Zažili jste na hodině jógy 24. 05. 2022 PDF Tisk

Mám zavírat oči, nebo ne?

Jak praktikovat jógu? Nechávat oči otevřené, nebo je zavírat? Co říkají různé pohledy a jak to máte vy? 

Mám zavírat oči, nebo ne?

Proč na jedné lekci nám říkají, abychom zavírali oči při cvičení a někde ne?

Odpověď není jednoduchá. Jde o přístup! Ani jedna informace není špatná. Hathajóga hledá vnitřní prožitek pozorováním. Zavřené oči zamezí vlivu zrakového vjemu a zmírní se přísun podnětů. Proto se často oči nechávají zavřené. Na druhou stranu, když máte oči zavřené, je daleko snadnější, aby myšlenky vyplouvaly na povrch mysli a vy jste je uchopovali a rozvíjeli.

Dynamické jógy, především powerjóga, aštánga, ale i další jógy používá tvz. drišti – směr pozornosti, který váš zrak směřuje na jeden bod a tím dochází k podpoře koncentrace. Potom se nedíváte doprava a doleva, nesledujete kamarádku jak cvičí, ale vnímáte jeden bod, nejčastěji na svém těle. Oči, špička nosu, pupek, prsty rukou, prsty nohou, pohled do dálky..., a to vás svazuje a oproštuje od okolí.

Z hlediska optimálního - zdavého pohybu, by oči měly být otevřeny, protože pohyb a jeho organizace závisí na pohledu očí. Je to jeden ze základních prostředků pro zdravý pohyb. Tam, kam se podíváte, tam jdete. Máte-li se rovně předklonit - je třeba se do dálky podívat. Budete-li se předkláněte s pohledem očí, i vaše krční a hrudní páteř se zakulatí. 

Neexistuje jasně řečeno - zavřete oči, nebo je nechte otevřené. Vyzkoušejte, co vám vyhovuje a tak praktikujte. 

  • -jd-
  • foto: Shutterstocks.com

Objednat předplatné