BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 13. 10. 2017 PDF Tisk

Nejlepší jsou ty lekce, na které se mi nechce

Moje první lekce, na kterou mě doslova dotáhla moje sestra, proběhla v 6:00 ráno v lyžařském středisku v americkém Coloradu. Od té doby nedám na jógu dopustit....

Nejlepší jsou ty lekce, na které se mi nechce

Minimedailonek

Jméno: Jakub Šamberger

Věk: 44

Znamení zvěrokruhu: Beran s ascendentem v beranu

Specializace v józe: Powerjóga a Jóga pro zdravá záda

Oblíbený jógový guru/duchovní učitel: Vážím si všech učitelů, kteří formovali moji cestu, ale nejlépe funguji na principu pokus-omyl, který přináší hodně poznání, ale také i bolest.

 

Co je pro vás jóga - především? Cvičení, filozofie, duchovní cesta nebo životní styl?

„Jóga pro mě znamená především radost. Nikdy jsem ji nevnímal jako filozofii nebo jako duchovní cestu. Stala se součástí mého života. Prostě tam nějak zapadla.“

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

“Dostal jsem se k józe jako zapálený lyžař. Moje první lekce, na kterou mě doslova dotáhla moje sestra, proběhla v 6:00 ráno v lyžařském středisku v americkém Coloradu. Od té doby nedám na jógu dopustit. I když naše společná cesta nebyla jednoduchá a lemovala ji i zranění a onemocnění, která jsem si způsobil sám svojí urputností. Jsem přeci jen beran v beranu. A tak jsem dostal příležitost propracovat se přes dynamické a velmi silové lekce až k józe pro zdravá záda.”

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy? Jakou lekcí se představíte účastníkům JógaDnes konference a na co se mohou těšit?

“V rámci Jóga Dnes Konference budu mít společnou lekci s Vaškem Krejčíkem. Jsme za ta dlouhá léta spolupráce sehraní, a protože oba občas zapomínáme, můžeme si dovolit improvizovat a tak těžko říct, na co se mohou účastníci těšit. Na dynamickou hudbu, uvolnění, možná trochu dřiny, ale to jde všechno s sebou.”

Změnil se váš život po tom, co jste začal praktikovat jóga?

“Neřekl bych, že se změnil můj život. Možná můj přístup k životu. Přestal jsem dělat věci, které mě nebaví, víc poslouchám intuici. Snažím se žít víc tady a teď, jakkoli to zní jako kýč.“ 

Jak jste se dostal k vedení lekcí jógy a co vám učení nejvíce přináší? 

“Když jsem se v roce 2001 vrátil do Prahy po pobytu v USA, nenašel jsem v Praze žádné místo, kde by se dala cvičit dynamická jóga. Asi proto, že tenkrát žádné nebylo. A protože se věci dějí jak mají, potkal jsem Vaška Krejčíka a v roce 2003 jsme otevřeli první pobočku Energy Studia na Vinohradech. A co mě na učení baví? Musím se zamyslet, jestli je to správně formulováno. Baví mě pozorovat lidi, jak odcházejí z lekce s úsměvem na rtech, baví mě atmosféra lekcí, pokaždé je lekce jiná, neodcvičíte dvakrát stejnou lekci. Mám rád tu pestrost, práci s lidmi a mám rád i ten pocit, kdy se mi na lekci nechce, protože jsem unavený nebo bez nálady. To jsou většinou nejlepší lekce, které odvedu, protože musím veškerou pozornost navést jen a jen na vedení lekce.”

Jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci?

“Pro dnešní dynamickou dobu a společnost má význam zásadní. Pracuje s vědomou pozorností, dechem, vizualizacemi a meditacemi a dokáže tak velmi úspěšně pracovat se stimulací, nastavením a směrováním našeho mozku, který ovládá a řídí naše tělo.”

te nějaké osobní poselství pro ty, kteří s jógou teprve začínají a nebo stále ještě váhají a odhodlávají k návštěvě první lekce?

„Pro ty, kdo se odhodlávají, ať to zkusí. Buď se jim to bude líbit nebo ne. Pro ty, kdo už cvičí, ať si stále udržují radost z jógy. Nejhorší je, když člověk začne být urputný a chce moc a ještě ke všemu rychle. Takže netlačit na pilu a hledat v pozicích nejen dokonalost, ale i uvolnění a pohodlí.“

 

Děkujeme za rozhovor!

Na Jakuba se můžete těšit na pražské Weleda Jóga DNES Konferenci, která se koná 21.10.2017!

foto: Archiv J. Šambergera

- jd-

Objednat předplatné