Rozhovory s osobnostmi 28. 07. 2017 PDF Tisk

Filip Klieštík: Na józe odložte své ego

„Pokud uzraje správný čas a vy se na lekci jógy vypravíte, odložte své ego, do ničeho se nenuťte ani nenechte nutit. V józe totiž neexistuje nic takového jako soutěž, výkon nebo cíl.“

Filip Klieštík: Na józe odložte své ego

Minimedailonek:

Jméno: Filip Klieštík

Věk: 36

Znamení zvěrokruhu: Býk

Specializace v józe: Hatha jóga

Oblíbený jógový guru / duchovní učitel: Dosud jsem nepotkal svého guru, nicméně mě oslovují životy a filosofie jogínů, kteří již opustili tento svět. Za inspirativní považuji Švámi Vívekanandu, Yoganandu a Šivanandu. Nicméně si myslím, že největším učitelem člověku může být pouze on sám.

 

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Jóga je pro mě duchovní věda a životní filosofie, ale taky prostředek, kterým lze léčit tělo i mysl.

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Nejdříve přes tělo. Stále jsem okouzlený její komplexností, jak sjednocuje vše dohromady: tělo, mysl i duši. Zpočátku jsem chodil na powerjógu, poté jsem v Indii absolvoval aštangu, až jsem nakonec zakotvil v hatha józe, která je mé osobnosti nejbližší.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy? Jakou lekcí se představíte účastníkům JógaDnes konference a na co se mohou těšit?

Nabízím klientům na lekcích zklidnění, relax a cestu k sobě. Plním funkci průvodce či nástroje. Proto se na mých lekcích nezpotíte fyzicky, ale psychicky... Mnohdy je totiž těžké zkrotit svou věčně neutišitelnou mysl. Na konferenci povedu lekci Slow&Blind (pomalu a poslepu). Jak už název napovídá, jedná se o jemnou lekci jógy se zavřenýma očima. Budeme vnímat své tělo, svůj dech a svou mysl zároveň. Uvedeme se do vnitřního klidu tak, abychom se spojili se svými vnitřními zdroji a prožívali přítomnost v duchu sati (všímavosti).

Změnil se váš život po tom, co jste začal praktikovat jógu?

Ano, téměř o 180 stupňů. Jak osobní, tak i pracovní. Samovolně se vyměnilo okolí, změnila se práce, začal jsem se více věnovat sám sobě. Mně osobně ale jóga pomohla v období, kdy jsem se „stavěl na nohy“ po syndromu vyhoření, což byla pro mě jedna z nejlepších životních zkušeností, která mě nasměrovala až do psychoterapeutického výcviku, abych mohl v budoucnu pomoci přesně těm, kteří už „začínají doutnat“ a řítí se do téže situace nebo v ní aktuálně budou. Propojení jógy a psychoterapie mi přijde velmi zajímavé, logické a užitečné.

Jak jste se dostal k vedení lekcí jógy a co vám učení nejvíce přináší?

Když jsem absolvoval Yoga Teacher Training v Indii, nabídl mi Vašek páteční lekci hatha jógy v Energy studiu. Bral jsem to jako znamení, že to tak prostě má být. A s velkou pokorou a staženými půlkami jsem začal vést lekce. Pro mě je učení jógy radost, ale taky velká škola pokory nejen ke klientům, ale k sobě samému. Snažím se učit jógu srdcem, dělat na lekcích to, co v danou chvíli cítím. A být k sobě hlavně pravdivý, nepředvádět se a na nic si nehrát. Jak jsem psal výše, jsem pouze nástrojem, průvodcem. Proto, když klienti po lekci děkují, odpovídám často buď slovem díky, nebo aby poděkovali sami sobě, protože ten čas strávený na lekci věnovali právě sobě samým.

Jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci?

Myslím si, že je jednou z cest, jak se spojit se sebou samým a účinně bojovat se stresem. Líbí se mi na józe, že je přesným protipólem dnešního světa orientovaného na výkony. V józe nejde přeci o žádný výkon, soutěž ani cíl. A celý osmistupňový systém definovaný Pataňdžalim je pro mě intuitivně logický a úžasný, zároveň těžký a na denní bázi inspirativní.

Máte nějaké osobní poselství pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Pokud uzraje správný čas a vy se na lekci jógy vypravíte, odložte své ego, do ničeho se nenuťte ani nenechte nutit. V józe totiž neexistuje nic takového jako soutěž, výkon nebo cíl. Poslouchejte své tělo, vnímejte svůj dech a pozorujte svou mysl. S nikým se nesrovnávejte, ale užívejte si luxus toho, že se věnujete pouze sami sobě. Máte klíče od své přítomnosti, tak stačí jen dveře otevřít a vejít. A pak už jen nechte vše plynout.

 

S Filipem si můžete zacvičit na pražské Weleda Jóga DNES Konferenci, která se koná 21.10.2017 v Praze.

 

  • - jd-
  • foto: Filip Kleštík

Objednat předplatné