Rozhovory s osobnostmi 22. 04. 2016 PDF Tisk

O životě a józe.....Martina Vrňáková

Nedělat věci jen tak, jak někdo řekl, že mají být, ale postupnou a přirozenou cestou hledat to své. Každý člověk je jedinečný a každý by si měl najít to, co vyhovuje hlavně jemu. A v tom je jóga úžasná – je tolik cest a přístupů – že snad ani není možné, aby si někdo nevybral.

O životě a józe.....Martina Vrňáková

Jak jsi se dostala k józe?
Úplnou náhodou. Z běhacího pásu v mém oblíbeném fitness centru jsem viděla vycházet z cvičebního sálu skupinu usmívajících se lidí – a to mě zaujalo. Týden nato jsem ze své první hodiny jógy odcházela s úsměvem i já a bylo jasné, že tam nejsem naposledy.

Proč jsi u jógy zůstala?
Nejdříve se mi líbila hlavně síla, pot, dynamičnost, posílení těla... to se mi líbí stále, ale užívám si více pocit, že dokážu vnímat tělo v pohybu i v klidu a s jemností ho provést praxí, kterou si upravuji dle nálady.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Je příjemným doplňkem mého každodenního života. K práci, rodině a všedním stereotypům je vyvažujícím a zklidňujícím aspektem.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Ucelenost a různorodost.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Už nehledám, ale zároveň se dalšímu pohybu nevyhýbám.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Ano, jóga je i více vidět a stává se součástí trendu zdravého životního stylu. Kdo ale chtěl, tak si k józe, myslím, vždy cestu našel. Zároveň se ale stále setkávám u lidí s jejich nesprávnou představou, co mohou na začátečnické hodině jógy zažít. Jejich představa o zamotaných končetinách a stojkách na hlavě na první hodině jim mnohdy brání na první hodinu jógy vyrazit.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Cítit své tělo, cítit svůj dech a cítit se dobře. A kdo by se nechtěl cítit dobře?

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Myslím, že nejde ani tak o studio jako o osobnost lektora. Co by mně vadilo, je budování jakéhosi kultu nedosažitelnosti, nadřazenosti a nabízení pouze jediné cesty. Je náročné si pak takovou manipulaci uvědomit a znovu začít poslouchat hlavně svoje tělo a sám sebe. Nedělat věci jen tak, jak někdo řekl, že mají být, ale postupnou a přirozenou cestou hledat to své. Každý člověk je jedinečný a každý by si měl najít to, co vyhovuje hlavně jemu. A v tom je jóga úžasná – je tolik cest a přístupů – že snad ani není možné, aby si někdo nevybral. Já bych si tedy vybrala studio, které nabízí více stylů jógy, různorodé instruktory a postupně poznávala každý a každého z nich. Časem vám vaše tělo napoví, kde nacházíte nejvíce radosti.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Bylo by dobré s jógou začít pod dohledem zkušeného instruktora, aby se člověk vyhnul špatným návykům a zbytečně si nezpůsobil zranění.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Člověk asi přirozeně začne sám stravu odlehčovat a více o ní přemýšlet, ale stresovat se tím, že má chuť na maso, mi přijde zbytečné.

Jak jíš ty?
No jak říkám, moc se tím nestresuji, ale zároveň se snažím jíst zdravě, a hlavně kvalitně.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Zklidnění.

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

 

TIP redakce!

S Martinou Vrňákovou si můžete zacvičit v Energy Studiu a nově i na www.jogavirtual.cz, kde natočila sekvenci vinyasa jógy ve stylu Stralayoga a powerjógu.

Objednat předplatné