Power jóga 10. 03. 2015 PDF Tisk

Muži a jóga

Z poměrů v Česku, kde z 85 procent tvoří lekce jógy ženy, by se dalo usuzovat, že muže jóga nezajímá. Toto zdání se postupně proměňuje.....

Muži a jóga

Z poměrů v Česku, kde z 85 procent tvoří lekce jógy ženy, by se dalo usuzovat, že muže jóga nezajímá. Toto zdání si vyvětluji na základě mediálního obrazu cvičení v sálech. Co je v sále je určeno ženám a ne mužům. Tento názor v Česku dost převládá, stejně jako to, že jóga není žádný workout a navíc v kombinaci s přirozenou mužskou neflexibilitou ji muži pokládají za "nic nedělání" pouze protahující pohybovou aktivitu, ke keré nemají předpoklady, a tak proč by tam chodili. Muži potřebují soutěžit, mít svaly a neztrapňovat se před ženami, že se neohnou tak, aby dali ruce pod kolena. To není určeno zraku ženy!

Obrázek jógové lekce v Americe je jiný. Muži považují jógu za výborného společníka jejich kondice. Navíc se nestydí přijít do sálu na jógu, protože sály jsou půl na půl. Někdy jsou hodiny, kde je i více mužů. Samozřejmě lekce jógy je silová a trénujíci tělo. Je jasné, že přes trénink těla se člověk dostává i dál a tak se po lekci cítí uvolněný a přijemně naladěný. Chodí-li pravidelně cvičit, vidí na sobě účinky. Svaly jsou prorýsované, přirozeně se tvoří a mají funkčnost. Ohebnost se zlepšuje a pozice, které na začátku nešly pohodlně cvičit, se nyní stávají součásti každé lekce. A když člověk vidí výsledky, proč by nechodil pravidelně cvičit? Nemusí být tedy žadná obava ze cvičení jógy.

Dynamická jóga, jako powerjóga, buduje sílu a ohebnost. Svaly se protáhnou a jsou pružné, mají svou sílu a tělo dokáže daleko snáz šetřit svou energii, než když musí energii vydávat na různé sporty. Jóga je aktivní přístup ke kondici a zdraví jak fyzickému, tak psychickému. Jako jediná "pohybová" aktivita místo vyčerpání energie, energii doplní a uchová na běžný provoz. Vstoupí-li jóga do života mužům, neodchází. Pro kondici je dynamická jóga výborným trenérem a aktivitou. Po čase člověk objeví hlavní sílu jógy. 

  • Autor: Václav Krejčík 
  • www.energystudio.cz 
  • Zdroj foto: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné