Novinky 03. 11. 2015 PDF Tisk

O DVD hathajóga, on-line a nové knížce

Podzim bývá většinou postupně zatahující se a přivádějící mysl ke chmurným myšlenkám. Jaký podzim byl u Václava Krejčíka jsme se ho zeptali při jeho předposledním natáčecím dni pro JOGAVIRTUAL.CZ.

O DVD hathajóga, on-line a nové knížce

Podzim je super. Hodně práce, hodně cestování a tak pohoda. To neznamená, že bych se nezastavil, ale musím říci, že tím, že jsem v jedné své škole ve třeťáku a ve druhé jsem vstoupil do prváku, tak se se všemi svými povinnostmi opravdu nenudím. Můj lovecký pes je mou spásou, protože vím, že s ním musím jít ven, a tak mi každodenní procházky v lese pomáhájí v pročišťování hlavy. Je pravda, že jsem hodně cestoval, ale cesty jsou pro mě dobíjením baterek. Cesty jsou pro mě způsobem realizace a inspirací, která se pak projevuje zvýšenými nápady, které posílám e-maily do kanceláře ke zpracování. Potřeboval jsem vypadnout z reality, protože dokončuji svou 10. knihu Jóga, očista a rituály a k tomu jsem potřeboval “jinakost”. Velká část knihy vznikla v Indii, ale hlavní část se týká očisty fyzického a mentálního těla technikami, které jsme schopni zvládat v našich podmínkách a v běžném spěchu. Téměř vše z knihy jsem prověřil svou zkušeností, experimentoval jsem a tak … Na konci února by kniha měla spatřit světlo světa.

Po Indii jste opět zhubnul. Byl jste na ájurvéské klinice, jak si mohou přečíst čtenáři listopadového vydání JÓGA DNES. Jak je možné si v našich podmínkách váhu udržet?


To je trefná otázka, kterou občas řeším. V Indii jsem neměl povinnosti, nebyl žádný stres, jídlo bylo vždy připravené a o mé tělo i hlavu se starala celá klinika. To pak není těžké zvládat vše, co chcete. Je o vás dobře postaráno a musím říci, že příští rok bych opět na takovou očistu jel rád. Bylo to silné a neuvěřitelně prospěšné pro můj vnitřní pocit lehkosti. V podmínkách domova je to náročné. Jsme naučeni odpočívat jídlem, někdy vínem. To tělu neprospívá a tak mi dá hodně ovládání, abych se udržel. Navíc tím, jak cestuji, užívám si místní dobroty. A tak kdybych neměl každodenní ranní praxi jógy, asi bych váhu neudržel. Někdy mi to uteče, ale zatím vím a umím se vrátit. Tak snad to bude fungovat i nadále.

Jaké bylo natáčení on-line kurzu pro začátečníky?

Jógový kurz pro začátečníky na www.jogavirutal.cz je náročný projekt. Než se mi podařilo vše natočit a vykomunikovat se studiem, vzalo to mnoho dnů a přemýšlení o tom, jak on-linem diváky vést v jógové internetové televizi logicky a krok po kroku programem jógy. Ještě mě čeká natáčení poslední lekce jógy on-line kurzu, které bude veřejným natáčením a tak budu rád, pokud se potkám i s těmi, kteří s tímto kurzem absolvovali vstup do jógy. Prozatím mám pozitivní ohlasy na celý kurz i jeho průběh. Veřejné natáčení proběhne 16.11. v Praze v Energy Studiu HEAVEN na Praze 2 a lekce bude shrnující a reagující na účastníky natáčení. Doufám, že si ji všichni užijeme stejně i jako všichni cvičící s touto lekcí na www.jogavirtual.cz. Jelikož nejsem zastáncem následování jednoho učitele, přizval jsem od páté lekce ke spolupráci mé tři přátele: Jakuba Šambergera, Katku Bílkovou a Petru Záveskou Duspivovou, kteří každý ve své lekcí a svým způsobem provedou cvičícího lekcí jógy v kontextu celého kurzu. V rámci 10-ti lekcí naučíme správné provádění ásan, jednoduchou pránájámu, koncentraci a mnoho dalších technik, které potom mohou lidi zdokonalovat při své domácí praxi. Jsme jen inspirací a tak věřím, že i po skončení kurzu budou lidi nadále praktikovat.

Natáčení onlinů nebylo jediným natáčením. Točil jste ještě nové DVD, mám-li správné informace.

Ano, přesně tak. Už dlouhou dobu jsem měl v mysli realizaci uceleného přístupu hathajógy. Natočili jsme více jak 160 minut základní hathajógové praxe, mnoho bonusů jako hásta mudry, jógové symboly, pozdrav měsíci, sestavu pro metabolismus, techniky svíčky a lomené svíčky, jednoduchý princip pránájámy a meditace. Myslím si, že DVD bude plné zajímavých inspirací pro domácí praxi hathajógy. Já bych možná ani to slovo hatha nepoužíval, ale žijeme v době, která vše rozlišuje. Já osobně bych dal název DVD jen jóga bez přívlastků. Toto DVD není klasickým pohledem na hathajógu, ale je o volnosti, mých zkušenostech s hathajógou v Indii a různorodosti pohledů.

A nemůžeme vynechat otázku na akci NEPOSTRADATELNI.CZ. Vy a aerobik? 

No jasně. Je to má historie, ve které mě už lidi moc neznají. Někteří se podivují, že já a aerobik....Je to snad více, než 12 let, kdy jsem naposledy cvičil aerobik. Aerobikem jsem vplul do fitnessových-pohybových vod a jsem za to vděčný. To, že už ho necvičím, je prostě otázka času a vnitřního vnímání, ale aerobik je super. Je to adrenalín, je to vášeň, je to síla! Je to vyjádření. David Huf, který organizuje akci Nepostradatelní již tuto sobotu 7.11. v Praze přišel s tímto "retro" nápadem - vrátit se společně na pódiu - jen kluci. Myslel jsem, že si dělá srandu, ale nedělal. Kývnul jsem na to a dnes, po několikátém tréninku jsem rád, ale i mám strach. Prostě jsem aerobik neučil 12 let a tak nyní na trénincích společné lekce zírám. Tak doufám, že zírat nebudu na kluky na pódiu, až budu muset udělat otočku. No a moje lekce - aerobik a jóga. Jóga bude závěrečné vyladění a protažení a aerobik.....doufám, že když se ozve hudba, to dám. Budu se těšit! 

To je velice pracovní podzim, nemýlím-li se? Jak odpočíváte?


V lese s Akim, učením se, psaním, psaním a psaním. Strašně rád beru do ruky pero, nebo dávám ruce na klávesnici mého Macu, nebo telefonu a píšu, píšu a píšu… Má relaxace je cestování a také práce, která je mým koníčkem. Nemůžu si přát více.

Děkujeme za rozhovor.

  • -jd-
  • zdroj fotek: z natáčení DVD a titulní fotka: Miroslav Kováč

Objednat předplatné