Rozhovory s osobnostmi 23. 09. 2016 PDF Tisk

Má první jóga...Alena Vejříková

Vzpomínka na moji první lekci jógy je lehce zahalena mlhavým oparem, neboť je to asi 17 let. Tehdy bylo čerstvě otevřeno na Smíchově sportovní centrum FactoryPro.

Má první jóga...Alena Vejříková

Jako nadšená fanynka aerobiku či bodystylingu jsem zde byla častým návštěvníkem. Měla jsem ráda hodiny Vaška Krejčíka. Už ani nevím, jak se to stalo, co mne k tomu vedlo, ale ocitla jsem se i na lekci power jógy právě s Vaškem.

Na co si naprosto přesně vzpomínám, že jsem si na lekci jógy připadala jako „Alenka v říši divů“. Nejen, že jsem nestíhala proměňovat pozice a že to pro mne bylo fyzicky náročné, ale nedokázala jsem hlavně koordinovat dech s pohybem, některé pozice pro mne byly bolestivé kvůli zkráceným svalům, zatuhlým kloubům, nepružným šlachám apod. A přitom všichni okolo mne „to dávali“. Moje ego bylo tehdy pěkně naštvané. Odcházela jsem a zařekla se, že na jógu mne už nikdo nedostane. A abych si to obhájila, tvrdila jsem, že to je nuda. Prostě jsem tehdy nebyla „připravena“☺.

Uplynulo pár let, mezitím jsem aerobik vyměnila za zumbu, pilates za jógalates, a nakonec skončila u relaxačního zdravotního cvičení, od kterého už bylo blízko k józe. Po celou tu dobu jsem souběžně studovala meditační techniky, buddhismus a další duchovní nauky u Milana Calábka. Mé ego postupně přestalo mít potřebu „být viděno“ a jemnější kvality duše se stále více ozývaly, a chtěly žít. Skončila jsem v lukrativní práci, na lukrativním místě s lukrativními penězi a rozhodla se „dělat to, co mne baví, dává smysl a obohacuje druhé“. Tehdy jsem se s Vaškem Krejčíkem po letech setkala znovu, na instruktorském kurzu hatha jógy. To bylo před třemi lety.

Svou druhou lekci jógy už si pamatuji dokonale, tedy přesněji to, co se dělo po ní. Příliv lehkosti, energie, radosti, klidu a míru, pocit sounáležitosti, zbystřeného vnímání, přijetí sebe sama. Zřejmě už jsem byla „připravena“. Na jógu jsem si musela počkat nebo ona na mne☺.

Od té doby se jóga stala každodenní součástí mého života. Promítla se do stravy, očisty vnější i vnitřní, mého seberozvoje, mého okolí, pozitivně zasáhla i partnera, rodinu. Po absolvování kurzu jsem začala naplno s vedením lekcí pro veřejnost, pokračovala ve studiu jógy. Před rokem jsem otevřela vzdělávací centrum SPIRIT CENTRUM v Králově Dvoře, kde se vedle jógy věnujeme i různým seminářům a přednáškám. Jóga mi prostoupila život a já ji stále více a více vnímám jako „nástroj“, který nabízí poznávání sebe sama, a to na všech úrovních bytí, a navíc svým vlastním jedinečným způsobem. To co jsem si před 17 lety neuměla představit, nyní žiji naplno.

S Alenou se můžete na Pražské konferenci potkat na lekci hatha jógy s meditací. Jemná hathajógová praxe na závěr dne bude o uvolnění, protažení a relaxaci. Zastavíte se a zklidníte v nenáročných ásanách, postupně prodýcháte a zrelaxujete jednotlivé partie těla. Díky harmonickému propojení pozic se ponoříte více do sebe sama, objevíte svůj dech, prázdnotu mysli a vnitřní obrazy. V závěrečné hluboké meditaci očistíte mysl i duši. Na Alenině lekci jako by se zastavil čas a zmizel prostor. Přijďte zažít meditaci v pohybu.

 

Lekci Aleny Vejříkové najdete na pražské JÓGA DNES KONFERENCI 15.10.2016. Více info a přihlášky ZDE.

 

foto: archiv Aleny Vejříkové

Objednat předplatné