O životě 29. 02. 2024 PDF Tisk

Jógový balanc i mimo podložku

Být v nepohodě a žít v nerovnováze je pro náš život frustrující a únavné. Pokud se právě nacházíte v diskomfortní zóně svého života, věřte, že existují nenásilné způsoby, jak svůj život opět vrátit do rovnováhy a pohody.

Jógový balanc i mimo podložku

Existuje mnoho způsobů, jak najít tento druh rovnováhy na své jógové podložce – mnoho triků, kterými lze vehnat rovnováhu do všech ásan, počínaje pozicí stromu, přes bojovníky, stojem na rukou konče. Protože síla a technika mají hodně co dočinění s rovnováhou, je to hlavně otázka každodenní praxe a zároveň jakási ochota pracovat na každé ásaně, i navzdory tomu, že můžete spadnout. I pokročilý jogín sem tam zavrávorá, protože je to lidské. Důsledný trénink je proto tím nejdůležitějším pilířem.

A jakmile si tyto „triky“ nutné k nalezení rovnováhy zažijete na své podložce, brzy zjistíte, jak snadné je aplikovat je do každodenního života. A jaké triky to jsou?

  1. Dech

Prána a apána. Nádech a výdech. Dost často je nám stává, že se zkrátka zapomeneme nadechnout nebo vydechnout, což je při józe snad ten nejdůležitější element. V józe je nádech stejně důležitý jako výdech, ale co má tento dech společného s běžným životem?

Každý nádech by se měl rovnat stejně intenzivnímu výdechu. Dech se pak dá aplikovat v životě jako veličina, se kterou při nádechu přijímáme nové možnosti, a s výdechem se pak snažíme zbavit toho, na čem lpíme, a přitom již déle nepotřebujeme ve svém životě. Dejte si dostatek času na to zpomalit a soustředit se na to, jak dech zklidňuje váš nervový systém, jak se zkrátka celé tělo uvolňuje a odchází z něj veškeré napětí a vaše mysl se stává tichou a klidnou, soustředěnou plně na váš dech. Pokud je váš nervový systém již klidný a vy uvolnění, rovnováhu pak naleznete sami a přirozeně.

  1. Pohled

V józe se každý vhled do ásany nazývá drishti. Drishti se většinou používá k označení fyzického pohledu, nicméně je také používán k popisu vhledu vnitřního. Dost často se nám stává, že jsme za svůj život na své cestě soustředěni nebo rušeni příliš velkým množstvím věcí. Namísto toho, abychom se soustředili na cíl nebo to, co je skutečně důležité, jsme roztržití a věnujeme svou pozornost příliš mnoha věcem. Jsme chyceni v tom, co není skutečné, ztrácíme sami sebe a také svůj drive.

Někdy se nám může jevit náš život jako nerovnovážný, protože vkládáme příliš mnoho energie do věcí, které nám neslouží. Věci, které nejsou reálné a které nepodporují nás, naše cíle nebo lidi kolem nás. Takže stejně tak jako potřebujeme své soustředění k tomu, abychom na podložce drželi balanc, tak stejně tak to platí i mimo podložku. Pokud jste schopní vyčistit svou mysl natolik, abyste se soustředili na důležité věci, které jsou hodnotné pro váš život, pak budete schopni věnovat svou energii na ta správná místa. 

  1. Odvaha

Rovnováha je náročná, nehledě na to, kde a jak se ji snažíte uchopit. A jediný možný způsob, jak se ji naučit, je zkoušet ji. Kolik šancí promarníme, protože se neustále něčeho bojíme? Že spadneme? Co si o nás druzí pomyslí? A jak vlastně nedokonale vypadáme, když děláme něco, co neumíme na 100 %? A proto se mnohdy ani nerozhoupeme k tomu to zkusit. Lidé, kteří se toho strachu zbaví a zkouší nové věci, jsou právě těmi, kteří nalézají sílu a rovnováhu v tom se posouvat dál. Důležité je si říct, že nikdy nebudeme dokonalí, a pokud tento fakt přijmeme tady a teď, budeme již nyní žít lépe. Můžeme tedy pokročit v tom, zda se rozhodneme zkoušet, či dáme přednost strachu, že můžeme zkrátka někdy upadnout, a pokud upadneme? Pak se tomu můžeme zasmát a říct si, že i pád na zem je krokem kupředu.

  1. Láska

A posledním klíčem k tomu, aby naše rovnováha byla takříkajíc kompletní, je ingredience, kterou se na svých lekcích jógy asi učit nebudete. Nicméně je to ingredience velice důležitá, a tou je láska. Jedná se o výjimečnou ingredienci, která jako snad jediná v životě nenachází balanc ve svém protikladu. Láska roste a roste bez ohledu na to, že by musela být vyvažována protikladným sentimentem.

Nepotřebujete poznat nenávist, abyste se naučili milovat. Stejně tak cítit mnoho lásky neznamená, že jste v nerovnováze. Naopak zažívat skvělou lásku je ten pravý rovnovážný stav. Láska z nás dělá ty, kým jsme. A pokud lásku necítíme, znamená to, že nějaká část nás samotných či něco v našem životě potřebuje více soucitu, vášně či pozornosti. Kdykoliv máte pocit, že trpíte, udělejte vy sami nějaký dobrý skutek. Je to stejné jako práce na podložce. Musíme pracovat tvrdě, musíme dýchat a musíme se naučit nebát se selhat.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné