže upravit klienta v pozici tak, aby si člověk neublížil. To si myslím, že je pro začátečníky velmi důležité.  Mě samotné není příjemné, když lektor celou hodinu neopustí podložku a ukazuje, jak skvěle zvládá náročné pozice a je mu jedno, co se děje v sále a že většina klientů tyto pozice není schopna udělat a můžou si ublížit. Lektor tam je kvůli klientům, není tam proto, aby si sám zacvičil a klienti se jen dívali, jak mu to skvěle jde☺.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Změna životního stylu, lepší kondice, lepší psychický stav - to jsou ta pozitivní rizika. Ale jsou i negativní, např. zhoršení bolestí, poranění svalů, ale ta nejsou naštěstí tak častá a dá se jím předcházet - volbou správného lektora, posloucháním jeho pokynů a hlavně respektováním vlastního těla.  Je proto potřeba vnímat své tělo, nechat své ego v šatně, nesoutěžit se sousedem na vedlejší podložce. Každý jsme jiný, máme jiné tělesné dispozice a kondici, se kterými na hodinu přicházíme. 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Nemusí. Ale myslím, že s pravidelným praktikováním jógy se mění i stravovací návyky a člověk začne tak nějak přirozeně omezovat určité potraviny a celkově mu stačí méně. Když se člověk začne zajímat kromě cvičení i o jógovou filozofii může ho to k tomu vegetariánství přivést i z toho duchovního hlediska. 

 

Jak se stravuješ ty?

Myslím, že po absolvování kurzu na instruktora jógy a získáním nových znalostí se můj jídelníček začal zlepšovat. Víc čtu etikety, zajímám se o složení, volím zdravější a kvalitnější potraviny. Vegetarián nejsem, maso dám, když mám na něj chuť, ale jsem na maso náročná. Taky jsem v posledních měsících objevila kouzlo smoothie  a snažím se co nejvíc omezit sladkosti a nahradit je něčím jiným - třeba oříškovými másly, ovocem.   

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Je to všechno, co je tu jmenované. Je to něco, co mě baví, a doufám, že bavit bude, protože je toho pořád tolik k objevování a zlepšování.  Je to částečně i má práce a cesta jak pomoct druhým zlepšit život. Je to i skvělá a inspirující součást pro mě jako fyzioterapeuta. Ráda ji doporučuju všem jako vhodnou pohybovou aktivitu, ale nikoho do ní nenutím. 

 

Děkujeme za rozhovor!

  • autor: -jd- 
  • www.yofyz.cz
  • zdroj fotek: Radka Crhonková 

 

Objednat předplatné