Zdravá strava 15. 12. 2021 PDF Tisk

Koření s vůní Vánoc – adventní ingredience, které milujeme

Mimo typické symboly Vánoc, jako je Ježíšek, stromeček nebo vánoční světýlka, patří k nejsilnějším ty symboly, které mají chuť a vůni. Rohlíčky vonící po vanilce, perníčky s vůní anýzu nebo štrúdl v tónu skořice se zaryjí do paměti nejednoho člověka. Typické vánoční koření k svátkům zkrátka patří. Co o něm víme zajímavého?

Koření s vůní Vánoc – adventní ingredience, které milujeme

Skořice
Skořice se řadí mezi nejstarší koření světa, které užívali již starověcí Egypťané. Nejčastěji používáme skořici mletou, narazit ale můžeme i na skořici v podobě kůry. Tu je pak potřeba nastrouhat. V našich končinách má spíše estetickou funkci, používáme ji ke zdobení adventních věnců či jiných dekorací. Nejen tvarem se skořice může lišit. V obchodech narazíme hlavně na skořici čínskou, méně často na tzv. skořici cejlonskou. Tyto dvě odrůdy se liší aromatem i kvalitou – cejlonská skořice je považována za jemnější a lepší než častější skořice čínská. Skořice je nepostradatelným vánočním kořením – hodí se přímo do těsta, můžeme ji smíchat s moučkovým cukrem a používat k obalování nebo jí jen tak poprášit připravený dezert. 

Kardamom
Kardamom je koření získávané ze semen několika druhů rostlin z rodů Elettaria a Amomum z čeledi zázvorníkovitých. Oba rody jsou původem z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Bhútánu, Indonésie a Nepálu. Tobolky se melou na prášek, který má hnědou barvu a voní po citronech. Jeho příjemná orientální vůně ho předurčuje k použití do nejrůznějších indických jídel, u nás ho ale typicky přidáváme do perníčků nebo sušenek. Výborný je i v teplých mléčných nápojích a v čaji. 

Vanilka
Vanilkové lusky jsou plody orchideje. Svůj původ má v Americe a pěstovala se jako vonná přísada pro podporu chuti a vůně kakaa. V podstatě se tak používá dodnes a my to známe i z praxe – vanilka se často přidává do čokolády, se kterou si skvěle rozumí. Vanilka je drahá surovina, a to hned z několika důvodů. Jednak je to proto, že květy orchideje se otevírají jen jednou ročně, a jednak proto, že lusky musí po sklizni schnout a „zrát“ dalších 3 až 6 měsíců.

Na vanilku můžeme narazit v podobě celých sušených lusků, častěji ji však kupujeme jako extrakt, pastu či vanilkový cukr. Pozor si ovšem dejte na pojem vanilin. Zatímco vanilkový cukr musí obsahovat pravou vanilku, vanilinový cukr obsahuje syntetické aroma vanilin, které rozhodně neposkytuje tak autentickou chuť a vůni.

Badyán
Badyán poznáme v každé situaci – typická malá hvězdička je semenem plodů rostliny Illicium verum, což je keř pocházející z Číny. Badyán má velmi silnou, výraznou chuť nabývající sladkých a kořenitých tónů připomínajících lékořici. Jeho chuť skvěle vynikne například se zázvorem či muškátovým oříškem. 

Hřebíček
Hřebíček má charakteristický vzhled a silnou, štiplavou chuť. Jeho tvaru je docíleno sušením nerozvinutých poupat tropického stromu hřebíčkovce. Silné kořeněné aroma se hodí do perníčků, sušenek, moučníků, ale i nejrůznějších vánočních nápojů, jako je například punč nebo svařené víno.

Objednat předplatné