BLESKOVĚ
Zdravá strava 23. 12. 2010 PDF Tisk

Makrobiotika - strava vyvolených!

Strava vyvolených MAKROBIOTIKA Heslem makrobiotické filosofie je žít radostný a šťastný život. Což znamená udržovat své tělo a mysl vharmonické rovnováze. Život je zázrak, kterého je třeba ...

Makrobiotika - strava vyvolených!

Strava vyvolených

MAKROBIOTIKA

Heslem makrobiotické filosofie je žít radostný a šťastný život. Což znamená udržovat své tělo a mysl vharmonické rovnováze. Život je zázrak, kterého je třeba si vážit. Byli jsme zrozeni, abychom byli zdraví, a mohli tak naplňovat své duchovní poslání, kterým je tvořivý proces na všech rovinách bytí. Ve fyzické rovině to znamená dodat svým tělům vhodné potraviny, které budou energeticky vyvážené, a budou tak harmonizovat cestu naší duše. Tím zůstaneme zcela otevřeni branám duchovním.

Rovnováha živin pro naše tělo zpohledu makrobiotiky je:

50 % – obiloviny

25 % – vařená zelenina

10 % – bílkoviny

10 % – nakládaná zelenina (pickles)

5 % – ostatní

Takto by měl být složen makrobiotický talíř. Vpraxi to znamená například:

Chlupaté knedlíky rýžovo-kroupové – 50 % obilovina

Zelí 25 % zeleniny a 10 % pokles (míchám zelí čerstvé a kysané Bio)

Uzené tofu 10 % bílkovina

Čokoládové kuzu jako moučník 5 %

Příprava makrobiotické stravy vnáší do naší duše klid a uvědomění. Každé zrnko rýže se stává posvátným. Začne nás zajímat, kde vyrostlo a jakou zeminou bylo odchováno. Uvědomujeme si stále zřetelněji energii a práci ukrytou vkaždém sáčku, který jsme koupili. Naše duše se napojí na proces klíčení, zrání a sklizně. Napojí se na vesmírný proces tvoření a cítí se doma. Tělo a duše tímto uvědoměním vstupuje do univerzálního řádu harmonie.

Kolik z nás si skutečně uvědomí kolik a jaké kvality energie je za čtvrtkou „šumavy“ ze supermarketu? Kdo znás u prvního sousta přemýšlí o zrnu pšenice? Kolik znás při konzumaci oběda vůbec přemýšlí, co vlastně kouše? A nemluvě o tom, koho zajímá, co u toho cítí duše? Je zřejmé, že právě zde jsme ztratili spojení sami se sebou. Makrobiotika tedy nejen zdravě a vyváženě sytí naše tělo, ale navrací nás k sobě samým, kezdroji naší podstaty, kterou je vesmírný řád.

Ráda bych zde citovala George Ohsawu:

Na tomto světě jsou viditelné, hmatatelné věci a neviditelné, nehmatatelné věci. Makrobiotická teorie spojuje oba uvedené koncepty. Svět, který vidíme a cítíme, je viditelným světem, řízeným antagonismem a komplementaritou jinu a jangu, vznikajícími vneviditelném světě. Jinými slovy, viditelný, hmotný svět je hustější částí, a neviditelný, duchovní svět je rozptýlenější částí nekonečného vesmíru. Řídicím zákonem tohoto všezahrnujícího světa je řád vesmíru. Jeho dalším názvem je Spravedlnost (Zdroj, Bůh, Vědomí…).

V našem životě je nejdůležitější podmínkou pro dosažení zdraví a štěstí uvědomění si Spravedlnosti. Lao-c´ řekl, že jakmile je zapomenuta spravedlnost, jsou vytvořeny morálka, vynucování práva, medicína atd.

Když lidé následují řád vesmíru, není třeba stanovovat omezení ve formě pravidel, protože nenastávají situace, které je vyžadují.

Život je zázrak. Je to největší zázrak. Lidé hledají zázračnou sílu, přehlížejí však skutečnost, že už jí mají. Ten, kdo tuto skutečnost chápe, je člověk, který žije duchem zázračnosti.

Markéta Sulánská

Objednat předplatné