BLESKOVĚ
Technika cvičení 20. 07. 2021 PDF Tisk

Letní jóga a jak na ni?

V létě se sice vybízí praktikovat jógu venku na čerstvém vzduchu, ale pravdou je, že ne vždy na ni máme dostatek energie. Je teplo, někdy trochu nesnesitelné, hutný suchý vzduch nás vyčerpává, místo aby nám pomáhal. Není nutné věšet hlavu, jen je potřeba se trochu zamyslet!

Letní jóga a jak na ni?

Každé roční období nabízí příležitost, jak sladit naše vnitřní prostředí s přirozenými rytmy a cykly přírody. Abychom našli harmonii uvnitř sebe, je potřeba na změny z vnějšku reagovat tak, že je zkrátka přijmeme a nalezneme rovnováhu.

Letní měsíce přináší teplo, nadměrné pocení, pocit vyčerpanosti, často také zažívací potíže, pálení očí a celkově jakýsi ohnivý temperament. Zaměřením své praxe na cvičení pránájámy a správně zvolenými meditačními technikami a vizualizacemi můžeme tyto aspekty uvést do rovnováhy, ba co víc, můžeme díky nim vybalancovat fyzickou, mentální i emoční oblast do potřebné a správné roviny.

Zkuste to proto letos jinak. S větším nadhledem. Vstupte na svou podložku s lehkostí a vyrovnaností, zpomalte tempo a vytvořte si osvěžující a revitalizační postup, ze kterého budete čerpat energii a radovat se.

Pozice níže vám pomohou. Vysílají totiž uklidňující vlnu nervovým systémem a podporují pokusy těla o samoregulaci a nalezení rovnováhy. Pozice, které jsou blíže k zemi, jsou v teplém počasí prospěšné, protože země poskytuje chlad, stabilitu a pocit uzemnění. A co je nejdůležitější, neberte sebe ani držení těla příliš vážně. Podporujte změkčení síly a namáhání, abyste kultivovali více plynulosti a radosti z těla, dechu a pohybu.

Předklony
Obecně platí, že jakýkoliv pohyb vpřed tělo ochlazuje, snižuje stres a úzkost, stimuluje játra a ledviny, zlepšuje a podporuje trávení a oživuje mysl. Jako příklady lze uvést předklon vestoje, ale také pozici dítěte, ze které se vám ani nebude chtít. 

Twisty
Skruty vsedě nebo vleže masírují vnitřní orgány a trávicí/vylučovací systém a právě díky nim se z těla nejen dostávají odpadní látky tak, jak je třeba, ale odchází také přebytečné teplo a napětí z trupu, břicha, střev a jater. 

Inverzní pozice s podporou
Podporovaná inverze, jako jsou například nohy opřené o zeď, zklidňuje mysl, stimuluje parasympatický nervový systém a vytváří pocity klidu, rovnováhy a pohody.

Záklony
Záklonové ásany, jako je kobra nebo příjemná pozice ryby, podporují zdravou funkci štítné žlázy, která je zodpovědná za vnitřní regulaci teploty a metabolismus. 

Nezapomínejte na svůj dech! 
Dech je tou nejdůležitější součástí jógy. Bez dechu není život a v létě to platí dvojnásob. I v tom je jóga velký pomocník a nabízí řadu dechových technik na celkové ochlazení těla i mysli.

Dech sítkarí
Chcete-li cvičit sítkarí, jednoduše nechte jazyk volně ležet v ústech, zatímco se zuby lehce dotýkají. Nadechněte se otevřenými ústy se zuby volně u sebe. Vydechujte nosem a dotýkejte se špičkou jazyka dásně horní čelisti.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné