Životní styl 28. 02. 2022 PDF Tisk

Kreativní tipy: Upcyklované předměty aneb Vyrob si sám

Do It Yourself aneb podomácku vyrobené produkty se těší stále větší oblibě a instagramové účty, jež nabízejí snadné tipy pro takové tvoření, mají tisíce sledujících. Velkému nárůstu popularity se v rámci DIY těší takzvaná upcyklace, též známá jako kreativní opětovné použití či přeměna vedlejších produktů, odpadních materiálů, neužitečných produktů apod. na nové produkty vnímané jako kvalitnější, jež mají navíc uměleckou hodnotu a/nebo environmentální hodnotu. Na sociálních sítích upcyklované výrobky často najdeme pod označením Trash-to-Treasure (volně přeloženo „z odpadu pokladem“).

Kreativní tipy: Upcyklované předměty aneb Vyrob si sám

Cílem upcyklace je zabránit plýtvání potenciálně užitečnými materiály využitím stávajících. Tím se snižuje spotřeba nových surovin při vytváření nových produktů. Snížení používání nových surovin může vést ke snížení spotřeby energie, znečištění ovzduší, znečištění vody, a dokonce i emisí skleníkových plynů.

Upcyklace je opakem downcyklace, jež zahrnuje přeměnu materiálů a produktů na méně kvalitní.

Termíny upcycling a downcycling byly poprvé použity v tisku v článku publikovaném v roce 1994 v SalvoNEWS od Thorntona Kaye citujícího Reinera Pilze.

Tento článek vám nabízí několik tipů, jak snadno upcyklovat nepotřebné na super výrobky.

  1. Ohromující nízkorozpočtové květináče

Použít můžete vyřazené či poškozené kabelky, boty, či dokonce míče. Pokud předměty nemají odtokové otvory, přidělejte je. Jestli se vám nelíbí, jak předmět vypadá zvenku, je-li odřený apod., stačí použít tavnou pistoli nebo jinou formu silikonového lepení a ozdobit kamínky, mušličkami, korálky apod. Pak už jen vyplnit zeminou a je hotovo!

flower-pot 3.jpeg flower-pot 2.jpeg  flower-pot 1.jpeg 

  1. Vázičky a svícny ze zavařovacích sklenic a lahví

Ve většině domácností se pravděpodobně najdou ladem ležící zavařovací sklenice či lahve od vína apod. Není nic snazšího než je přetvořit na vázičky či svícny. Pro účel svícnů stačí sklenice vyplnit například pískem a mušličkami, vložit čajovou svíčku (ty bez kovového obalu jsou ekologičtější) a venkovní část ozdobit pomocí tavné pistole krajkami, lýkem apod. Pro vysoké lahve je vhodnější dlouhá svíce, která dobře zapadne do hrdla – z hořící svíce stéká vosk po stěnách lahve a vytváří krásnou dekoraci.

Pro vázičky, které chceme zavěsit, stačí vytvořit úchyt pomocí drátku, lýka nebo provázku.

Krásné jsou i dekorativní sklenice vyplněné malými LED světýlky na baterky a přírodninami.

jars 5 jars 3  jars 6 

  1. Zdobení korkovými zátkami

Korkové zátky jsou drahocenným „odpadem“, který lze použít na nejrůznější dekorace – pomocí tavné pistole. Mohou posloužit jako podtácky, obrazy, na ozdobení starého odřeného stolku, na dekorativní věnce i budky pro ptáčky.

korek 1 korek 2  korek 5 

  1. Upcyklace rozbitého nádobí (či dlaždiček) na mozaiky

Ať už se jedná o oblíbený talíř, misku, nebo hrnek, které prostě nechcete vyhodit, vždy se nabízí řešení opravit je s použitím tmele (či sádry) a použít je jako nádoby např. na drobné předměty, u nichž nevíte, kam s nimi, jako mísy na ovoce, dárkové „krabičky“ apod.

Lze z nich také vytvořit – podobně jako z dlaždiček – dekoraci pro podnosy a tácy či obrazy nebo jimi ozdobit květináče či okraje zrcadel (lepí se silikonem přímo na zrcadlo, výplň tvoří tmel ve zvolené barvě). Ostatně tuto techniku používal i architekt Antoni Gaudí, významný představitel katalánského modernismu, jehož díla mají vysoce individualizovaný styl sui generis.

mozaiky 3 mozaiky 4  mozaiky 6 

  1. Přeměna starých pneumatik na židle, stolky, houpačky či prolézačky

Staré pneumatiky jsou opravdu úžasným materiálem, z něhož lze vytvořit mnohé. Základem je dobře je očistit, někdy natřít, jindy polepit režným provazem. Na sedáky bude třeba vystýlka, pro stolek skleněná nebo dřevěná deska. Pneumatiku lze také aplikovat přímo na starý sedák či stolek.

