BLESKOVĚ
Životní styl 19. 11. 2014 PDF Tisk

Jógový životní styl

V porovnání s Indii se život v našich geografických a kulturních podmínkách trochu liší. V Indii začíná život brzy ráno, kdy často slyšíte zpěv manter.  

Jógový životní styl

V porovnání s Indii se život v našich geografických a kulturních podmínkách trochu liší. V Indii začíná život brzy ráno, kdy často slyšíte zpěv manter, jste-li v blízkosti obydlí (jakýchkoliv), vidíte lidi, jak provádějí rituály a modlitby pro náklonnost hinduistických bohů. Je moc pěkné pozorovat, jak v Indii začíná ráno. Vstávání před úsvitem naplní velkou silou energie, která v tuto dobu panuje. V době, kdy je příroda v tichu, je vhodný čas na meditaci a jógovou praxi, která nemusí trvat 2 hodiny, ale stačí 20–30 minut, jako pravidelný rituál. V tom tkví podstata jógového životního stylu. Vědomost, která se projeví v každé činnosti celého dne, je jóga. Je-li třeba, jóga nabízí množství očistných technik, které se dají praktikovat každé ráno, nebo si připravit plán například pro období úplňku, kdy příroda je nakloněna k odlehčení a uvolnění.

Snídaně by měla být lehká, ale je to základní zdroj energie pro celý den, a tak by měla být kvalitní, především složená z kvalitního cukru, bílkoviny a vlákniny, aby se cukr rychle neuvolnil do krve a nekolísala hladina cukru v krvi. Oběd je velký a jsou zastoupeny opět všechny složky (sacharid – zelenina, luštěnina, rýže; bílkovina – kvalitní luštěnina, sója, panýr; olej – semínka, máslo ghí, bobule... tuk). V poledne je slunce silné a tak analogicky solární centrum člověka, kde ágní oheň může v tuto chvíli dobře pracovat. Využít všechny vstupující komponenty a načerpat z nich co nejvíce živin pro fungování ve zbytku dne. Jste-li v podmínkách Indie, kolem 22. hodiny jdete spát. Buď si dáte ještě večeři, která by měla být lehká, nebo ji vynecháte. K večeři se doporučuje polévka v mnoha variantách a možnostem se meze nekladou.

V noci načerpáte sílu. Tělo zregeneruje, ale jedná se pouze o odpočinek. Proto ájurvéda a jóga říkají, že nemusíte spát 7–8 hodin, ale můžete spát klidně méně. Kolem 5–6 hodin a pro energii vám to stačí, když ovšem máte kvalitní jógový pohyb, vhodnou stravu. Doplnit energii můžete vždy pránájámou, nebo aktivním jógovým spánkem (jóga nidra), který je dokonalou hlubokou regenerací organismu. Žádná jógová relaxace by neměla být spánkem. To je pouze odpočinek. Relaxace je vždy aktivní stav mysli, která vede k meditaci a tím pádem k hluboké vědomé obnově energie. 

 

Již 6.3.2015 vyjde jógově cestopisná kniha Jóga, dýchání a meditace aneb Ztracen a nalezen v Indii plná zážitků z Indie a současně průvodce ranní praxí jógy a pránájámy.

  • autor: Václav Krejčík
  • www.vaclavkrejcik.cz
  • zdroj fotky: Václav Krejčík 

Objednat předplatné