BLESKOVĚ
Veganský svět blog 21. 06. 2019 PDF Tisk

Má filosofie a přístup k životnímu stylu

„Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“. Aplikováním tohoto jednoduchého pravidla si zlepšíte svůj život na mnoha úrovních....

Má filosofie a přístup k životnímu stylu

Moje filosofie a přístup k životnímu stylu, k výživě, se mění s věkem a zkušenostmi, neboť jen blázen nemění své zvyklosti a myšlení s nabývajícími zkušenostmi. Časem se mi pár věcí osvědčilo a myslím, že mohou pomoci i jiným. Samozřejmě, každý z nás je specifický, má zvláštní potřeby vzhledem ke své genetické výbavě, pohlaví, životosprávě, krevní skupině, prostředí, v jakém žije apod. Proto nikdy nic neplatí absolutně a neexistuje absolutní pravda platící pro každého.


Mých pár osvědčených návodů vás možná inspiruje:

1. Vyhýbejte se stresu. 
Náš metabolismus reaguje na hladiny stresových hormonů. A vy si ani nemusíte nic uvědomovat. Můžete konzumovat jakékoli zdravé jídlo, a vyhýbat se tomu nezdravému, pokud budete ve stresu, váš organismus bude jen těžko vstřebávat jemu prospěšné látky, protože metabolismus bude zaměstnán stresovými hormony. Nejhorší ale je, že výsledek stresového životního stylu se projeví až po delším čase a vy si nebudete uvědomovat, čeho je to důsledek.


2. Jezte sezónní a lokální.
 Naše tělo lépe tráví a reaguje na potraviny z našeho zeměpisného pásma. Je tam méně alergenů v podobě cizorodých látek. Naše potraviny nejsou tak chemicky ošetřovány jako ty, které procestují půl světa. Naši zpracovatelé nemusí potraviny složitě balit. Sice to všichni tak nějak víme, ale i tak zde máme v oblibě potraviny, které jsou problematické nejen kvůli látkám v nich obsaženým, ale i kvůli vzdálenosti, kterou překonají, a o environmentálních dopadech těchto potravin se stále píše více a více.


3. Jezte nezpracované potraviny. Obrovský problém, který zde máme, jsou polotovary, hotová jídla, fast foody. A opět o tom všichni víme, ale omluvit si to každý dokáže velmi rychle. Jednou za čas je to možná v pořádku, je oblíbená mantra. Ale co je to jednou za čas? Jednou za týden? Jednou za den? Je jednoduché sáhnout po těchto jídlech, protože nám život velmi usnadňují, ale na druhé jej činí méně kvalitním. Konzumací těchto potravin a jídel do sebe dostáváme zase jen chemické látky, které tam nepatří, a pokud nemáme nějaké ihned se projevující problémy, ani na to nemyslíme. Dlouhodobější horizont totiž málokdo sleduje. Nebo se jím zabývá a uvědomuje si jeho závažnost.


4. Pište si deník. 
Ano, je to možná v souvislosti s jídlem netradiční doporučení. Ale velmi efektivní. Přesně si ověříte, kdy jste si, jednou za čas, dali, co jste neměli, a možná zjistíte, že jste to měli celkem často. Lépe tak pochopíte, jak vaše tělo reaguje na jednotlivé potraviny. Jak se po nich cítíte. Záznamy nemusí být obšírné, jde o to mít zapsané, co jsme kdy jedli, kde, možná s kým, jak jsme se potom cítili apod.


5. Buďte minimalista. 
Když jíme obvykle neznáme míru. Zatímco je jídlo na stole, tak jíme. Zatímco nám jídlo nabízejí, tak ho jíme. Zatímco máme peníze, tak nakupujeme. Otázkou je – zdali to skutečně potřebujeme, nebo to jen chceme, pro momentální uspokojení. Jíst méně a kvalitně zásadně ovlivní váš život. Budete se cítit lépe, budete mít více času a s největší pravděpodobností i ušetříte, v duchu rčení – „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“. Aplikováním tohoto jednoduchého pravidla si zlepšíte svůj život na mnoha úrovních. Kvalita má mít přednost před kvantitou. Nejen v jídle.


6. Věřte si. 
Dokážete vše, na co si vzpomenete. To není moje mantra, ale věřím jí. A vy, byste jí měli věřit také. Pokud si dokážete představit a věřit tomu, že žijete lepší život i díky tomu, jak a co jíte, tak to máte ve své moci. Stačí krok po kroku jít za touto představou. Nenechte se zlákat různými dietami a výživovými směry. Každý jsme jedinečný a měly bychom se znát nejlépe, protože zdravá strava je mýtus, stačí totiž, abychom jedli střídmě a jídlo bylo připravováno z kvalitních surovin. Věřte si a výsledek se dostaví.

 

Přeji vám, abyste byli ve svém živote spokojení a šťastní, abyste věřili svému tělu a s nadhledem brali všechny rady. Věřte jen tomu, co si sami ověříte a prozkoumáte.

S láskou Tina

foto: Tina @tinajedoma

Objednat předplatné