Meditace 16. 02. 2017 PDF Tisk

Kolotoč našich životů

Pravidelně provádíte v podstatě stále stejné úkony. Vstáváte a usínáte, pracujete a bavíte se, jíte, cestujete a zase se vracíte. Po kolikáté už?

Kolotoč našich životů

Vezměte si například dovolenou. Krásně si ji užijete, načerpáte sílu, kterou ale v zápětí ztratíte. Je to velice pomíjivé, že? Po návratu z dovolené si přejete, abyste se rychle vrátili zpět, chcete utéci a zažívat stále stejný klid a vnitřní vzrušení z nových zážitků. Zastavit ten koloběh všeho, co se děje, a vystoupit z něj. Umírnit nebo změnit všechen ten shon, napětí a stereotyp střídání činností, zájmů, vnitřních hlasů a psychických stavů.

Uvolněte se!

Proč? To je zřejmě otázka, kterou si můžete klást. V mladistvém věku se všechno zvládá lépe. Ale možná mi dají za pravdu všichni, kterým už není dvacet, že postupně s věkem tělo i mysl reagují jinak. Sil často není tolik, kolik bývalo. Tak proč si nevědomým napětím brát energii? Pokud se zatěžujete více, než je zdrávo, rychleji se vyčerpáte. Množství nervových buněk zaniká, což je přirozené. Ale pozor, ony se neobnovují!

V mnoha knížkách a časopisech, od nejrůznějších terapeutů slýcháme: „Za vašimi problémy stojí napětí, stres a únava. Musíte se uvolnit. Pracujte na sobě a přijďte za dva týdny.“ Tím většinou rady končí a k realizaci je cesta zahalená. Jako by se člověk dostal na slepou kolej, nevědouc, kam má jít a co dělat.

Všeobecně se lidé naučili hledat klid a uvolnění ve vnějším světě. Pustí si televizi, rádio, čtou si knížku, jdou na pivo, cestují stále za novým poznáním, hledají zajímavosti, které by poutaly… (V horším případě nekontrolovaně popíjejí alkohol, přejídají se, berou drogy nebo kouří jednu cigaretu za druhou.)

Obrácená pozornost ven

Člověk „moderní doby“ se naučil vyhledávat podněty v okolí, které mu navodí stav uvolnění a relaxace. Neustálým hledáním zážitků zakládá stále novou „ornou“ půdu pro své uspokojení. A tak se točí v kruhu, ze kterého je náročné vystoupit. Po celodenním zápřahu v práci odpočívá po večerech již zmíněnými způsoby. Hodně pracuje, aby mohl odjet na dovolenou, a tam odpočíval formou vyhledávání nových zážitků, a tak stále dokola... Je to však dostačující a hluboké uvolnění, které dokáže nastavit hlubokou harmonii organismu, posilovat ho tím a dostatečně regenerovat? Není to málo. 

Jógová relaxace

Vědomá relaxace je důležitá pro každého bez výjimky. Především, pokud má člověk představu, že všechno zvládne. Jde o zajištění si pocitu svobody, uvolnění, lehkosti, euforie, se kterými reálný svět zvládne lépe.

Jógová relaxace nabízí hluboký stav uvolnění jak fyzického, tak mentálního rozměru. Uvolnění nervů a žlázového systému s sebou nese „vnitřní prohlídku“ a poznávání sebe sama. Zmiňované systémy se podílejí na řízení celého těla, a proto je důležité, aby správně a nezatíženě fungovaly. Během hluboké relaxace dochází k vyladění systémů a jejich regeneraci (výbornou regenerací je spánek). Ale nejenom to. V hluboké relaxaci dochází také k uvolnění a otevření fyziologických příčin mnohých problémů, které se krátkou fyzickou relaxací neprojeví. To může pro mnohé znamenat problém. Leknou se a řeknou si: „Proč mám slyšet třeba něco špatného, a ještě navíc o sobě?“ Jóga hovoří o čištění a jógová relaxace je způsob mentální očisty, která je založena na otevírání skrytých zákoutí duše. Je třeba něco probudit, abychom si to přiznali, uvědomili a pracovali na vyčištění. Jen tak to může odejít. Nechtít vidět, slyšet a potlačit problém znamená, že se nám vše bude neustále vracet zpět a stejně jednou budeme nuceni se podívat pravdě do očí. (Nemluvím jen o tomto životě.)

Hluboký stav relaxace se v józe nachází mezi 26–38 % svalového tonu. Pod touto hranicí již neexistuje fyzické tělo a nad touto hranicí je napětí a stres. Lidé se bohužel pohybují většinou nad hranicí 38 %, což má za následek postupné ničení se. Takto postižení lidé se po spánku budí unavení a nervózní, nemají energii a životní sílu. Vysoce regenerační hluboká relaxace, jakou spánek je, jim nepomůže. Často nemohou ani usnout a musí si vzít prášky na spaní. To je však z hlediska jógy velice nešťastné řešení a je nutné hledat příčinu u sebe.

Co je to meditace? 

Meditace je stav klidu, který pro každého může být v něčem jiném. Někdo může jít lesem a pouze dýchat a je to meditace. Nebo druhý člověk svoji pozornost poutá ke krásné louce, kde zažil pocit pohody a štěstí, a někdo další sedí a nechává plynout myšlenky pryč. Tak jak přicházejí, tak i odcházejí. Když dojde ke ztišení mysli (myšlenkové procesy, vzpomínky, přání), otevírá se vnitřnímu prostoru a pochopení sounáležitosti s vyšší energií.

Člověk, který si myslí, že není třeba se uvolňovat a relaxovat, se hluboce mýlí. Vnitřní tenze, která je v současném světě přirozenou, postupně vítězí, a přebírá tak řídicí funkci a žene jej stále dál. Vybízí ho k uspokojování materiálních i emocionálních „hodnot“, aniž by došlo k regeneraci. Bez dobíjení baterek nikdo dlouho nevydrží! 

Lidský organismus je řetězící se kolotoč, který rozsévá semínka a nevědomě je nechává vzklíčit. Klíčení takto zasetých semínek (pokud se nezastavíme), o kterých nemáme tušení, je pro fyzické i mentální tělo nebezpečné. Poskytuje totiž živnou půdu pro vznik fyzických i psychických nemocí. Člověk se stává „zapřaženým koněm“, který uštve sám sebe vlastní aktivitou směrem k objektům světa. Žene se za uspokojením, ale je to vnitřní stav klidu? Získat odstup od každodenních situací a umět nezúčastněně pozorovat pomíjivé věci, stavy, skutky, tužby a vzpomínky, aniž by se emočně odrážely ve vědomí a podvědomí – to vše učí jóga. Odstranit nevědomost a umět si odpovědět na otázku: „Kdo jsem JÁ?“

 

Objednat předplatné