BLESKOVĚ
O józe 28. 02. 2014 PDF Tisk

Která jóga je špatná?

V časopisech se objevují nejrůznější informace o józe. V ústech lidí, instruktorů a nebo zastánců pouze jednoho stylu jógy je často vyslovována zaujatost bez rozhledu (i respektu) do všech možných směrů. Jóga je jedna! To nic nezmění, ale přívlastků má mnoho, protože stejně tak mnoho je lidí. Nebo už někdo objevil jen to nejsprávnější pro všechny?

Která jóga je špatná?

Nedávno jsem četl na německé benzinové čepací stanici, že správná jóga, je pouze ta, která má filosofii a při jejím praktikování se nevybírá vstupné. Článek obsahoval mnoho pochybností o tom, která jóga má filosofii a která nemá. Z již zmiňovaného článku vyznělo, že filosofie jógy je charakterizována pouze jako zklidnění mysli a zastavení změn v ní. Klidná hlava je základem zdraví. To je důležité tvrzení, protože hlava ovlivňuje fyzické tělo po zdravotní stránce.

Po tomto krátkém úvodu se tedy musím ptát, po které józe hlava není klidná? Podle novin, které jsem četl, existuje jen jeden správný styl jógy a ostatní druhy jsou špatné. Už od mládí, kdy jsem se učil aerobik, mám problém s tím, že něco je černé a něco pouze bílé. Můj učitel aerobiku viděl jen dvojbarevně a neexistovala cesta mezi tím. Přitom právě meziprostor byl krásný k objevování a k následnému rozvoji.

Vezměte si, že vám někdo řekne, že jen powerjóga, že jen iyengar jóga, nebo bikram je ta správná. Nebo že se musíte jógu učit jen v Indii, protože jinak potom to není jóga. To přece není pravda. Každá, nejenom z těchto jmenovaných druhů jógy, má svoji krásu. Je jedno cvičíte-li hathajógu, je jedno cvičíte-li powerjógu nebo ashtangajógu. Po jakékoliv józe, kdy člověk musí provádět řízený pohyb a vědomě dýchat, nastává zklidnění. Prohlubuje se stav uvolnění a míru v sobě. Pataňdžaliho Jógasútra říká, že jóga pracuje na zklidnění mysli. V klidné mysli by nemělo docházet ke změnám (těkání mysli, roztržitosti, rozptýlení koncentrace na mnoho vjemů z okolí, nebo např. posuzovaní, souzení, nebo odsuzování), které následně mohou způsobit problémy v psychice a následně ve fyzickém těle. Ale jak to udělat? Je to tak snadné?

Klid mysli je stav, kdy nemusíte skončit s přemýšlením, s prací, se čtením novin, sledováním televize, nebo tím, co máte rádi. To ne. Zklidnění mysli znamená, mít ji pod kontrolou, umět ji vyčistit a následně vypnout. Určit ji jeden bod, ke kterému v danou chvíli má být připoutána. Pro příklad si představte oběd. Sedíte v restauraci, máte před sebou dobré jídlo. Pozorujete cvrkot okolo sebe. Zhltnete sousto, které zapijete vodou, a do toho všeho vám zavolá kamarádka a vy se s plnou pusou dáte do diskuse. Oběd končí, vypínáte telefon, uklidíte talíř a z polední pauzy jdete do kanceláře opět pracovat. Tak toto není klid.  

Tady se opět vrátím ke klidu mysli. Myslíte si, že vaše mysl byla zklidněná a že jste ji měli pod kontrolou? To, co se učíte na každé hodině jógy, koncentrovat se a zklidnit se, jste najednou opomněli. Nezdá se vám? V tu chvíli už jóga opustila vaše vědomí a zůstala jen v sále. Během jídla jste vyřídili mnoho věcí, ale nemohli jste ani postřehnout, jak například špagety, které jste snědli, chutnaly. Víte jak chutná omáčka, která špagety překrývala. Ale co bylo pod ní? Víte, jakou chuť měly špagety? Co ta mnohost, která vás během jídla zaměstnávala, způsobila? Po obědě se cítíte unaveni, protože jste si čas, určený pro jídlo, nevychutnali.

Vyřešili jste mnohost okolního světa, ale nepoznali jste samotnou prapodstatu jídla. Jíst v klidu, s rozvahou, řádně rozkousat a provlhčit stravu, aby se následně podařilo dobře ji rozložit a vstřebat jednotlivé živiny, které by potravu měly tvořit. Nemusíte tedy po obědě šáhnout po prášku, aby se vám ulevilo a slehlo.

Co je tedy zklidnění mysli? Je to nevědomost toho co provádíme v každou chvíli, nebo vědomost TADY a TEĎ? Nechte se inspirovat Pataňdžaliho Jógasútrou a vraťte se k sobě.

Každá jóga vám může být příjemným průvodcem pohodou a klidem. Nenechte se nikým omezit! Najděte si tu jógu, která vám vyhovuje. Jen takto bude cvičit s radostí a pohodou.

znáte z Get in Balance (rozšířeno a doplněno)

 

Václav Krejčík

www.vaclavkrejcik.cz

zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

 

 

Objednat předplatné