Ostatní jógy 19. 09. 2016 PDF Tisk

Nový vzdělávací program se zaměřením na akrojógu

Tento komplexní styl propojuje jógu, párovou akrobacii a terapii. Rozvíjí fyzickou, psychickou i sociální složku osobnosti. Akrojóga je účinnou, zábavnou a naplňující formou tělesného pohybu. Buduje silné funkční tělo, flexibilitu, komunikaci, důvěru i sebedůvěru. Program je určený aktivním jedincům, kteří rádi objevují nové formy pohybu.

Nový vzdělávací program se zaměřením na akrojógu

Akrojóga představuje komplexní styl, propojující jógu a párovou akrobacii. Podle pojetí může zahrnovat i terapeutickou složku a prvky tance. Terapie je prezentována thajskou masáží a tzv. terapeutickým létáním, které je blahodárné zejména pro uvolnění páteře. Akrojóga buduje rovnoměrně sílu i flexibilitu, rozvíjí práci s rovnováhou, posiluje střed těla. Ve své podstatě se jedná o formu párové jógy, kdy je hlavní důraz kladen na vědomý pohyb, dech a souhru s partnerem nebo partnery. Jednotlivé pozice a jejich přechody mohou být různého charakteru, typickou specialitou akrojógy jsou inverze (pozice hlavou dolů), balanční pozice i counterbalance (vzájemné vyvažování), řada záklonových a silových pozic.

Akrojóga systematicky připravuje jedince od základních prvků k složitějším progresím. Koncept zahrnuje i řadu pozic pro sólo cvičení, které rozvíjejí a připravují tělo pro párové cviky a inverze, včetně stoje na rukou. Pojetí může být dynamické i pomalé a velmi plynule zaměřené na maximální kontrolu a propojení dechu s pohybem.

Jedná se o poměrně „mladý“ styl, oficiální termín „acroyoga“ stejně jako její základní koncept přinesli v roce 1999 Eugene Poku a Jessica Goldberg.

Akrojóga probouzí hravost, kreativitu, týmovou práci a důvěru. Má také nemalý přínos sociálního charakteru, sdružuje lidi, umožňuje sdílet radost a překonat vlastní strach. Pokud zvládnete na první pohled nemožnou pozici, posunete tuto rovinu i do běžného života. Optimistický pohled, důvěra v sebe samotného a radost ze života jsou vedlejší benefity akrojógy

Cílem vzdělávacího programu Instruktor jógy (specializace akrojóga) je kvalitní příprava instruktorů na základě odborných znalostí z oblastí anatomie, fyziologie, první pomoci, psychologie a pedagogiky se zaměřením na vedení lekce akrojógy pro širokou veřejnost. Akrojóga je systém, který pomáhá rozvíjet kromě fyzického potenciálu také důvěru, komunikaci a komunitu stejně zaměřených lidí. Certifikovaní instruktoři pomáhají budovat a rozvíjet tyto hodnoty. 

Instruktor by měl umět vést lekce pro začátečníky s důrazem na vytvoření bezpečného prostředí na lekcích. Dokáže individuálně poradit a adresovat chyby. Rozumí principům a mechanice pochybu. Inspiruje a motivuje lidi k pravidelné jógové a akrojógové praxi. Předává kvalitní a srozumitelné informace.

 

Více informací na ZDE.

 

  • autor: Daniela Dušková
  • www.letsacro.cz
  • foto: archiv autorky

Objednat předplatné