Symboly a rituály 10. 10. 2019 PDF Tisk

Namasté a jeho význam v moderním světě

Namasté je přece kořen celé jógy, a pokud si neuděláme čas na to respektovat hlavní myšlenku jógy, tak proč to pak děláme...?

Namasté a jeho význam v moderním světě

Sama za sebe nemůžu být vděčnější za vývoj ve světě a jeho pokrok kupředu. Vždyť ještě ve dvacátých letech 20. století ženy teprve získávaly právo volit. Umíte si představit, že by vám byl odepřen přístup do volebních místností? Asi budu mluvit za všechny, když řeknu, že si užíváme horké tekoucí vody, kdykoliv se nám zachce, a není také úplně k zahození si pořídit fotku pomocí svého telefonu. Spojení kultur nám nabízí objevovat nové tradice a pohledy na svět. Cestování a studia otvírají oči. V józe si užíváme všemožné fúze a kreativitu, které přinášejí spoustu zajímavých pocitů. Například hodina, kde se spojil box a meditace, mě vnitřně velmi naplnila. Nejdříve jsem vybila veškerý vztek a pak našla klid.

Moderní doba má své světlé stránky a pak i ty temnější. Moderní doba by bez silných kořenů tradic a kultury asi těžko vznikala, proto za mě říkám: Užívejme si světa, ale pamatujme, odkud to vše přišlo.

Někdy si v hodině všimnu, že studenti si už během rituálu ukončení hodiny a pozdravu namasté balí, upravují vlasy či koukají z okna a dávají všem jasně znát, že je tato část obtěžuje. Bohužel má dóša pitta je velmi silná a začíná se ve mně vařit krev. Namasté je přece kořen celé jógy, a pokud si neuděláme čas na to respektovat hlavní myšlenku jógy, tak proč to pak děláme?

Nebo někdy slyším, jak se jogíni porovnávají, kdo je lepší, silnější, pružnější. Mezi sebou mají různé narážky, nevědomky lžou a jejich komentáře nepřicházejí z místa lásky a porozumění. Pak mě napadlo, že je to možná chyba nás učitelů. Možná nedostatečně vysvětlujeme, co namasté znamená a proč bychom skrze toto slovo měli vyjádřit respekt a úctu k prastaré moudrosti zvané jóga.

Sansrkt je opravdu těžké překládat a většinou jedno slovo nestačí k plnému překladu. Pokud bychom chtěli jít opravdu do hloubky, pak je namasté často vyjadřované touto básní:

To světlo ve mně poznává to světlo v tobě.

Uznávám to místo v tobě,

kde celý vesmír sídlí.

Uznávám to světlo, lásku, pravdu, krásu a mír v tobě,

protože to samé je i ve mně.

Ve sdíleních těchto věcí

jsme spojeni,

jsme stejní,

jsme jedno.

Jak už jistě víme, jógová filosofie věří, že nitro nás všech je vyrobené ze stejného materiálu. To vaše, moje, vašich dětí, přátel, nepřátel… Hluboko uvnitř jsme všichni stejní. To okolo, naše těla, práce, životní role… je jen takový filtr k realizaci našeho života. Vyřčením slova namasté se klaníte a uznáváte toto světlo v lidech, kteří s vámi prožili lekci. Jóga věří, že toto světlo reprezentuje lásku, pravdu, krásu a mír, což je celý vesmír kolem nás. A protože tohle všechno sdílíme v našem vnitru, tak jsme na věky propojení, provázaní a ve výsledku jedno.

To je základ jógy. Je úplně jedno, čemu věříte, namasté nejde proti ničemu. V podstatě chce jen podotknout, že si vážíme sdílené energie při hodině, že si vážíme těch zážitků, co jsme si tady a teď prožili, všichni dohromady jako jeden.

Pokud to sami uznáme a ctíme a respektujeme kořeny, moudrost a tradici jógy, jak je tedy možné, že se v józe stále setkáváme s porovnáváním ve víře, že je někdo lepší než ten druhý?

Možná je význam slova namasté daleko potřebnější v našem vyspělém moderním světě.