BLESKOVĚ
Zdravá strava 04. 01. 2017 PDF Tisk

Madla lásky...

Nový rok přináší nové cíle a výzvy? Také jste hned z kraje roku podlehli a dáváte si předsevzetí? Nepřepalte začátek!

Madla lásky...

Co si budeme povídat, Vánoce byly náročné. Člověk se ani nemusí nijak zvlášť přejídat, aby vypadl z rytmu a získal nepříjemný "těžký" pocit. Mnoho zdvořilostních návštěv, plných různých sladkých lákadel, pobyt na horách s horskou stravou, více lenošení a méně pohybu... tak málo stačí, aby se člověk začal cítit jak v jiné kůži.

Ihned se začátkem nového roku se samozřejmě nabízí si okamžitě stanovit nejrůznější cíle, týkající se jídla a zdravého životního stylu - budu jíst více ovoce a zeleniny, budu pít méně alkoholu, začnu se více hýbat.. Ať chceme nebo nechceme, v menší či větší míře se to týká většiny z nás. Někdo má to štěstí, že přibere kilo-dvě, někdo dokonce mnohem více, někomu během dvou týdnů povolí pracně nabyté svaly, někdo se cítí ucpaný a obtěžkaný... každý to vnímáme jinak. Všichni společně bychom však měli nejprve udělat jediné: pěkně se zase uklidnit a přestat bláznit s předsevzetími, protože přepálený začátek rovná se rychlý konec.

Tak jak...?

Nejprve si dejte čas (alespoň týden) na to, abyste se zajeli v důležitějších věcech - v práci, v rámci rodinného režimu, ve škole, v čemkoliv, co vás primárně zaměstnává. V momentě, kdy začnete řešit deset věcí najednou pak nikdy nic neuděláte efektivně správně. Za ten týden alespoň z části naleznete jakž takž režim a mozek opět přijme fakt, že musí fungovat (a ne dovolenkovat).

V druhém týdnu se zaměřte na nastolení režimu v rámci stravy. Plánování denních jídel, odlehčení od těžkých jídel, absence alkoholu a jednoduchých cukrů (hlavně to cukroví...) - to jsou základní kameny, které vám pomohou se opět postavit na nohy. To vše doplňte o co nejvyšší příjem zeleniny.

V třetím týdnu se zaměřte na pohyb a využijte ho ke spálení nabytých "madel lásky" :). Pravidelná aerobní sportovní aktivita je při účinné redukční dietě nutností. Pokud vám časové možnosti dovolí, vyrazte alespoň 3x týdně za sportem, který můžete doplnit například pobytem v sauně – vypotíte se, otužíte a celkově zregenerujete tělo.

Každý jsme na začátku nového roku obtěžkáni vizemi povinností a návratem do nejen pracovní reality. Je důležité se mít na co těšit. Naplánujte si výlety a hezké chvilky, které vám pomohou zneutralizovat myšlenky na práci a povinnosti. V lednu před námi leží celých těžkých 12 měsíců, pod kterými si představujeme různé. Ze všeho nejdůležitější je tedy nebýt na sebe hned na začátku příliš přísný a neklást na sebe vysoké nároky, nechtít vše hned... ale brát vše pomalu a s nadhledem.

...a poslední rada na závěr: Vše dělejte primárně hlavně pro sebe! :)

 

Objednat předplatné