BLESKOVĚ
Cestování 18. 10. 2021 PDF Tisk

Morava II – Mikulov, Pálava a Novomlýnské nádrže

V první části jsme si prošli Lednicko-valtický areál. Dneska se podíváme, kam se vydat a co navštívit v kouzelné chráněné krajinné oblasti Pálavy. Věděli jste, že název řeky Morava, podle které je oblast pojmenovaná, je předslovanského původu a jeho významem je voda či močál?

Morava II – Mikulov, Pálava a Novomlýnské nádrže

Mikulov
Dominantní krásou Mikulova je jeho zámek se zahradami, na který stojí za to se vydat. Ze zámeckých zahrad i teras je překrásný výhled na téměř celý Mikulov. Jeho majestátní siluetu uvidíte už z dálky. Zámecké zahrady se vinou po celém obvodu zámeckého kopce v různých výškových úrovních a na vás je si užít vyhlídku a vybrat si, do jakého vinařství se vydáte. 

Svatý kopeček v Mikulově
Pokud se ovšem chcete na mikulovský zámek podívat pěkně z výšky a v celé jeho kráse, doporučuji vylézt na Svatý kopeček. Na jeho vrchu se nachází kostel sv. Šebestiána a díky křížové cestě je jedním z významných poutních míst. Na cestě naleznete čtrnáct kapliček křížové cesty, zvonici a kapli Božího hrobu. Tuto cestu založil olomoucký biskup kardinál František z Dietrichsteina s cílem vyjádřit vděčnost Bohu za překonání morové epidemie roku 1622.

Náměstí v Mikulově
Samotné náměstí Mikulova je malým a současně velkým skvostem. Můžete zde vidět řadu renesančních domů, kašnu, sousoší nejsvětější Trojice či sgrafitový dům U Rytířů pocházející z doby před rokem 1951. Nelze přehlédnout ani Dietrichsteinskou hrobku, která před vyhořením bývala kostelem sv. Anny. Na okraji města Mikulova naleznete také přírodní rezervaci Turold, kde se nachází největší a nejvýznamnější jeskyně Pavlovských vrchů s podzemním labyrintem a se smaragdovým jezírkem. A nezapomeňte také na naučnou Turoldskou stezku. 

Pálava – Pavlov
Této krajině prý dominuje ženský prvek a není divu, vždyť zde byla nalezena Věstonická venuše, baculatá soška plodné ženy zhotovená před více než dvaceti pěti tisíci lety. Určitě se vydejte na naučnou stezku začínající u Archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic. Stezka je dlouhá cca 3,5 km s pěti zastaveními a provede vás sídlištěm paleolitických lidí či místem, kde byla objevena Věstonická venuše.

V Pavlově nezapomeňte navštívit kostel sv. Barbory a vinařské sklepní domy. A pokud máte chuť na další naučnou stezku, tak se vydejte prozkoumat Pavlovské vinice a vinné sklepy.

Dívčí hrady
Nebo také Děvičky leží na severovýchodní části Pálavských vrchů na okraji pahorku Děvín a jsou opředeny pověstmi a strašidly. Pod hradem se nacházejí tři zkamenělé útvary, kterým se říká „Panny“, jež prý po nocích kvílí. Jistě budete znát pověst o dívčí válce ze Starých pověstí českých, která se odehrávala na území Prahy. Ovšem existují i názory, že mnohé české báje mají své kořeny právě zde na Moravě. Vidět tu prý můžete dva ženské kvílející přízraky, ohnivého psa, rytíře jedoucího na divokém koni, a pokud se strašidel a přízraků nebojíte, tak se můžete vydat najít poklad, který se čas od času sám zjevuje na povrchu zemském. 

Novomlýnská nádrž
Z hradu je nádherný výhled na Novomlýnskou nádrž a z druhé strany na Dolní Věstonice. Nové Mlýny slouží ke koupání, rybolovu, lodní přepravě či oblíbenému windsurfingu. Můžete zde také vidět kostel sv. Linharta, jehož silueta se tiše odráží na vodní hladině Novomlýnské nádrže a je připomínkou obce Mušov, která byla pohřbena milionem litrů vody, jež jsou nám nyní známé jako Novomlýnské nádrže. Kostel je jedinou budovou, která z obce zbyla. 

Velké Pavlovice
Když trošku odběhneme od CHKO Pálavy, můžeme se vydat do Velkých Pavlovic, kterým se říká město vína a meruněk. Je to místo, které stále uchovává folklorní tradice. Za návštěvu tu stojí opilé sklepy, výhled na vinice z rozhledny Slunečná či z rozhledny U Obrázku. 

A co dalšího stojí za vidění?

  • Přírodní památka Lom Janičův vrch
  • Přírodní památka Kienberg
  • Kamenný kruh v Kletnicích
  • Vinný lis v Milovicích
  • Naučná stezka Děvín
  • Vyhlídka na Strážce
  • Zřícenina hradu Sirotčí hrádek

Vína, tance a radosti je zde více než dost. Na Moravě si každý přijde na své, ať už se to týká cest a výletů, nebo dobrého vína a posezení ve sklípcích či na terasách.

Přeji vám prosluněný a vínem požehnaný čas podzimu.

S přáním těch nejbarevnějších dní

LP

  • autorka: Lenka Eliška Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: archiv autorky a Shutterstock.com

Objednat předplatné