Zdravá strava 13. 01. 2021 PDF Tisk

Skořice – královna koření

Skořice je koření, které si získalo v kuchyni oblibu především pro svoji nezaměnitelnou specifickou vůni a chuť. Mnozí z nás si již neumí představit podzimní a zimní měsíce bez podmanivého aromatu skořice, avšak nejedná se pouze o výjimečnou kuchyňskou přísadu, ale také o výborný přírodní lék, jehož blahodárné účinky jsou v přírodním léčitelství využívány již tisíce let.

Skořice – královna koření

Skořice je kůra tropických skořicovníků, které rostou především na Srí Lance, v Indii, Číně a Japonsku. Za nejkvalitnější je považována skořice cejlonská, která pochází ze Srí Lanky. Tato skořice má oproti jiným druhům silnou, přesto vyváženou chuť. Oproti čínské skořici obsahuje také méně látky zvané kumarin, která může ve vysokých dávkách zatěžovat játra. Kůra skořicovníku je velmi dobře známým lékem v ájurvédě i tradiční čínské medicíně. Pro svoji jedinečnost byla historicky také velmi cenným směnným zbožím, ve starověkém Římě měla patnáctkrát vyšší cenu nežli stříbro.

Skořice obsahuje minerální látky mangan, vápník a železo. Vyznačuje se nízkou energetickou hodnotou, proto je hojně využívána v dietním stravování jako nízkokalorické koření. Medicínsky cenná je však především obsahem vysokého množství antioxidačních látek, které v našem organismu brání poškozování tkání volnými radikály, čímž účinně bojují proti vzniku závažných onemocnění mozku, srdce a cév. Skořice má také schopnost regulovat hladinu cukru v krevním řečišti, její konzumace je tak doporučována lidem, kteří trpí onemocněním diabetes mellitus. Obsahuje také takzvané flavonoidy, což jsou protizánětlivé látky, které díky svým pozitivním účinkům snižují riziko vzniku degenerativních mozkových či onkologických onemocnění. Skořici lze uplatnit jako přírodní lék při běžných zánětech, otocích jazyka nebo například při menstruačních bolestech jako tišící lék. Za zmínku stojí rovněž její antibiotické a antivirové účinky, které lze využít při infekcích dutiny ústní, při kvasinkových infekcích nebo například pro podporu hojení drobných ranek. I přes výčet výše zmíněných pozitivních účinků bychom však neměli zapomenout na to, že každého léku je potřeba užívat v přiměřeném množství, v případě skořice bychom neměli zkonzumovat více než 4 gramy denně.

Skořicový extrakt
Ze skořice si můžete vyrobit domácí extrakt, který bude cenným pomocníkem v kuchyni i přírodním domácím lékem. Skořicový extrakt je možné využít také při výrobě domácí kosmetiky. Samotná příprava je velice jednoduchá. Potřebovat budete zhruba 5 až 7 kusů celé skořice (nejlépe cejlonské) a 250 ml alkoholu, například vodky. Skořici vložte do čisté skleněné lahvičky, zalijte odměřeným množstvím alkoholu a těsně uzavřete. Nádobu s naloženou skořicí uložte na místo mimo dosah slunečního záření na zhruba 2 měsíce. Můžete jí občas jemně protřepat. Výsledný skořicový extrakt je vysoce koncentrovaný, proto je dostačující velmi malé množství jako přísada při pečení či přípravě horkého nápoje. Extrakt je možné přelít do potřebného aplikátoru, například spreje či lahvičky s pumpičkou, a využívat jej při bolestech krku, zahlenění, bolestech žaludku apod.

Skořicový olej
Skořicový olej lze, stejně jako skořicový extrakt, využít při vaření i přírodní léčbě, navíc ním můžete naplnit difuzér či aromalampu a provonět tak váš domov úžasnou vůní skořice. Na výrobu skořicového oleje je vhodnější použít skořici drcenou v poměru 1 : 5 s olejem. Na přípravu 0,5 litru oleje tak budete potřebovat přibližně 100 gramů skořice. Skořici vsypte do připravené sklenice a zcela ji zalijte odměřeným množstvím čistého panenského oleje (například olivového). Nádobu pevně uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě 3 týdny. Tekutinu následně přeceďte přes pláténko a přelijte do uzavíratelné skleněné nádoby.

  • autor: Tomáš Ulč
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné