O životě 09. 05. 2020 PDF Tisk

Nové lepší zvyky a můj jógový rituál

Letošní jaro nezačalo pro nás lidi zrovna nejšťastněji. Období, kdy se vše probouzí po dlouhé zimě, jaro, které příroda bere jako nový začátek, kdy sluneční paprsky nabírají na síle, stromy kvetou, rodí se nová mláďata, jsme my byli nuceni trávit zavření doma v karanténě nebo v horším případě bojem s nevypočitatelnou nemocí. Ale už obraťme list!

Nové lepší zvyky a můj jógový rituál

Jakmile vysvitne sluníčko, je všechno hned veselejší. Dostáváme se do období, kdy se dny prodlužují, svítá časně a také večery jsou čím dál delší. V květnu nás slunce probouzí kolem půl šesté, v červnu a červenci ještě o půl hodiny dříve. A právě světlo má na nás a naše vstávání pozitivní vliv, a to celkově souvisí s naší náladou i energií během dne. Buďme tedy pozitivní, příroda si od nás odpočinula, doma je naklizeno, všichni jsme si uvědomili, co je v životě opravdu důležité, takže nyní začněme zas normálně žít. A když už jsme dostali tu příležitost začít tzv. od začátku, pojďme toho využít. Byli jsme přinuceni dočasně „zmrazit“ a hlavně změnit naše zvyky, naše rituály. Vraťme si do života jen ty, které nám doopravdy chybí, odložme to, o čem jsme se sice domnívali, že je nezbytné, ale ukázalo se, že to není pravda. Ponechme si naopak to, co nás obohatilo. Neroztáčejme znovu kolotoč – práce, děti, nákup, uvařit, uklidit, úkoly a pak možná já. Nikdy to nebude dokonalé (to snad ani nikdo neočekává), ale lepší to být může.

Zavřené restaurace vás donutily více vařit? Myslím, že to ocení nejen vaši blízcí, ale hlavně vaše tělo. A přesto, že se těšíte, jak si zpříjemníte polední pauzu s kolegy v oblíbeném bistru či restauraci, neměli byste z „rytmu vaření“ zbytečně vypadnout. Pravidelně se na našich stránkách dočtete, že domácí čerstvá strava je top, a proto pojďme u ní zůstat.

Doma jste už přesadili všechny kytky, zahrádka (balkón) jen kvete a zrovna teď se musíte vrátit do kanceláře? Doufám, že i tam si dokážete vytvořit příjemné prostředí – tulipán ve váze, rychle rostoucí řeřicha nebo bazalka v květináči na parapetu (bylinky oceníte jako zpestření a zdroj vitamínů do vašich přinesených krabiček se svačinou a obědem). Obklopte se jarem, i v práci se vám musí líbit.

Místo běhání po nákupech a nákupních centrech jste si zvykli na běhání a procházky po parku? Neměňte to! Není nad relaxaci v přírodě a především tady můžete zhluboka dýchat.

Díky on-line lekcím jste se naučili praktikovat jógu doma? Byla bych sama proti sobě, kdybych vás odrazovala od návštěvy jógového studia (já totiž doufám, že to je to, co vám skutečně chybělo), ale zároveň věřím, že se našla spousta nových nadšených lidí, které jóga takto oslovila a kteří si k nám nově najdou cestu. A nerušte svůj domácí jógový rituál, byla by to škoda.

Můj domácí jógový rituál (aneb trocha poezie)
Svou praxi začínám vsedě na podložce, zklidňuji dech a snažím se „vypnout“ všechny zvuky, vjemy z okolí i všechny neodbytné myšlenky v mé hlavě. Pokud už zůstávám jen já a můj dech, chvíli si s ním pohraji, prohloubím nádech, prodloužím jeho zadržení a naplno se soustředím na dlouhatánské vydechnutí. Takto zklidněná a s plným vědomím se začínám postupně protahovat. Nejprve pravá paže vzhůru (a trochu povytáhnout z pasu), lehký úklon, který s výdechem o něco prohloubím, zpět a druhá paže. Přichází rotace, které vždy předchází vytažení páteře – rotuji rameno – hlava, výdech a zas druhá strana. Plynule přecházím do vzporu klečmo do pozice kočky a pomalu jako kočka rozhýbávám páteř, protáhnu i paže (přetočením dlaní prsty k sobě a jemným pohoupáním), pak překlopit špičky a nejprve jen kolena nad podložku (bříško vtažené, hlava v prodloužení zad), tím zahřívám svaly, poté chvíli do pozice dítěte uvolnit se a zpět přes kočku a už zvedám boky vzhůru do své dnešní první pozice psa hlavou dolů. Kontroluji paže, uvolním hlavu, páteř v prodloužení a teď ještě protáhnout nohy, postupně jedna, druhá, obě paty k podložce. Pohled mezi dlaně, pravá, levá noha krok vpřed a již s nádechem zvedám hrudník, s výdechem klesám zpět do hlubokého předklonu, nádech s rovnými zády až nahoru do pozice hory, výdech s dlaněmi spojenými před hrudníkem. Následuje pozdrav slunce nejprve v základní variantě, postupně přidávám jednoho bojovníka za druhým, obměňuji varianty podle momentální nálady, podle momentálních dispozic. Miluji tyto pomalé pohyby, pozvolné přecházení z jedné pozice do druhé, které na první pohled vypadá jednoduše, navazuji jednou ásanou na druhou, jednou posiluji, druhou se protáhnu a vše plyne s dechem, se zdánlivou lehkostí jako pomalý tanec s přesně danou choreografií. Když už mám dost, přecházím do sedu k pozicím na podložce, nejprve rovný sed z pozice hole do pozice kleští, masíruji orgány břicha, protahuji celou zadní stranu těla. A již následuje loďka (rovná záda, hrudník otevřít) a pak chytit kolena, vyvěsit páteř, povolit bříško, odpočívám. V lehu na zádech ještě pokračuji pozicí můstek, bříško se opět zapojí, hrudník otevře, uvolňuji oblast krku a zas pomaličku dolů postupně po obratlích promasíruji páteř. Pokud mám chuť, přidám svíčku nebo pozici pluhu, a protože při těchto ásanách si mačkám hrudník, následuje ryba nebo kruh k jeho následnému otevření. A už zůstávám jen v klidu ležet na podložce, odpočívám v poloze mrtvoly, dech se mi zklidňuje, svaly se uvolňují, relaxují… a já vím, že je jaro, svítí slunce, všechno kvete nejen venku, ale i ve mně, v mých myšlenkách, v mém srdci… Namasté.

 

Objednat předplatné