Zdravá strava 18. 09. 2013 PDF Tisk

Nebuďme popelnicí I

Vyznat se ve zdravém stravování je v současné době plné náhražek, aditiv (přidaných látek pro zpracování a konzervování potravin) nebo light produktů (rádoby dietních), velice náročné. Jóga a zdravý ž...

Nebuďme popelnicí I

Vyznat se ve zdravém stravování je v současné době plné náhražek, aditiv (přidaných látek pro zpracování a konzervování potravin) nebo light produktů (rádoby dietních), velice náročné. Jóga a zdravý životní styl sledují přírodní a netrvanlivý – odlehčený způsob stravování. Pokud nám strava má přinášet energii, je nutné přemýšlet o tom, že potraviny, které člověk sní, mají dodat hodnotnou výživu. 
Naším cílem je inspirovat k přemýšlení o nakupovaných potravinách jako o příteli. Přítel není zákeřný a neškodí, a tak vás chceme upozorňovat na to, co by v potravinách být nemělo. Nedělejme si iluzi, že nalezneme dokonalou potravinu.  Z široké nabídky však můžeme vybírat ty, které jsou vhodné pro přítele. Nepůjde tedy o interpretování zájmů fanatických zájmových nutričních skupin nebo potravinářského průmyslu, ale o hledání chutného jídla, které by nás co nejméně ohrožovalo na zdraví. Naučíme se číst etikety, rozumět údajům napsaným na zadní straně potravin i přesto, že obal je krásně zpracovaný a titulní viditelná část „vypíchne“, proč si potravinu máte koupit, ale o její kvalitě nic nevypovídá. 
Přední strana obalů Viditelná strana potraviny láká ke koupi. Marketingově propracované strategie říkají, co vše má být na přední straně, jak má být produkt vystavený v obchodě, v jaké úrovni očí, co vedle čeho, jaká hudba má v supermarketu hrát… Případně u vchodu do supermarketu naleznete ještě roztomilý pojízdný vozíček pro svou ratolest, se kterou jdete nakupovat. Snažíte se nakoupit zdravé light potraviny, celozrnný chléb, bio jogurty, potraviny z reklamy a ratolest přidává ty své, barevné, nízko umístěné (nejvíce u kasy)... Přece neodmítnete koupit svému dítěti to, co vidí v ranních TV vysíláních! 
Příběh končí. Máme nakoupeno a kontrolní otázka zní: Sledovali jste, co nakoupené potraviny obsahují? Pokud ano, je to výtečné, pokud ne, příště, až půjdete nakupovat, otočte potravinu a dívejte se na tyto údaje:
Datum spotřeby Nekupujte prošlé nebo s datem hraničícím se spotřebou potraviny, už vůbec ne ve slevě, v porušeném obalu, plesnivějící, či hnijící.
Země původu surovin  Tuto informaci bohužel často na obalu nezjistíte, přečtete si alespoň výrobce a místo výroby, ale u průmyslově zpracované potraviny nezjistíte původ surovin pro její přípravu, a tak se může stát, že v potravě jsou suroviny geneticky upravené a převážené z jednoho kontinentu na druhý.
Složení potravy  Bílkoviny, sacharidy, tuky a přidané látky – čím méně složek na zadní etiketě, tím lépe, čím kratší doba trvanlivosti, tím lepší, čím méně neznámých jmen, tím lépe. Na prvním místě ve výčtu složek v potravině by měla být ta nejvíce zastoupená. Pokud si například kupujete celozrnný žitný chléb a na prvním místě je napsaná pšenice, znamená to, že chléb je necelozrnný a s převahou pšeničné mouky místo žitné. Když na povrchu uvidíte různá semínka (může být jen posypané), neznamená to, že je to celozrnné pečivo, stejně jako když je tmavě zabarvené (většinou karamelem). U celozrnného chleba byste měli při rozkrojení vidět celá zrna, ideálně žitného chleba, eventuálně žitno-pšeničného, nebo volit grahamový chléb (šrotový).  Pojem sacharid se často zaměňuje s cukrem. Sacharid je všeobecný výraz, který zahrnuje různé druhy sacharidů, mezi které patří jednoduché a složité cukry, vláknina. Pojem sacharidy „z toho cukry“ znamená: vrať mě do regálu. Není třeba jednoduchých cukrů, které jsou vhodné jedině pro postupné navyšování hmotnosti. Čím méně složek v potravině, tím lépe. 
