neděle 15. 9. 2024
Všimli jste si, že ve světě jógy a fitness vzbuzují některé svaly větší pozornost než ostatní? Není to nejlepší móda, udělat z vybraných svalů celebrity. Naše tělo je neuvěřitelně důmyslný a těsně provázaný celek – a odmění se vám, když se ho právě takhle naučíte brát.
Z nějakého důvodu se poslední dobou vybraným svalům věnujeme víc, než si zaslouží. Možná to znáte sami…
Jsou tohle i vaši favorité?
Vezměte si například velký sval bederní (musculus psoas major) – dlouhý sval, který ohýbá kyčel a stabilizuje páteř. Často se zmiňuje na hodinách jógy, často se mu kladou za vinu bolesti zad, bolesti třísel, bolesti v kříži… Je jedním z těch svalů, kolem kterého je hodně zbytečného povyku.
A pak je tu příčný sval břišní (transversus abdominis), další sval, na který soustředíme hodně pozornosti – působí jako stabilizátor v dolní části zad a vytváří přirozený hluboký „korzet“ kolem vnitřních orgánů a bederní páteře. Má tak jistě nezastupitelnou úlohu, jen – jeho aktivace je nabízena jako univerzální lék pro jakýkoli problém těla. Podobně se nedostatečná aktivace rombických svalů v horní části zad často vysvětluje jako důvod, proč nás bolí ramena. Výsledek? Studenti jógy nevědomky tlačí lopatky k sobě. Také multifidus, soubor malých svalů poskytujících podporu páteři (nejvýraznější v bederní části) je na dobré cestě stát se mezi svaly celebritou.
Vědecký přístup rozebírá na součástky
Tendence západního světa fixovat se na jednotlivé svaly odráží příklon k vědeckým metodám. Ke strategii redukovat věci na jejich nejmenší jednotky: svaly, tkáně, buňky, atomy, protony, neutrony, elektrony… Scientismus věří, že vědecký přístup a jeho metody výzkumu jsou vhodné pro všechny ostatní disciplíny. A tak někteří, nadšení vlastním tělem, o něm přemýšlí jako o jednotlivých částech – vidí kosti, svaly, fascie, šlachy, vazy… Tento způsob myšlení zvaný kartézský dualismus spadá do 17. století k filosofovi Descartovi (možná jste slyšeli o jiném známém dualistovi – Pataňdžali výborně popsal rozdíly mezi subjektem a objektem a myslí a skutkem v díle Yoga Sutra).
Znalost anatomie zachraňuje životy. Ale…
Gil Hedley, známý anatom, který vede výukové pitvy pro studenty anatomie, blíže vysvětluje, že slovo anatomie znamená rozřezat nožem. To přesně anatomové dělají: rozřežou tělo, rozčlení ho na jednotlivé části ve snaze mu lépe porozumět.
Je pravda, že znalost jednotlivých částí je hodnota, která zachraňuje život. Považte, jakou přesnost musí mít chirurg. Když se mu dostanete na stůl, můžete jen doufat, že je přesný a pečlivý.
Potud je vše v pořádku. Ale někdy je tělo popisováno jako stroj složený z jednotlivých součástek, a to může být problém.…vnitřek lidského těla není ilustrace v knížce. Znalosti, jak naše jednotlivé části fungují, jsou nepochybně důležité. Nicméně – živá tkáň není přehledně rozdělená, zakreslená a označená. Naopak. Navazuje a je propojená. Vnitřek lidských těl nevypadá jako ilustrace v knížce.
Představte si typického svalovce, jak cvičí s činkou v tělocvičně a pokouší se vypracovat si bicepsy. Ale on zároveň zapojuje triceps, používá svaly ruky, předloktí, ramena i střed těla: rotátor stabilizuje ramena, triceps se prodlužuje pokaždé, když ohne předloktí. Přitahovače na ruce a předloktí se zapojí, aby držely váhu, když se odtahovače prodlouží. Střed těla je pevný, když se zbytek těla pohybuje… Pravdou je, že žádný sval není ostrov a nemůže být izolován.
Světový trend fyzioterapeutů? Širší záběr
Neznamená to, že není dobré zaměřit se na určitý sval. Tak určité terapeutické postupy docílí například větší stability a pohyblivosti okolo kloubů a vylepší neurologickou komunikaci. To je zvlášť užitečné v raném stadiu rehabilitace po zranění. Nicméně světový trend fyzioterapeutů dává přednost cvičením, která zaměstnávají více než jednu velkou svalovou skupinu – oproti oddělenému cvičení, které se zaměřuje pouze na jeden sval.
Ásana je víc než pocení na matraci
Je důležité přemýšlet o pohybu jako o něčem přirozeném, co děláme v každodenním životě (jako o protikladu k tomu, co dělají sportovci v tělocvičně). Měli bychom mít na paměti, že jednotlivé části, které anatomové oddělí skalpelem, jsou spojeny. Lidské tělo není stroj, vnímá jako celek – a ten je víc než součet částí. Takové chápání je v souladu s holistickou jógou.
Hathajóga je jedním ze způsobů, které mají větší terapeutický přínos než přístupy mechanické. Nabízí možnost objevit nastavení vlastního těla, rozpoznat svoje fyzické a emocionální pocity pomocí jedinečné kombinace dechu a pohybu – tak vás odmění za disciplinovanost. A co je nejdůležitější, zažijete a vnímáte, jak se jednotlivé cesty spojí dohromady.
Ale ať už nás jóga fascinuje, nebo ne, měli bychom se naučit vnímat každý sval v širší rovině těla.