Rozhovory s osobnostmi 27. 09. 2016 PDF Tisk

Má první jóga...Václav Krejčík

Po první lekci jsem se zamiloval. Věděl jsem, že toto mé tělo potřebuje. Přestal jsem chodit do fitka, postupně skončil s aerobikem a jen občas popoběhl....

Má první jóga...Václav Krejčík

Silné spojení dechu a pohybu ve vzájemné souhře pozic tvořící krátké jógové sestavy mě přivedlo do polohy vleže na zádech, tedy k závěru lekce jógy. Přikrytí očí pokrývkou, tělo lehce unavené a kapky potu stékajících po bocích na podložku ladily mé tělo k proniknutí do hluboké relaxace…

Nepoznaná volnost bez limitů

Někam jsem se ztrácel, někde jsem byl, nevím kde, ale bylo mi tam úžasně. Pak mi mé uši přinesly pokyn k návratu a probrání se... prý jako bychom ráno vstávali – a mně se tak nechtělo vrátit se. Já byl uvolněný, protažený a současně jsem prociťoval tepající sílu v celém těle. Hlava nemluvila, byla vnořená do stavu vnitřní pokory, která byla probuzena spojenými dlaněmi u hrudníku. Byl to naprosto volný pocit, nelimitující a pln svobody vůči sobě i všem ostatním, že se mi nechtělo po lekci power jógy s Jakubem ani opouštět podložku. Takové krásné nedělní ráno s power jógou v Energy Studiu jsem právě prožil.

Stále vzpomínám na svou úplně první lekci power jógy s Jakubem. Byla před 14 lety s nevírou v jógu. Myslel jsem, že je to fakt nuda a trapné pohyby, kdy mé tričko kapku potu nezaznamená. Jak představy často zabrání něco poznat a objevit nový rozměr, pohled, anebo poupravit názor!

Našel jsem cestu a tou jdu

Po první lekci jsem se zamiloval. Věděl jsem, že toto mé tělo potřebuje. Přestal jsem chodit do fitka, postupně skončil s aerobikem a jen občas popoběhl. Kondice se nehoršila, svaly držely formu, jen byly štíhlejší. Mokré tričko bylo na každé lekci. Po několika různých trénincích power jógy, aštanga jógy a postupně hatha jógy až jógové terapie jsem stále nadšený. Miluji tu volnost, kterou mi power jóga nabízí, mám čas na dech a postupnou změnu pozic z jedné do druhé, umím se zastavit v pozici a jen být. Studium jógy, včetně mého indického tréninku, mi postupně ladilo cestu, kudy jdu. Jsem power józe stále věrný i po studiu jógové terapie nebo restorativní jógy. Všechny jógové přístupy přicházivší do mé cesty jen pilují, ale nedeformují přístup k power józe. Je stále dynamická, dynamická však v dechu, ne v rychlém provádění. To si často lidé pletou. Do jógy rychlost nepatří, ale vědomá pozornost souhry dechu a pozic, vnímání svého těla, jeho nastavení v ásaně ano. Jak je vytrénovaný dech, tak je dlouhá tvorba pozice. Studium historie, filozofie a celého konceptu jógy mně otevřelo oči k víře hledání učitele sám v sobě. S inspirací různých učitelů, ale postojem mírumilovného bojovníka na vlastních nohách. On přijímá, respektuje a nabízí inspiraci, ale hlavně nechává všem ostatním najít si svou cestu.

 

A to je i cesta power jógy. Svoboda, volný dech, silné, ač jemné ásany v sekvencích spojené a vědomá práce na podložkách, ale i v běžném životě. Tam je pro mě jóga.

 

Lekce Václava Krejčíka na pražské JÓGA DNES KONFERENCI 15. 10. naleznete ZDE!

www.vaclavkrejcik.cz

zdroj foto: Václav Krejčík

 

 

 

 

Objednat předplatné