Pamatujte: Pokud výčet složek v potravině dosahuje čísla deset, je to na pováženou. Čísla jsou uváděna sestupně od nejvyššího obsahu po nejmenší. Na konci bývají pro průmyslově upravovanou potravinu potřebná a pro zdravě se stravujícího člověka nesnášená (někdy i neoprávněně) éčka. Až čas ukáže, jaký je jejich vliv. Určitě, selským rozumem platí, že pokud v potravině nejsou, je to nejlepší řešení. Pokud jsou, jedná se o barviva, dochucovadla, konzervanty a stabilizátory, aby potravina dlouho vydržela.  Není proto lepší zajít na trh a koupit si čerstvou potravinu? Nebo místo uskladnění na týden v lednici jet 2krát v týdnu na nákup a zkusit koupit potravinu v krátké době spotřeby? Některé jogurty vydrží jen týden. A to je dobré znamení. V jejich složení bude mléko, mléčná bílkovina a jogurtové kultury. Pokud na etiketě bude zakysaný produkt, je to ještě lepší. Pokud však při lupou prozkoumané etiketě zjistíte, že jogurt, nebo další potravina obsahuje více jak 3 % tuku, více jak 1 % obsahu tvoří transmastné kyseliny, dále saturované tuky (nasycené), přidaný cukr, sacharóza, škrob, želatina, glukózo-fruktózový sirup, kukuřičné produkty, modifikující látky, velké množství éček a zcela podivné názvy látek, vraťte vše zpět do regálu. To platí i o skrytých tucích. Jsou v sušenkách, uzeninách, pochutinách, stejně jako „bílý jed“ cukr, ten je přidáván téměř všude, i do kečupů, hořčic, majonéz, některých druhů chleba, a nemluvím o slazených limonádách. I jogurt s výborným celým ovocem má plno cukru. Jak by se tam asi čerstvé ovoce dostalo? Muselo být konzervováno a ke konzervaci se cukr používá. To věděla i má babička. 
Hlavní rada na závěr: Nakupujte v klidu, a především sytí. Bez dětí a s rozvahou, neovlivněni tím, co říká reklama. Když jste sytí, nemáte nakupovací paniku a jste schopni přemýšlet o tom, co vkládáte do svého košíku, který by měl poskytnout vašemu příteli (tělu) dostatek hodnotných živin a zdrojů energie, aby byly uspokojeny jeho nároky z hlediska bazálního metabolismu (energie nutná pro fungování životních funkcí). 
Chemie v jídle (a hlavně pro děti)
„Jsem veselý a hravý, stále se směji a rád si s tvými dětmi budu hrát. Dej mě dětem ke snídani, mohou mě i posvačit, pochutnají si na mně k obědu a pak ta krásná večeře s mlíčkem. Na dobrou noc jim řeknu pohádku. Kup mě svým dětem, jsem naprosto bez konzervantů“.  A tak to je se všemi pochutinami, které mají zlákat děti. Na přebal se dá zvířátko, nebo nějaká zajímavá postavička, dovnitř se schová všechno a .....jak smutné!
Kolik chemie a cukru se dokáže nabízete dětem v cukrářském výrobku s čokoládovou náplní (30%)  Složení: pšeničná mouka, glukózo-fruktózový sirup, cukr, vejce, řepkový olej, čokoláda 6,0% ((kakaová hmota, kakaové máslo, cukr, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, emulgátor (sójový lecitin)), sušené mléko odstředěné, (3,3%) a plnotučné (2,3%) tj. ekvivalent mléka (53,0%), stabilizátor (glycerol), palmový olej, kypřící látky (dihydrogendifosforečnan sodný, hydrogenuhličitan sodný), koncentrát minerálních látek z mléka, emulgátory (estery mono – a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mléčnou, estery polyglycerolu s mastnými kyselinami), kakaový prášek se sníženým obsahem tuhu, jedlá sůl. 
Co je zde zdravého?

Václav Krejčík Výživový poradce a life kouč Energy Clinic www.vaclavkrejcik.cz 

Objednat předplatné