BLESKOVĚ
Cestování 04. 11. 2016 PDF Tisk

Letní jógová Barcelona v pohodě a euforii

Z prostoru sportovního komplexu barcelonské univerzity Escola del Sagrat Cor vzdáleného městskému ruchu se na chvíli stává jógová vesnice. Jogíny s jógamatkami potkáváte již na Placa Catalunya, od kterého je univerzita vzdálená jen několik zastávek metra... 

Letní jógová Barcelona v pohodě a euforii

Cvičí se sice v obyčejných tělocvičnách a na hřištích, ale všude je cítit pohodová atmosféra blízkého moře. Po večerních lekcích se touláme k barcelonskému pobřeží. Unavené nohy se boří do písku. Tělo se definitivně rozplyne v reji vln.

  

Organizace v rytmu tance

Barcelona Yoga Conference, v Evropě jeden z největších jógových festivalů, se již od roku 2011 koná v červenci. Vedou ho dva bratři Wari Om a Pau Castellsagué. Ženskou energii v týmu pak doplňuje Pauova žena Mireia Castellsagué. Všichni tři zasvětili svůj život akrojóze. Wari je mimo jiné také fotograf a filmař. Pau se věnuje thajským masážím. Mireia alternativnímu vzdělávání dětí. Vidím je na festivale mezi sály a festivalovým městečkem od rána do noci. Na jejich tváři najdete neustálý úsměv. Žádné stopy po přepracovanosti. Na koncertech tančí jako blázni a v téhle euforii zvládnou vést celou akci, která přitom svou kvalitou patří mezi top jógové festivaly.

 

Do Barcelony za přáteli

Rodinné prostředí je na barcelonském festivalu zásadní. Právě pohoda a zapálení organizátorů totiž lákají opravdu kvalitní lektory. Není také náhodou, že hlavní hvězdy letošního festivalu jsou dobří přátelé. Když se při rozhovoru ptám populární americké lektorky vinyasa jógy Janet Stone, z jakého důvodu přijala pozvání na festival, odpovídá: „Byla jsem pozvána na jiný velký festival v Americe ve stejném termínu. Pak jsem se ale dozvěděla, že do Barcelony přijedou mí přátelé – Jason Nemer, Jai Uttal a Shiva Rea. A tak jsem se rozhodla pro Barcelonu.“ Stejně odpovídá i legenda world music Jai Uttal: „Do Evropy skoro nejezdím. Je to pro mě přeci jen dvacet hodin letu a už jsem se nacestoval hodně. Trpím vždycky jet lagem několik dní. O této konferenci mi ale vyprávěla Shiva Rea, která je mou dlouholetou přítelkyní. Když říkala, že letos přijede znovu, udělal jsem výjimku.“

 

Hvězdy bez hvězdného ega

A tak potkáváte na festivalu hvězdy jógového světa a máte pocit, že jsou to vaši přátelé. Mezi jednotlivými lektory nepanoval žádný konkurenční boj. Jejich lekce se naopak vzájemné doplňovaly, ač každý přinesl svůj osobní přístup, svoje nezaměnitelné charisma.

Pokud jste navštívili lekci Janet Stone, zaposlouchali jste se ze začátku lekce do vyprávění příběhu z indické mytologie a v průběhu cvičení jste se k němu v myšlenkách vraceli. Opravdu dokážu být tak zapálený, tak silný jako hrdina z příběhu? Dokážu potlačit ego jako on? Překvapivě jste pak dosáhli nečekaných transformativních momentů, které vzešly z propojení těla a myšlenek.

Katarzní energii prána flow jógy jste si mohli užít na lekce Shivy Rey, která s sebou tentokrát vzala i senior lektorku prána flow z Německa – Christine May. Ta v průběhu hodin Shivě asistovala a sama zároveň odvedla jednu jemnou meditativní lekci. Shiva Rea doplnila festival o taneční element. Díky ní jsme fyzicky pochopili indický výraz „srishti“ – chovat se spontánně. Hodina trance dance nás odvedla z jógamatek do téměř až extatického tance. Zároveň jsme se v lekcích prána flow jógy za pomoci dechu pokoušeli zaujmout i náročné jógové pozice. Uvolňující byla i lekce za doprovodu živé hudby již zmíněného Jaie Uttala.

Pokud milujete aštangu, určitě byste nevynechali lekce Davida Swensona, který se aštanze učil přímo u Pattabi Joyce. Svou hodinu začínal větou: „Když jsem v šedesátém osmém cvičil jógu v Central Parku, namířili na mě pistoli.“ Přestože jde o legendárního instruktora, sám se vážně nebere. Na jedné z lekcí předvedl například jógovou sekvenci podobnou vojenskému pochodu, kterou vymyslel pro ty, kteří aštangu považují za vojenské cvičení.

V sestavě jógových lektorů z USA byla také Tiffany Cruikshank, která vyučovala hodiny nazvané Yoga Medicine. Její téma – jak cvičit jógu správně tak, abychom se nezranili, a jak se chránit ve stojích na hlavě, na rukou, na ramenou? – přilákalo velké množství účastníků festivalu. Musím říci, že právě její lekce sebezachování, po těchto festivalových dnech hodně zarezonovaly.

Opravdovým rájem byl pak festival pro akrojogíny. Vzhledem k tomu, že organizátoři učí právě akrojógu, byla jí věnována celá stage.

 

Euforické večery

Avokádový koktejl, šťáva z čerstvého ovoce nebo raw brownies? Mezi jednotlivými lekcemi se jogíni občerstvují v relax zóně pod širým nebem. Hrají tu hudebníci, lidé se potkávají, sdělují své zážitky, doporučují lekce, protahují svaly. Okukují nabídku stánků, které k jógovým festivalům dnešní doby již patří. A pak přijde večer. Relax zóna se promění v hudební scénu. Jógou uvolněná energie se plně rozproudí na satsangu či na koncertu. Jedním z nejsilnějších byl právě koncert Jaie Uttala, který mi posléze řekl: „Lidé začali tančit, ještě než jsem začal hrát. Úplná euforie.“

 

Serve Love Give Purify Meditate Realize

Odjíždím z Barcelony s novou inspirací a novými zkušenostmi. V uších mi zní Jaiova píseň Bolo Radha Ramana Haribol z alba Queen of Hearts a také motto festivalu – jogínského mistra Swamiho Šivanandy známé Serve Love Give Purify Meditate Realize (Sloužit Milovat Darovat Očistit Meditovat Uvědomit si).

 

  • autor: Markéta Faustová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné