úterý 15. 10. 2024
Cílem tohoto způsobu dýchání je pročištění nosních dírek, vyrovnání průchodnosti obou nosních dírek a také stejnoměrné dráždění čichových a dotekových receptorů v obou nosních dutinách.
Některé literatury uvádějí dýchání střídavě pravou a levou nosní dírkou, jako dechovou techniku přípravnou, některé ji považují za pránájámu. V začátku se uvádí udržovat pozornost na obou nosních dírkách, aby klient rozpoznal, jak se mu dýchá. Většinou se stává, že jedna nosní dírka je více uzavřená než druhá.
Nadechovat pravou nosní dírkou, vydechovat levou, nadechovat levou a vydechovat pravou. To je jedno kolo. Součástí pránájámy je úprava poměru mezi trváním nádechu a výdechu, později také zádrže dechu.
Základní poměr: nádech (N): výdechu (V) je 1:1. Obvykle v duchu počítáme dobu trvání nádechu a výdechu. Někdy se doporučuje synchronizovat srdeční údery, ale na druhé straně při výdechu dochází ke zpomalení srdeční frekvence.
Rozvíjející poměr (vzhledem k fyziologickému dechu): N:V je 1:2
Postupný poměr: zvyšování s cílem zadržet dech po nádechu. V tomto případě se používá N:Zn:V vyjádřeno čísly: 1:1:2
Pránájáma poměr: N:Zn:V:Zv je 1:4:2:1. Tento způsob dýchání vyžaduje velký trénink a je doporučovaný jen klientům, kteří mají zájem. To znamená, pravidelné i doma praktikují pránájámu, alespoň každý den 10-20 minut. Již od začátku je nutné vnímat kvalitu vnitřních pocitů. Není možná nedostatečnost a pocit dušení, či zrychlování práce srdce. Dýchání v těchto poměrech se doporučuje u většiny dechových technik. Zádrž dechu je určená pouze zdravým lidem. Vede k zvětšení času pro výměnu plynů mezi plícemi a krví a mezi žilami a krví, vede k zvýšení vnitřní koncentraci a současně také adaptuje organismus pro zátěž. Pozor! Zádrž dechu není hračka a je vhodnější naučit klienty dýchat plynule, než za každou cenu se zádrží a poškodit jim zdraví. Zádrže dechu by měli klienti praktikovat jen se zkušeným učitelem.
Cílem tohoto způsobu dýchání je pročištění nosních dírek, vyrovnání průchodnosti obou nosních dírek a také stejnoměrné dráždění čichových a dotekových receptorů v obou nosních dutinách. Nosní dírky díky svým receptorům ovlivňují chemické procesy v těle. Pravá nosní dírka je propojena s pravou mozkovou hemisférou a při nádechu ji ochlazuje. Tím, že ji ochladí, dojde k aktivaci levé hemisféry a naopak. Nos je spojený s hypotalamem přes čichový lalok. Hypotalamus je centrum lidských duševních i emocionálních pochodů, je součástí limbického systému a tudíž je možné tímto způsobem dýchání (nádhí šódhanu) ovlivňoval lidské chování a směřovat ho k harmonii. Nosní díky jsou pomocí smyslových nervů propojeny s velmi jemnými vodiči prány – nádí.