Ájurvéda 03. 05. 2022 PDF Tisk

Kurkuma (indický šafrán) pro očistu i vnitřní oheň

Zásluhou Arabů je kurkuma v Evropě známá již od starověku. Nejvíce je oblíbena v Anglii a často je kvůli obsahu žluto-oranžového barviva nazývána indický šafrán nebo žlutý zázvor...

Kurkuma (indický šafrán) pro očistu i vnitřní oheň

Ájurvéda, původní indická medicína, považuje koření za základní prvek k upevnění zdraví, proto v ájurvédské kuchyni hraje neodmyslitelnou roli. Správné použití vhodného koření stimuluje trávicí oheň agni a umožňuje strávení pokrmu a vstřebávání živin. Kořením lze snížit těžkost a suchost pokrmu. Velmi často se v ájurvédských receptech koření nejdříve restuje na ghí, přepuštěném másle, či na kvalitním oleji, čímž se harmonizuje celé jídlo.

Kurkuma

Zásluhou Arabů je kurkuma v Evropě známá již od starověku. Dioskorides (1. stol. n. l.) uváděl, že roste v Indii, velmi se podobá zázvoru, sliny zabarvuje žlutě a má nahořklou chuť. Nejvíce je oblíbena v Anglii a často je kvůli obsahu žluto-oranžového barviva nazývána indický šafrán nebo žlutý zázvor. V současné době se pěstuje hlavně v Indii, Číně, Bangladéši, Pákistánu, Vietnamu, na Srí Lance, Tchaj‑wanu, v Barmě, na Jamajce, méně pak na Jávě, Haiti, Japonsku, Peru a na Filipínách.

Čerstvý kurkumový kořen vypadá jako zázvor, nicméně uvnitř může být žlutý či červený. Červený kořen je nazýván kumkum a je považován za svatý. Pouze žlutý kořen se používá v kuchyni a k léčebným účelům. Kurkumu při vaření používáme všude tam, kde se užívá sůl, nejlépe však do polévek, omáček, rýže či brambor.

Tip: Přidáním cayenského či černého pepře zvyšujeme příznivý účinek kurkumy.

POZOR: Kurkuma obsahuje silné žluté barvivo, proto je potřeba s ní opatrně manipulovat. Pokud potřísníte tekutinou obsahující kurkumu plast, dřevo či oděv, velmi těžce skvrny vyčistíte.

Dr. Vasant Lad popisuje kurkumu jako nejlepší ájurvédský lék, který léčí celého člověka. Svou chutí je kurkuma pronikavá, svíravá a hořká, má zahřívající charakter, je vhodná pro všechny metabolické typy, tzv. dóši. Považuje se za jedinečné přírodní antibiotikum, přičemž současně posiluje zažívání a pomáhá zlepšit střevní mikroflóru. Je dobrým antibakteriálním prostředkem na chronické oslabení a chronické nemoci. Nejenom že čistí krev, ale také ji prohřívá a stimuluje tvorbu nové krevní tkáně. Kurkuma pomáhá posilovat vazy, a je proto vhodná při provozování hathajógy. Podporuje také normální metabolismus, napomáhá trávení bílkovin. Zevně se kurkuma používá při akné či drobném poranění. Nepoužívá se v těhotenství, při zvýšené energii pitta a v případě akutní žloutenky či hepatitidy.

Léčivé účinky kurkumy

  • Při bronchiálním kašli, suché bolesti v krku, zánětu mandlí a zánětu hltanu vypijte před spaním šálek teplého mléka, ve kterém se 3 minuty vařila 1 lžička kurkumy.
  • Prášek kurkumy smíchaný s medem nebo ghí 1:1, užívaný čtyřikrát denně, pomáhá při suchém kašli uvolnit hlen.
  • Při vnějších hemeroidech smíchejte půl lžičky kurkumy se lžičkou ghí, aplikujte lokálně před spaním.
  • Pro krásnou pleť užívejte kurkumové kapsle.

  • autor: Filip Klieštík
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné