Roční období 14. 08. 2021 PDF Tisk

Léto – doba pikniková

Letní dny nám nabízí nemálo výhod a požitků – můžeme se vykoupat v osvěžující vodě, vynést modely lehčí než vánek a samozřejmě sejít se s přáteli někde venku, mimo náš domov, mimo naše čtyři stěny. Možná se to zdá být jako maličkost, ale setkání s lidmi ve volném prostoru, na čerstvém vzduchu je neskutečně osvobozující a dle nejnovějších studií se jedná také o zážitek, který se nám vryje do paměti mnohem silněji než jakékoliv akce uvnitř.

Léto – doba pikniková

Tyto dny jsou tedy jako stvořené pro vychutnání si společného jídla pod širým nebem. Nebojte se opustit kuchyni a připravte rychlé a chutné občerstvení pro vás a vaše přátele. Představte si to sluníčko, zelený park a posezení na dece. Už jako malé děti jsme si pikniky oblíbily, tak je teď na nás, abychom tyto výjimečné chvíle přenesli zpět do našich životů s přáteli i dětmi.

Kam vyrazit na piknik?
Pokud bydlíte ve větším městě, jistě vám pro piknik poslouží krásné zelené parky, kde si budete moci vytvořit svou vlastní oázu klidu. Stejně tak můžete s piknikovým košem vyrazit i do zámeckého parku, který se postará o nevšední romantickou náladu, nebo na pokraj jehličnatého lesa. Pokud se rozhodnete pro les někde mimo město, určitě nezapomeňte zabalit repelent, který vás ochrání proti nepříjemným komárům a klíšťatům.

Koš – piknikový základ
Když se řekne piknik, jistě se nám všem vybaví velký piknikový koš s různými přihrádkami na nádoby s jídlem a příbory. Pokud takový koš máte ve své výbavě, skvělé! Může vám to usnadnit celou přípravu pikniku. Obejdete se ale i bez něho. Všechny dobroty můžete sbalit do standardního proutěného koše nebo do prostorného batohu, který s sebou bráváte na výlety s dětmi.

Jaké dobroty připravit?
Jídlo na piknik by mělo být snadno servírovatelné a velmi jednoduše poživatelné i bez složitých nástrojů. To, co máme asi nejvíce vžité a nejvíce se hodí, jsou toasty a sendviče – nebojte se těchto osvědčených pokrmů držet. Můžete je ale něčím ozvláštnit. Zkombinujte např. parmskou šunku s mozzarellou a bazalkovým pestem nebo sáhněte po orestovaném krůtím masu – to už je pořádný sendvič! Zároveň nezapomeňte zabalit termosku s kávou nebo láhev šampaňského – pro tyto případy se skvěle hodí chladicí obal na lahev, abyste si nemuseli lámat hlavu s tím, jak dlouho vám vydrží led.

Co všechno s sebou zabalit?
Piknik by nebyl piknikem, pokud byste s sebou nezabalili pořádnou piknikovou deku. Nejlépe tu, která je z jedné strany nepropustná a zaručí vám pohodlné posezení, i když tráva bude ještě orosená. Piknik nemusí znamenat pouze příjemné posezení s přáteli nebo romantickou schůzku s vaší milou polovičkou. Piknik je také skvělou příležitostí pro setkávání přátel s dětmi. Neváhejte s sebou tedy zabalit i hry – pétanque, dřevěné kostky, bublifuk a frisbee.

Pokud se ještě piknik nestal pravidelnou součástí vašich letních dní, je načase s ním začít. Věřte, že se tyto okamžiky vryjí do vaší paměti a díky čerstvému vzduchu a skvělým lidem všude kolem dokáže paměť tyto chvíle uchovat podstatně delší dobu. Nechte zapůsobit všechny ty chutě, vůně a zvuky. Vychutnejte si své útulno na duši.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné