Cestování 20. 02. 2014 PDF Tisk

Jógové postřehy z Austrálie

Rozhodnutí odjet na delší čas mimo Česko je velkou odvahou. Autor Jóga Dnes Ladislav Pokorný před pár lety uskutečnil výlet do Austrálie a Jóga Dnes přináší zprávy o tom, jaké to bylo. 

Jógové postřehy z Austrálie

Na začátku února (před několika let, pozn. redakce) jsme společně s manželkou vyrazili do daleké Austrálie. Vedla nás k tomu velká příležitost, jelikož část rodiny mé ženy tam již skoro dva roky žije a tudíž nám odpadla řada starostí s ubytováním a jinými věcmi. Cílem naší cesty bylo Sydney, lépe řečeno jeho okrajová a velmi pohodová část Manly, kde rodina žije. Nebudu zde zmiňovat odložený let z Prahy a jiné počáteční nepříjemnosti a rovnou začnu příletem do Sydney.

   Při příletu nás uvítalo zataženo s deštěm, což nás po nekonečném letu moc nepotěšilo, ale po vystoupení z letadla jsme museli konstatovat, že teplota je mnohem příjemnější než u nás v Praze. Bylo okolo osmé ráno místního času, což pro nás znamenalo zapřít desetihodinový časový posun a dělat, že jsme vlastně svěží a normálně vydržet až do večera, abychom se s tím co nejrychleji srovnali. Musím přiznat, že já jsem vydržel pouze do páté hodiny odpolední a to ještě s velkým sebezapřením.

   Manly je velmi malebná část, kde je spousta zeleně, žádné výškové budovy a hlavně pláže a pohoda. Všude je blízko. Do obchodů, restaurací, klubů, prostě všude. Jelikož cvičím jógu, zajímalo mě, zda v Manly mají nějaké studio, kam bychom si se ženou mohli jít zacvičit. Snad hned při první procházce po městečku jsme zahlédli dvě centra jógy. Zajímalo nás, jaká jóga se tam praktikuje a jakou má úroveň. Prozatím jsme si vzali informační letáčky a rozvrh, které měli před vchody do center. Po jejich bližším prostudování jsem s potěšením zjistil, že se v obou centrech praktikuje moje oblíbená Ashtanga jóga.

   Po několika dnech aklimatizace jsme se ženou konečně vyrazili na cvičení. Přišli jsme do skromného, ale útulného studia, kde nás přivítala milá paní recepční. Zaplatili jsme si lekci a šli počkat před sál, než skončí lekce před námi. Při čekání mě překvapila jedna věc. Ačkoli nás tam mohlo čekat kolem patnácti, lidé byli potichu a jen mlčky čekali na svou lekci. Věc u nás naprosto nevídaná. Hned jsem si vzpomněl na to, jak u nás lidé před hodinou dosti nahlas klábosí, smějí se a vůbec nerespektují to, že ruší skupinu těch, kteří právě dokončují lekci před nimi.

   Konečně jsme vstoupili do nevelkého sálu, rozložili podložky a čekali na instrukce sympatického asi padesátiletého lektora. Celá lekce byla dynamická a velmi pěkně koncipována. Sam, jak se lektor jmenoval, vedl lekci velmi profesionálně a často chodil mezi cvičící, aby opravil chyby v ásanách. Pro mě bylo velmi příjemné být opravován a pocítit tak někdy úplně nový pocit v pozicích. Při první lekci u Sama jsme spolu se ženou vypotili litry potu, ale ten pocit po lekci byl fantastický. Byli jsme nadšeni. Na Samovy lekce jsme začali chodit pravidelněji. Lidé nás tam vždycky příjemně překvapili. Byli milí, uvolnění, odhodlaní a hlavně disciplinovaní. Ani jednou nikdo nepřišel byť o minutu později a nikdy nikdo neodešel dřív. Byla tam taková zvláštní úcta jednoho k druhému, k józe, k lektorovi. Nic dogmatického. Bylo to přirozené a nenucené. My se musíme v tomto směru ještě hodně učit. U nás je běžné, že deset minut po začátku hodiny se ještě otevřou dveře a někdo vpadne do rozjeté lekce. Nemám to rád a ostatně ani ostatní cvičící nejsou nadšeni. Je to prostě nezdvořilé a rušivé.

   Byli jsme si zacvičit i v jiném centru jógy, kde se cvičila ashtanga jóga s příchutí iyeangar a tibetské jógy. Cvičila tam velice příjemná lektorka, která byla v pokročilém stádiu těhotenství. I když se velmi šetřila, bylo vidět, že opravdu umí. Opět tam byla inspirující energie a profesionalita. Lekce byla vedena v tradičním duchu a na konci jsme krátce pomeditovali a zazpívali známou mantru óm. Musím se přiznat, že to byla skutečná síla v podobě nabíjejících vibrací ze společného zpěvu této mantry. Velmi rád na to vzpomínám, stejně jako na celý pobyt v Austrálii. Bylo to krásné a inspirující. Co se týče jógy, tak jsem velice rád, že jsem mohl cvičit pod opravdovými profesionály, kteří mi dali ochutnat nových vnitřních i fyzických pocitů. Také mi pomohli posílit mé přesvědčení, že jóga je ve své nejhlubší podstatě jen jedna, a že nezáleží na tom, jak jí nazýváme. Mnohem důležitější je to, jak k ní přistupujeme a co si z ní dokážeme vzít. Každému může nabídnout přesně to, co potřebuje a hledá. Právě toto a mnohem víc jsem si v Austrálii uvědomil. Uvědomil jsem si, že jóga je o nás samých.

 

znáte z Get in Balance

 

Ladislav Pokorný

zdroj foto: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné