Zdravá strava 06. 01. 2016 PDF Tisk

Novoroční výzva zdravé výživy - jak na to?

Ať už se rozhodnete, že chcete v roce 2016 zhubnout nebo jen celkově ozdravit vaše tělo po náročných svátcích, nikdy nedosáhnete úspěchu, pokud to nebudete mít tzv. "srovnané v hlavě".

Novoroční výzva zdravé výživy - jak na to?

K tomu, aby se člověk stal úspěšným v práci, musí věřit v cíl a že to je to, co opravdu chce. Nesmí to brát jen jako krátkodobou záležitost, musí si za tím jít, obětovat tomu nějaký čas a být odhodlán. Stejně tak je tomu u výživy, respektive u změny stravování. Od nezdravé stravy a špatných zlozvyků směrem k dobrému a zdravému jídlu vede cesta, která musí být podpořena vírou v cíl, odhodláním a přesvědčením, že už je to navždy. Pokud jste se do této fáze dostali, postupujete úspěšně do druhého kola.

 

Nemá cenu se do změny životního stylu a celkového stravování vrhat po hlavě. Naše tělo je dlouhodobě navyklé (a zvyklé...) na nějaký režim a otočením o 360 °C je možné si i ublížit. Změny by se měly zavádět postupně v určitém časovém horizontu týdnů (max. pár měsíců). Počáteční vlna adrenalinu a kortizolu, kterou tělo při podobných změnách produkuje, má za následek určitou nadšenost, pocit návalu energie a také určitý pocit štěstí a lehkosti. Na jednu stranu je to dobře, je to motivace, na druhou stranu, nenechte se oklamat hormony, ještě vás čeká dlouhá cesta. Pokud potřebujete jen lednovou očistu - i méně je někdy více. Stačí tu ubrat (sladké a alkohol) a tam zase přidat (pohyb) a změny jsou hned znát.

 

Který typ výživy je pro mě TEN pravý a zdravý?

Když se řekne "jíst zdravěji", každý z nás si pod tím může představit něco jiného, a proto je tato otázka více než záludná. Vegan vám zdravou stravu vyloží ze svého pohledu (absence živočišných produktů a převaha rostlinné stravy, včetně obilovin). Veganská strava je uznávaná jako ta zdravá. Na druhé straně stojí "ta ovlivněná skupina lidí", která odmítá lepek, kterého je ve veganské stravě relativně hodně. Vezmeme-li makrobiotiku, směr postavený na luštěninách a obilovinách, tak ta je lepku doslova plná. Přesto opět makrobiotika je považována za zdravý výživový směr. Jmenujme další extrém - paleo stravování (strava postavená převážně na živočišných produktech, ovoci a zelenině) - v podstatě opak veganství a i tak má spoustu zastánců a stoupenců, kteří se podle palea stravují a jsou na tom zdravotně velmi dobře. Vidíte ten rozporuplný potenciál? Tak kde je tedy pravda? Co je to 100% nej?

 

Odpověď je jednoduchá: NIC NENÍ TO NEJ, protože všichni jsme individuální, jinak geneticky determinovaní a každému z nás vyhovuje něco jiného. Vždy musíme to naše NEJ najít. Když jednomu vyhovuje veganství, druhému může škodit, a tak je to i s jinými směry. Umění je tedy najít si to, co vyhovuje každému z nás, a to nejlépe v uceleném balíčku racionálního stravování, protože každý výživový směr má své ALE a pakliže není praktikován s rozumem a plným uvědoměním (včetně rizik a negativních stránek), pak se i ten nejzdravější směr může stát škodlivým.

 

Má rada tedy na závěr zní: Nikdo vám ze začátku nemůže poradit a pomoci tak, jak dokážete poradit a pomoci sami sobě. Začněte u sebe, pozorujte, vnímejte své tělo, co vám dělá dobře a co vám dobře nedělá. Odprostěte se od reklam, křiklavých obalů, pseudopotravin a pseudovýrobků a dávejte tělu to, co mu dělá dobře.

 

Objednat předplatné