Symboly a rituály 19. 04. 2018 PDF Tisk

Mudra – jóga prstů

V buddhismu či hinduismu znamená mudra symbolické nebo rituální gesto. Některé mudry mohou být předváděny pomocí celého těla, avšak k zobrazení většiny z nich je třeba jen ruka a prsty. Mezi nejznámější z nich patří bhútadámara mudra, doslova gesto dotyku země, které použil Gautama Buddha při své cestě k probuzení.

Mudra – jóga prstů

Z hlediska jógy můžeme mudry zjednodušeně popsat jako pozice prstů. Dlaň a prsty jsou pokryty velkým množstvím reflexních bodů, které jsou propojeny se specifickou částí našeho mozku. Podle tradičního učení má každý z pěti prstů na ruce přímou vazbu na jeden z pěti hlavních materiálních elementů. Palec symbolizuje slunce a oheň, ukazováček vzduch, prostředníček je spojován s nebesy a vzduchem, prsteníček se zemí a malíček s vodou. Určitá poloha prstů – mudra reguluje tok prány v těle. Má za úkol uzavírat a ochraňovat plynutí energetických drah všech pěti elementů a dalších impulsů do našeho mozku. Vyrovnáním tohoto energetického proudění lze významně urychlit a zjednodušit i léčení nejrůznějších tělesných a duševních obtíží.

Tato „jóga prstů“ se může stát součástí vaší meditace nebo ji lze provádět i během dne, např. v hromadném dopravním prostředku nebo u televize. Tlak prstů je jen lehký a jemný, ruce jsou uvolněné. Ohýbáním, křížením, natahováním nebo vzájemným dotekem prstů můžeme účinně ovlivnit svoje tělo a mysl. Pozitivní léčivé účinky vám přinese pouze pravidelné a dlouhodobé opakování. Mudry provádějte oběma rukama současně. Platí, že prsty pravé ruky ovlivňují levou polovinu těla, prsty levé ruky pravou polovinu těla.

Mudra pro hlavu

Posaďte se do sedu zkřižmo, záda držte vzpřímeně a o nic se neopírejte. Co nejvíce rozevřete svoje dlaně a položte na stehna. Pak spojte palec s ukazováčkem, přičemž palec položte na nehet ukazováčku, čímž vznikne kruh. Zkuste si představit, že tímto kruhem jste ve svém omezeném rozměru spojeni s nekonečnem. Ostatní prsty lehce rovně protáhněte. Se zavřenýma očima klidně nadechujte a vydechujte nosem, dokud vám to bude příjemné. Ideální doba je asi 15 minut denně. Cvičení stimuluje nervový systém a mozek, působí proti nespavosti a zlepšuje paměť. Někteří vrcholoví sportovci provádějí tuto mudru před závodem ke zklidnění mysli. Při poruchách spánku provádějte v leže před usnutím.

Mudra pro klouby

Provádíme oběma rukama, načež poloha prstů na každé z rukou se liší. Spojíme špičku palce a prsteníčku pravé ruky. Levý palec spojte s levým prostředníčkem. V pohodlné pozici v lehu nebo sedu necháme prsty na novou polohu nejprve zvyknout. Poté zbývající volné prsty na obou rukou protáhneme. Takto si sami usměrňujeme léčebnou životní energii, aby skrze postavení našich rukou proudila do všech našich kloubů. Toto postavení rukou držte po dobu patnácti minut čtyřikrát denně.

Mudra pro zlepšení trávení

Opět se liší postavení prstů u pravé i levé ruky. Palcem pravé ruky se současně dotýkáme špičky prostředníčku, prsteníčku a malíčku. Palec levé ruky se dotýká špičky levého prsteníčku. Až si vaše prsty na toto postavení zvyknou, zbylé volně protáhněte. Cvičit byste měli pětkrát denně po pěti minutách. Mudra stimuluje energii, která proudí střevy vašeho těla, a pomáhá tak pročišťovat jejich prostor.

Mudra pro osvobození od vnitřního strachu

Tato mudra vám může pomoci, pokud často pociťujete vnitřní neklid nebo trpíte-li stavy bezdůvodného strachu. Posiluje nejen nervovou soustavu, ale také celý srdeční systém. Proto nejprve obraťte svou vnitřní pozornost zcela vědomě ke svému srdci. Posaďte se do tureckého nebo lotosového sedu, zavřete oči a pokuste se pocítit teplo kolem svého srdce. Nyní zvedněte pravou ruku se vztyčenou dlaní před hrudní kost, palec směřuje k tělu. Dlaň levé ruky otevřenou vzhůru, položte do klína před břicho. Představujte si, jak z otevřené dlaně stoupá teplo nahoru, až dostoupá k druhé dlani, kterou držíte před hrudní kostí. Jejím prostřednictvím přechází teplo a klid do vašeho srdce. Zůstaňte v sedu tak dlouho, dokud se budete cítit dobře a v bezpečí. Potom ruce opatrně uvolněte. Jestliže máte chuť pokračovat ve cvičení, postavení rukou vyměňte.

 

Literatura: Susi Riethová: Léčivá síly jógy

 

Objednat předplatné