Roční období 28. 07. 2022 PDF Tisk

Novolunní a práce s jeho energií - praktické tipy

Na měsíci je něco magického až strašidelného, již po mnoho let o jeho účincích lidé zpívají, mluví a píší. A dnes bych vám ráda představila pár praktických tipů, jak s novoluním pracovat. Myslete na to, že tohle je ukázka mé práce s touto tajemnou energií noci a že vy si jí můžete upravit tak, aby ladila přímo Vám. Inspirujte se, ale kráčejte po své cestě.

Novolunní a práce s jeho energií  -  praktické tipy

Novoluní značí začátek cyklu, je to pauza mezi klidem a akcí která nám má sloužit k uvědomění si sebe samých a svého žití, plánů, kroků a činů. Je to ticho před bouří, před akcí. Je to čas, který nás vede k přemýšlení o nových projektech, plánek a cílech na další měsíc. Je čas obnovit své cíle, touhy a záměry. Je to čas, kdy se máme obrátit sami k sobě a vzdát se toho, co není v souladu s naší cestou a našimi sny. Je to tma před úsvitem, kdy pracujeme na svém vnitřním světě abychom mohli zářit do toho vnějšího a přinášet radost a inspiraci lidem kolem nás.

Jak můžeme s energií novoluní pracovat

1. Vytvořte si svůj osobní prostor
Měl by to být kousek bytu, domu nebo zahrady, kde se opravdu cítíte dobře a v bezpečí, kde vnímáte příjemnou energii a máte chuť zde na chvíli pobýt. Pokud pravidelně meditujete, tak věřím, že právě tento prostor již máte. Můžete si ho vyzdobit květinami, minerály, krystaly, svíčkami, sochami, přírodními materiály ale nezapomínejte, že o tomhle to v první řadě není. Neměli byste se stát závislými na představě o tom, jak má tento prostor vypadat a že nemůžete bez téhle sochy nebo svíčky praktikovat. Myslete zde na Aparigrahu – neulpívání. A mějte na mysli, že cíl zde není ukrytý v materiálnu ale ve vaší plné pozornosti na svůj život.

Velmi dobře vám tu také poslouží aromalampa do které můžete nakapat různé esenciální oleje. K meditaci a uzemnění doporučuji santal, eukalyptus, kadidlo nebo neroli.

Vždy, když do tohoto prostoru přijdete byste měli cítit, že se začínáte uklidňovat. Neberte si s sebou telefon nebo ho vypněte. Toto by měl být prostor jen pro vás, nikoliv pro sledování životů ostatních.

Než začnete vykonávat další práci, rituál nebo očistu, tak se nejdříve uklidněte. Projděte krátkou meditací nebo dechovým cvičením abyste se znovu dostali pozorností do tohoto času a místa.

 

2. Soustřeďte se na dech
Dech vás dovede do plné přítomnosti, neboť dýcháme právě teď a právě tady. Nehledejte v tom složitosti. Pokud praktikujete dechová cvičené zvolte své oblíbené nebo to, které nyní cítíte jako správné. Pokud nepraktikujete tak se posaďte, vnímejte svůj dech a pomalu ho prodlužujte, pozorujte kudy ve vašem těle prochází. Po chvilce můžete začít dech odpočítávat – nádech na 4 doby a výdech na 4 doby. Pro větší uklidnění doporučuji nádech na 4 doby a výdech na 6 dob.  
3. Podekujte za vše, co máte a co vás potkalo
Jako dalším krokem bude vyjádření vděčnosti. Když si uvědomíme, co všecko máme a co všecko nás již potkalo, tak mnohdy zjistíme, že zase o tolik víc nepotřebujeme. Že vlastně mnoho máme a jen naše nenasytnost chce víc protože to vidí u jiných, ve světě. Jenomže pravdou je, že toho až tolik nepotřebujeme.
  • Napište dopis, ve které poděkujete. Provádějte tento malý rituál pravidelně na každé novoluní a poděkujte za vše, co vás v tomto měsíci potkalo. Za vše dobré i za vše špatné. za lidi kteří přišli a také za ty kteří odešli. Vděčnost nám přináší větší klid, zlepšuje náš život a dodává nám spokojenost a uvědomění si toho, kým jsme se stali a co nás tvořilo.
  • Poděkujte za čistou vodu, jídlo, oblečení, domov, děkujte za své tělo, za zdraví, lásku, za přírodu, ranní čaj a za to, že ho máte z čeho pít. Poděkujte za rodinu, blízké i vzdálené přátele. Poděkujte za všecky lekce života, které do této chvíli přišli.
  • A s touto vděčností setrvejte, tvoříte s ní nádhernou energii, které s sebou přináší hojnost, radost a spokojenost.

 

4. Napište své plány
Pořiďte si deník a napište si všechny své cíle, sny, plány a vize. Nepřeskakujte první dva body, protože ty vás dovedli do plné přítomnosti a klidu, tedy k vám samým. Ego začalo ustupovat a vy jste se více uklidnili a naladili na čas přítomnosti. Vnímejte ho, neboť z něho přichází pravda o tom, co skutečně chcete. Co skutečně chce vaše srdce. Když nasloucháte svému srdci, tak nebudete mít „dodatkové“ myšlenky jako: „Já jim to dokážu, to budou koukat, budu to mít lepší, budu lepší než oni.“ Pokud takové myšlenky přicházejí do vaší mysli společně s plány, tak vás svádí ego k tomu něco někomu dokazovat. Chtějte to „dokázat“ sobě, ne ostaním, nalezněte uvnitř sebe dobro a lásku a čiňte to i pro dobro druhých, planety a světa, nemyslete jen a pouze na sebe samé.
Vezměte si tedy deník a pište. Nespěchejte, není kam spěchat a není to třeba. Spěcháme po celý den, teď je čas se uklidnit. Vnímejte, co by mohlo být tím vaším cílem života, hlubokým přáním, které si zde máte splnit. Kam doopravdy vedou vaše kroky na této zemi?

 

5. Meditace
Až budete mít svá přání napsaná, tak se na chvíli posaďte do meditace a nechte je projít celým vaším tělem. Vnímejte příběh života, který se před vámi otevírá. Vizualizujte si, jak se cítíte se svým splněným snem, životem či cílem. Pociťte ho až do morku vašich kostí. Vnímejte ho celým svým tělem, srdcem i duší.

 

A co dál?

Než se zvednete a z místa odejdete do svého běžného života, tak tento prostor, tento čas uzavřete malým rituálem. Je jen na vás, co zvolíte. Můžete sepnout ruce před hrudníkem a poděkovat, můžete očistit a uzavřít prostor palo santem nebo svazkem oblíbeného vykuřovadla, můžete zazpívat mantru, protáhnout se nebo jen v tichosti poděkovat.

Důležité ovšem bude vaše práce na sobě po dobu růstu měsíce nad vaší hlavou. Připomínejte si své záměry, své cesty a své plány a uvědomujte si co pro ně můžete právě nyní udělat, jaké kroky je třeba ujít, co bude třeba nechat v minulosti a co je třeba začít stavět pro budoucnost. Je čas vyčisti to, co nám neslouží a tím vytvořit prostor pro to, co má do našich životů přijít.

S láskou a přáním těch nejhezčích chvil.

Objednat předplatné