Technika cvičení 14. 09. 2021 PDF Tisk

Kreativita v józe

Praktikujeme stejnou sestavu pozic v ten samý čas každý den. Někdo znalecky přikyvuje: „Jo, jo, to je tamas (disciplína), to je dobré, to já znám.“ Jenomže časem začneme zjišťovat, že při ranní praxi mysl utíká k vaření večeře a povinnostem života. Přestáváme vnímat tady a teď a vlastně se tak trochu začínáme nudit. A právě nyní přichází čas na kreativitu.

Kreativita v józe

Na úvod
Hned v úvodu bych ještě chtěla zmínit, že za žádných okolností neodsuzuji ani jinak nehaním pevné sestavy ásan, časy, kdy praktikujeme, a pravidelnost. Naopak. Dle mého názoru jsou disciplína a pravidelnost velmi důležité, a to jak na podložce, tak v životě. Ale není to a nemělo by být pouze a jen o drilu. Pojďte do sestavy vnést hravost, lehkost, svěžest a kreativitu a tím se znovu spojit s vnitřní esencí duše a svobodou. 

Když pozornost utíká
Může se stát, že při pravidelném praktikování daných sestav začne mysl utíkat. Respektive my se začneme nudit a utíkat od svého těla a od přítomné chvíle. Je určitě dobré se navracet k sobě a neutíkat od přítomného okamžiku, neboť to je jeden z hlavních aspektů, které nás jóga učí. Polapit svou mysl, ovládnout ji, aby stále nepřeskakovala z jedné myšlenky na druhou a neutíkala tak od reality, od času teď a tady, od našeho těla. Ovšem pokud se to děje často, tak je dobré se zamyslet nad změnou. Nejde o to, že selžeme, je to o tom, že rosteme a vyvíjíme se v mysli i v těle. Někdy nám už pevný řád sestav nedává to, co potřebujeme, protože jsme se posunuli dál a potřebujeme změnu. 

A co tedy dělat?
Jenomže najednou může přijít moment, kdy nevíme, co máme praktikovat. Mnoho dní, měsíců a možná i let jsme znali to své a najednou nevíme, jak dál, jak začít, a naše podložka se zdá jako černá díra bez nápadů a inspirace. Co s tím? 

Změna je život – žijte jí
Každá změna je vykročením ze zóny komfortu, tak to je. Kdo nepřijímá změnu, ten nepřijímá život, a kdo nepřijímá život, jde sám proti sobě. Jenomže někdy opuštění starého může přinést dočasné prázdno, které je třeba zaplnit něčím novým. Vpustit tam nové světlo a vír energie. Nastává prostor a čas na objevování něčeho nového a nebojte se vstoupit do míst, kde jste ještě nikdy nebyli, do ásan a sestav, které jste nikdy nepraktikovali, protože možná byly moc složité nebo neuchopitelné. Teď je na ně ten správný čas. 

Jak postupovat
Je plno možností, jak znovu přinést na svou podložku radost a kreativitu.

 1. Běžte na lekci nového lektora – co lektor, to jiná lekce jógy.
 2. Navštivte jiný druh lekce – léta praktikujete hathajógu? Dobře, tak běžte vyzkoušet třeba powerjógu, jin jógu, áštanga jógu nebo Iyengar jógu.
 3. Změňte prostředí – praktikujete doma na stále stejném místě? Tak to změňte, jděte na balkón, terasu, zahradu, do parku, do lesa či k jezeru a vnímejte nový prostor kolem sebe, nové nápady, myšlenky, pocity a inspiraci.
 4. Vyzkoušejte novou hudbu, nebo naopak zvolte ticho.
 5. Pořiďte si nový aroma olej do své lampy nebo úplně novou svíčku – vyberte si vůni, kterou jste nikdy předtím neměli.
 6. Vyzkoušejte nové pozice a rozvíjejte je. Nebojte se ani těch těžších variant (nesmí být v rozporu s vaším zdravím), pracujte na sobě.

A pokud chcete opravdu velkou změnu a jógu milujete, tak se přihlaste do školy jógy. Každé nové vzdělání nás posouvá dál na životní cestě, dodává nám inspiraci, nové úhly pohledu a znalosti. A ještě se můžete seznámit s někým novým, vytvořit nová přátelství či komunitu lidí, kteří jsou s vámi na jedné vlně, a tím se společně můžete podporovat, předávat si tipy, znalosti, ale hlavně nadšení a radost.

Nejkreativnější je vaše srdce
Pokud už máte za sebou měsíce či roky praxe, různé kurzy, školy, workshopy, lekce i lektory, tak je čas na to, abyste všechny znalosti nechali projít srdcem.

Jak to myslím? Posaďte se na podložku nebo zůstaňte stát, jak je vám příjemné, zavřete oči a vnímejte sami sebe. Buďte pozorní a přítomní. Dýchejte. A naslouchejte si… Jaký pohyb přichází? Co tělo chce udělat, jakou ásanu volí? A nechte se vést. Je to magický moment, kdy necháváte vše plynout a jen se pokládáte na vlnu energie, která přichází. Na vlnu úplně nového prožitku z jógové praxe.

Jak si praxi jógy ozvláštnit?

 • Nebojte se pomůcek – bloky, pásky, bolstry nejsou prohrou, naopak jsou velmi mocnými pomocníky, kteří nám pomáhají se bezpečně a zdravě dostat v pozicích dál.
 • Vyzkoušejte jógu v sítích – úplně se změní prožitek ásan i úhel pohledu.
 • Wheel jóga – praxe pomocí jógového kruhu je naprosto úžasná. Ásany se zde dají jak ztížit, tak zjednodušit a u mnohých pozic si prověříte sílu středu těla, pevnost a rovnost, správné nastavení pozice a určitě se u toho i zasmějete.
 • Acro jóga – jóga s parťákem, kdy se učíme důvěře, síle a vnímání vlastního těla s ohledem na našeho partnera. Acro jóga je jako vztah, na kterém musí pracovat oba, protože jinak se ásana zboří. Je zde nutná komunikace, ohleduplnost a správné přenášení váhy.

Kreativní jóga a její plynutí je trochu jako poezie – nádherná, bohatá, ladná, plná pocitů a někdy i skrytých moudrostí. Chce čas, prostor a otevřené srdce. Užijte si ji a nechce se vést.

S přáním nádherných dní

LP Angel

 • autorka: Lenka Petrikovičová
 • @lp_angel_soul
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné