Žijte jógu blog 06. 12. 2019 PDF Tisk

Laskavé svátky

Začal prosinec, čase svátků a pomyslného klidu a odpočinku. Ve firmách lidi finišují , v jógových studiích postupně začíná opadat návštěvnost, protože lidi začínají schánět často zbytečné dárky a šílet. Vánoční svátky tím ztácí na své kráse - jen být... sám se sebou, nebo s lidmi, které máte rádi.
Laskavé svátky
Já v sobě o těchto Vánocích, stejně jako každý rok, cítím pocit ztišení, pocit zastavení se a nutnosti vypnout hlavu. Nemyslím si, že bych se neuměl zastavit, ale přeci jenom to prostředí, počasí a atmosféra ve vesmíru vybízejí k tomu, abychom opravdu zkusili jenom být. Nenechávám si na prosinec dokončování a pouze práci, celý rok jsem pracoval a tak v prosinci již posledních 15 let odjíždím za teplem i zimou. Pochopil jsem, že ke svému životu potřebuji slunce. Nemusím mít pláže, nemusím mít vedro, ale potřebuju vidět oblohu a slunce, a to bohužel v našich končinách v čase mezi 15. a 16. hodinou v prosinci zmizí. A tak hledám nabíječku. Dobíjím praktikováním powerjógy, meditací a procházkami se svým psem. V tom všem vidím jednoduchost, radost a zdroj energie. A jednoduchost ctím všude okolo sebe. Jednoduchost vidím v pravidelných rituálech, ke kterým samozřejmě patří jóga. Je to jako ranní čištění zubů. Je to stejným způsobem hygiena a tak je dobré, když se pravidelná praxe nevytrácí. Nemusíte mít o mně zkreslenou představu, že každé ráno pravidelně cvičím. Snažím se a zkouším pravidelně ráno stát na podložce, protože má energie rázem stoupne. Někdy mi to však nevyjde. Důležité je uvědomit si proč to nevyšlo a v dalších dnech situaci vyřešit bez obviňování se, nebo trýznění.
 
V jógové praxi je třeba pěstovat jemnost, laskavost a sebelásku. To vše může pravidelným cvičením jógy a meditací sílet. Je to energie laskavá a milá, která se v nás rozvíjí a kumuluje se. Jí lze předávat a nabízet jako vánoční dárek a nic to nestojí. O nic víc vlastně nejde. Jde o pohodu, klid a radost, protože to je energie, která nám pomáhá cítit se šťastnými ...a štěstí hledá každý. Když každý přidáme svou snahu a ruku k dílu a začneme společně šířit tuto energii, je možné, že se věci okolo nás i svět začne trošku proměňovat. Nejsou třeba velké kroky stejně jako není potřeba dělat extrémně těžké pozice jógy proto, aby v sobě člověk pocítil štěstí, klid a život. Je příjemné uvědomit si, že opravdu ke štěstí stačí jen málo ... třeba procházka v lese, popíjení čaje v křesle, vědomí, že můžeme dělat věci, pro které se rozhodneme.
 
A tak vám přeji radostné, šťastné a jednoduché svátky, ve kterých si užijete sebe sama a své milé.
 
  • autor: Váckav Krejčík
  • foto: archiv autora

Objednat předplatné