BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 06. 10. 2017 PDF Tisk

Jógou se otevírá krásná cesta

„Pokud o józe člověk přemýšlí, jednou na lekci stejně přijde, ať je to z jakéhokoliv důvodu. Věřím, že všechno přijde v pravý čas...“

Jógou se otevírá krásná cesta

Minimedailonek

Jméno: Petra Záveská Duspivová

Věk: 35

Znamení zvěrokruhu: Beran

Specializace v józe: vinyasa jóga, power jóga, jemná jóga, dance jóga, jóga pro těhotné

Oblíbený jógový guru/duchovní učitel: Život sám, ale jestli vás zajímají jména, tady jsou. Mému srdci je velmi blízko jógové pojetí Shivy Rea. A přestože nejsem jogín pravidelně praktikující aštanga jógu, tak setkání s Manju Joisem bylo pro mě v některých věcech zásadní a věřím, že ještě bude – hlavně je to radost.

  

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl? 

Teď už je to životní styl. Nějakou dobu to bylo pouze cvičení, ale dříve nebo později chcete vědět víc, přichází na řadu filosofie, stále zkoumáte, bádáte, objevujete. Je to krásné.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Jógová cesta to stále je. Věřím, že nekončí. Na józe mi učarovalo, že se pořád máte co učit. Věřím, že je to láska na celý život. Hledala jsem kompenzaci k dalším sportovním aktivitám a našla mnohem víc.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy? Jakou lekcí se představíte účastníkům JógaDnes konference a na co se mohou těšit?

Vedu různé lekce jógy, vycházím z potřeb lidí, svých klientů. Někdo má rád dynamiku, plynutí na vlně dechu, někdo zase více jemnost, relaxaci. Hraju si s jógou, aby to bavilo mě a zároveň klienty. Na JógaDnes konferenci budu mít lekci vinyasy za doprovodu živé kytary. Je to pro mě výjimečné spojení, jógy a živé muziky. Jde o takovou jógovomuzikální terapii. Vážím si pozvání na konferenci a zároveň si vážím toho, že do toho se mnou můj manžel, který bude hrát na kytaru, zase jde. Je to radost! Věřím, že ho to baví, baví to mě, a snad to bude bavit i návštěvníky JógaDnes konference.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Změnil, ale v tom dobrém slova smyslu. Jsem za to ráda!

Jak jste se dostala k vedení lekcí jógy a co vám učení nejvíce přináší?

Vedení lekcí se spíše dostalo ke mně. Za chvíli jich bylo tolik, že již pár let je můj koníček moje práce. Je radost dělat něco, co vás baví a co má smysl. Vedení lekcí mě nesmírně obohacuje ve všech směrech.

Jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci?

Věřím, že velký. Pro někoho to může být až záchrana, a to jak v práci se svým tělem, tak v chování k sobě, přírodě, celé společnosti.

Máte nějaké osobní poselství pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Pokud o józe člověk přemýšlí, jednou na lekci stejně přijde, ať je to z jakéhokoliv důvodu. Věřím, že všechno přijde v pravý čas. No a pak už je to jen na nich. Otevírá se krásná cesta, buďte trpěliví, vnímejte potřeby svého těla, dýchejte a radujte se.

 

Děkujeme za rozhovor!

Na Petru se můžete těšit na pražské Weleda Jóga DNES Konferenci, která se koná 21.10.2017!

foto: Archiv Petry Z. D.

-jd-

Objednat předplatné