BLESKOVĚ
Pránájáma a dech 02. 06. 2015 PDF Tisk

Mudry a jóga

V józe rozumíme mudrou zapojení určitých svalových skupin, které mají odezvu v jiné části těla. Nejčastěji se s nimi setkáváme v podobě gest rukou.

Mudry a jóga

V józe rozumíme mudrou zapojení určitých svalových skupin, které mají odezvu v jiné části těla. Nejčastěji se s nimi setkáváme v podobě gest rukou. Ruce jsou z hlediska energetických drah důležité, velkou roli hrají v akupresuře i akupunktuře. V sanskrtu slovo mudra znamená pečeť, v přeneseném významu pečetní spojení mezi dvěma nebo více prvky.

Nauka o mudrách vychází z učení o elementech. Podle něj je tělo tvořené pěti elementy: vzduchem, vodou, zemí, ohněm a éterem. Každá nerovnováha je přitom zdrojem zdravotních i jiných komplikací. Spojení prstů lehkým tlakem propojuje příslušné prvky a vyrovnává je celém těle aktivováním elektromagnetických vibrací. Přitom:

  • palec – patří ohni (slunci)
  • ukazováček – patří vzduchu
  • prostředníček – patří éteru (nebesům)
  • prsteníček – patří zemi
  • malíček – patří vodě.

Mudry se většinou se doporučují provádět oběma rukama současně (pravá polovina těla je ovlivněna levou rukou a naopak). Ideální je provádění vsedě, v klidu, při volném a plynulém dechu – není to ale nezbytné. Podpořit účinek muder může napomoci vibrace slabiky ÓM při dlouhém výdechu. Celková doba provádění muder by měla být okolo 45 minut denně. Některé účinkují ihned, jiné až po delším provádění.

Někdy se s mudrami můžete setkat i na běžných lekcích jógy, zejména na počátku a konci lekce. Na hlubší proniknutí do jejich podstaty ovšem nebývá prostor. Proto je možné je začlenit do sekvencí v podobě jógy prstů, která je mudrami inspirovaná, ale využívá pouze fyzickou úroveň protažení a stimulace drobného svalstva rukou, zápěstí a prstů. Je totiž také prevencí proti syndromu karpálního tunelu, který mohou vyvolat záněty, ale také třeba častá práce s myší nebo touchpadem.

Zpočátku je vhodné požádat o pomoc zkušeného lektora či lektorku jógy, později je ale možné mudry provádět prakticky kdykoliv a kdekoliv. Například po cestě autobusem do práce. Základních pozic je 11, existují ale i další, a některé z nich by měli provádět pouze zasvěcení. V době, kdy jsou informace většinou snadno dostupné na internetu, ještě roste význam pokory při provádění těchto jemných energetických cvičení. V případě muder je důležitá víra v jejich účinky a také to, zda jsme připraveni nechat je na sebe působit. Nechat se s důvěrou uvést do jejich základů je přitom zásadní předpoklad, dále postavený na zodpovědné jógové praxi a obecně péčí o život jako takový. 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz

 

Objednat předplatné