Houpačku budeme muset uřezat, zatímco pro housenkovou prolézačku stačí slepit či svázat pneumatiky k sobě, někdy tím, že je zasadíme do země, není ani to třeba, a zbytek už jsou pouze dekorativní detaily.

tyre 5 tyre 3   tyre 4 

  1. Režné pytle a papírové krabice pro designové kabelky či úložné bedýnky

Úložných krabic není nikdy dost. A režné pytle jsou výborné jak pro výrobu kabelek, tak jako květináče. Lze je ovšem využít také k dekoraci obyčejných papírových krabic, které jednoduchým pomalováním přetvoříme na dekorativní úložné krabice. Vložíme-li pod ozdobenou krabici dřevěné sedátko, máme krásný sedák.

bags 2 bags 3  bags 4 

  1. Knihy jako stolky a květiny

Vyřazené knihy (třeba i ty z knihoven, co lze koupit za pár korun) poslouží k výrobě nejrůznějších stolků, i nočních, a klenotnic (chce to ovšem opatrnost při vyřezávání). Ze stránek knih či časopisů lze vytvořit krásné papírové květy či ovoce a zeleninu jako dýně, jablka apod. Nechte se inspirovat na internetu, budete překvapeni, co všechno lze z knížek (či časopisů) vytvořit.

books 6 books 1  books 5 

  1. Ponožky jako zvířátka

Je známá věc, že se na ponožkách dělají díry a často se v určitých místech vydřou. Navíc se občas po praní nějaká ta ponožka prostě ztratí. Co s tou zbývající? Můžete si vyrobit například medvídka nebo opici, rybu či skřítka (podrobné návody najdete na kanálu YouTube). Taky poslouží k výrobě gumiček do vlasů, jako vnitřní kapsička do džínsů na skrytí peněz nebo dokladů, na potažení kelímku, aby nepálil, je-li v něm horký nápoj, či na jednoduchý pouzdrový penál nebo rukavice. Podrobné vizuální návody najdete na YouTube, zadáte-li do vyhledávání „19 creative ideas for old socks“. Máte-li ponožek opravdu hodně, doporučujeme výrobu malého koberečku (nebo podsedáku) – na YouTube kanále najdete pod zadáním „Needlework / Small rug of old socks“. Videa nejsou komentována, postačí vizualizace, takže angličtina kromě zadání vyhledávání není potřeba.

socks 4 socks 5  socks 3 

  1. Džíny: je libo kabelka či zástěra?

Staré ošoupané nebo potrhané džíny, případně džíny nemožného střihu nebo takové, z nichž jsme zkrátka vyrostli, se najdou snad v každé domácnosti. Jdou použít na výrobu zástěry nebo kabelky, baví-li vás šít. Výrobu (dětské) zástěrky najdete na YouTube pod zadáním „Easy sewing activity: How to make an upcycled denim apron“ a výrobu kabelky pod „Upcycling denim jeans: tote bag“.

Opět platí, že pro pochopení, jak si výrobek vytvořit, není nutná znalost angličtiny, vizuál úplně postačí, nejedná se o standardní tutoriály.

denim 1 denim 2 

  1. Upcyklace nábytku (palety a přepravky)

Upcyklace nábytku není sice vždy snadná, pokud se nejedná pouze o jeho vyčištění a přetření, případně obtisknutí několika dekorativních šablon, jež lze koupit ve výtvarných potřebách. Přesto, jste-li kreativci, kteří se rádi pouštějí i do méně snadných výzev, doporučujeme video pod názvem „MUST SEE | 10 Thrifted and Trash To Treasure Furniture Makeovers Episode 4“.

nabytek 9  nabytek 6  nabytek 7 

Samostatnou kapitolou, k níž na internetu najdete mnohé návody a doporučení, je výroba nábytku ze starých palet a dřevěných přepravek na ovoce a zeleninu.

palety 1 palety 2  palety 3 

Velmi inspirativní shrnující video pro všechny možné nápady, které vycházejí z upcyklace, najdete na YouTube pod „Clever recycling hacks to turn your old stuff into cute decor“.

Nápadů na upcyklaci najdete dnes na internetu tolik, že opravdu stojí za to nejprve se podívat, jak by šla pro vás „stará a nepotřebná“ věc využít na něco, co by vám vyhovovalo. A pokud nepatříte mezi kreativce, vždy můžete přes různé bazarové stránky svůj předmět nabídnout zdarma nebo k odprodeji někomu, komu jeho zušlechtění udělá radost.

TIP
Přečtěte si novou JÓGU DNES s tématem Buďme zelenější! Vychází již 1. března 2022.

Objednat předplatné