BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 09. 09. 2016 PDF Tisk

Má první jóga - Radka Pekelská

"Zhruba před 10 lety se můj život začal zásadně měnit… objevila jsem totiž „kouzlo jógy“. Pamatuji si svoji první hodinu jógy v životě. Původně jsem se šla po nějaké party vypotit na lekci funky aerobiku, ale spletla jsem si den a v rozvrhu byla jiná lekce...."

Má první jóga - Radka Pekelská

Nikdy jsem se nechtěla stát ultra flexibilní jogínkou, co se „motá do preclíků“, každé ráno stojí na hlavě, i poté, co si večer před tím dá pár skleniček vína, sedí a zahleděná do sebe „nic nedělá“ a medituje, snídá jen ovocné smoothie, pálí doma indické vonné tyčinky a permanentně ze sebe vyzařuje skoro až radioaktivní vnitřní úsměv, který dokáže pěkně naštvat mrzuté lidi okolo. Ale známé přísloví, které se mně už mnohokrát potvrdilo, říká: „Nikdy neříkej nikdy!“

Zhruba před 10 lety se můj život začal zásadně měnit… objevila jsem totiž „kouzlo jógy“. Pamatuji si svoji první hodinu jógy v životě. Původně jsem se šla po nějaké party vypotit na lekci funky aerobiku, ale spletla jsem si den a v rozvrhu byla jiná lekce. Asi to tak mělo být a místo toho přišla lektorka a začala s námi praktikovat power jógu. Já se nikdy nevzdávám, proto jsem na lekci zůstala a potila se ještě víc než na aerobiku. A jaké bylo moje překvapení, když jsem se druhý den nemohla kvůli těmto „divným pohybům“ skoro ani pohnout. Objevila jsem mnoho svalů, které jsem netušila, že existují. A to byl můj jógový začátek…

Skoro se mně chce říct, že to byla úžasná náhoda, avšak my jogíni víme, že náhody neexistují! :) Při pohledu na sílu, flexibilitu a umění koncentrace lektorky jsem si řekla, že se tu jógu prostě naučím. V ten moment mě oslovila dokonalost těla a fyzického pohybu a ještě jsem neměla ani páru o tom, jaká další kouzla cesta jógy může skrývat. Také jsem netušila nic o tom, že jóga je vlastně životní styl, že je to vše, co děláme a jakým způsobem to děláme, jak se chováme k sobě a k okolí, s jakými lidmi se stýkáme a mnoho dalšího. Začátek mé pravidelné praxe začal mít pozitivní vliv na moji fyzickou kondici, což mě velmi motivovalo. Naučila jsem se stanovovat si pravidelně záměr své praxe, a postupně tak dosahovat malých cílů, které mě posouvaly dál a dál. Ne vždy to bylo jednoduché, ale o to více mě jóga začala bavit. V tomto období mě moje cesta zavedla do Energy Studia, k Vašku Krejčíkovi a Jakubu Šambergerovi a ke studiu a praxi power jógy. Kromě mých jógových začátků zde také vzniklo naše krásné přátelství, z čehož mám dvojnásobnou radost. Jóga mě do života přivedla i další přátele a spoustu skvělých lidí z celého světa, od kterých se mám stále co učit, za což jsem neskutečně vděčná.

Po nějakém čase nastala ta správná chvíle na poznání dalších učitelů a na moji první cestu do Indie, kde jsem v průběhu šestiměsíčního pobytu v Šivananda ašrámu a studiu hatha jógy poznala o mnoho více z jógové cesty – celou komplexitu jógového učení, včetně filosofie jógy, fyzické a spirituální praxe, práci s energií, pránájámu, očistné techniky, rozdílnosti učení různých jógových škol a mnoho dalšího. Cesta jógy se stala mojí životní cestou a můj život se začal velmi měnit. Jelikož jsem člověk, který se velmi rád učí a neustále získává další novou inspiraci, moje studium jógy pokračovalo. Studovala jsem další učitelské tréninky se skvělými učiteli jako např. restorativní jógu s Donnou Farhi na Novém Zélandu či Radiantly Alive vinyasa jógu na Bali.

 

Přijďte si zacvičit s Radkou na Jóga DNES Konferenci PRAHA 15.10.2016! Přihlášky ZDE.

 

foto: Marek Kučera

Objednat předplatné