BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 15. 09. 2017 PDF Tisk

Jógu i vše v životě se snažím dělat „jen tak“

Baví mě vnímání kontrastů a přes ně jít do celistvosti, alespoň na chvíli zachytit ladnost, lehkost, krásu. Moje lekce na konferenci nese název Harmonie protikladů....

Jógu i vše v životě se snažím dělat „jen tak“

Minimedailonek

Jméno: Irena Kubicová

Věk: 38

Znamení zvěrokruhu: Štír

Specializace v józe: Hathajóga

Oblíbený jógový guru / duchovní učitel: Markéta Sulánská

 

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Pokud to tak chci, a já chci, tak se zaplétám s jógou do důvěrného vztahu, se vším, co k tomu patří. S láskou velikou, odhodláním, občasnými hádkami, pochybami i hlubokou jistotou. Někdy to je, jak se říká, „ode zdi ke zdi“, někdy se mi taky nechce pro ten vztah něco dělat, protože „už jsem přece udělala dost“, jindy jsem horlivá a nedočkavá, nebo zase v absolutním klidu a velké důvěře... je to každopádně velmi živý vztah, který jde do mě i ze mě a který mě baví! 

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

K józe jsme se dostala vlastně „jen tak“. Přes meditaci a pár pozic, které jsem léta praktikovala, jednoduše bez kudrlinek a obalů, bez různých názvů stylů, bylo to jednoduché a krásné, bylo mi po józe dobře a cítila jsem mnoho z toho, co jsem se později dočítala v různých knihách. Potom jsem začala učit dětskou jógu, „jen tak“ pro moje děti a pro radost. Potom jsem „jen tak“ otevřela jednu lekci pro ženy a moje „jen tak“ mi zůstalo i do této chvíle, kdy je lekcí hodně a jóga se stala také mým povoláním. Moje „jen tak“ je za vším, co patří také k profesi lektor jógy, a to už není samo sebou: přijít na lekci v kondici s lehkostí a vyladěná, s nápaditostí, originalitou, uměním předat, jednat s lidmi, dát, darovat, inspirovat. Za tím vším je mnoho cest, slepých ulic, koukání „doblba“, také zalézání do jeskyně či výstupy na vrchol. Ale: když dělám cokoli nového, když se na něco chystám, dávám si i dnes otázku: udělala bych to „jen tak“? Pokud se srdce zachvěje, vím, že to půjde a hmota se poddá. To je mé učarování.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy? Jakou lekcí se představíte účastníkům JógaDnes konference a na co se mohou těšit?

Svým lekcím říkám Jóga. Je to jóga jemná, ale také umí krásně zatopit, je to jóga tvořivá, hodně mísím i s dalšími zkušenostmi, s tím, co se děje daný den, co potkám cestou na lekci, jakou knihu právě čtu, jaké mám puzení ke sdělení, jaká je konstelace hvězd účastníků lekce – rozuměj nálada v sále. Je to moje pestré pojetí všeho a ničeho. Baví mě vnímání kontrastů a přes ně jít do celistvosti, alespoň na chvíli zachytit ladnost, lehkost, krásu. Moje lekce na konferenci nese název Harmonie protikladů. Ale je to ještě daleko, takže nevím, jaký příběh budu vyprávět z edice jako Šeherezáda.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Ano. Můj život má větší Tok, je širší řekou s bohatým životem uvnitř, zvládám s menším či větším úsilím občasné vypouštění jedů do řeky, jako každý z nás. Mám Dech, a to je úžasný vítr do vln a pomocník pro prohloubení víry.

Jak jste se dostala k vedení lekcí jógy a co vám učení nejvíce přináší?

Sama se učím ráda a z toho vycházím, když učím: chci, aby lidé na mých lekcích byli zvědaví, bavilo je to a zároveň přinášelo klid, větší sílu a chuť zkoumat: mám radost, když se to podaří. Líbí se mi brouzdat se fantazií, obohatit, okořenit a pak přivést k jednoduché ásaně a plnému prožitku v ní. To jsem zjistila zkušeností a experimentem na sobě, a tak to dávám dál.

Jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci?

Nedávno jsem se bavila s jednou ženou, přišla prvně na moji lekci partnerské jógy, a ptala jsem se jí, jestli má nějaké zkušenosti s jógou – odpověděla: „Ano, byla jsem asi třikrát na lekci a bylo to pořád stejné, tak už si cvičím sama doma.“ Buď je jóga skutečně takto jednoduchá a děláme z ní vědu, nebo kloužeme po povrchu a nechceme do hloubek, protože to je nějaká práce? Mluvím ze svých zkušeností: jóga pomáhá najít v sobě zdroj klidu, jednoduchosti a lásky, ten zdroj vyživit pro čas i nečas ve vnějším světě, to je dovednost, užitečnost, umění proměnit.

Máte nějaké osobní poselství pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Přijďte! Není co ztratit, maximálně iluze. Když přijde někdo nový na lekci, tak mu říkám, že mu závidím to Poprvé, a sobě přeju, ať mu to nepokazím...

 

Děkujeme za rozhovor!

S Irenou si můžete zacvičit na pražské Weleda Jóga DNES Konferenci, která se koná 21.10.2017

Přihlášky ZDE

 

  • rozhovor připravila Pavla Maříková
  • foto: archiv Ireny Kubicové

Objednat předplatné