Pozvánka na cvičení 29. 11. 2016 PDF Tisk

Jogalíni a Jogalínky

Naše tělo je jako hudební nástroj. Buď na něj hrajeme dobře a pak nám výborně slouží nebo ne a bojujeme s ním. Stejně tak jako mistr se na hudební nástroj musí naučit hrát, tak i my jsme postaveni před daný úkol, chceme-li být svým mistrem.

Jogalíni a Jogalínky

Nejvhodnější dobou učení je dětství. A kdo je v něm pro nás naším dirigentem? Přeci rodiče. Těm důvěřujeme a ti nás provází životem od prvních krůčků.

Ovládat a zvládat své tělo naučí naše děti jóga. Pokud si myslíte, že nelze jógu cvičit s dětmi od 2 let, velice se mýlíte. Jistě, vyžadují při lekcích mnoho počátečního úsilí, komunikaci, kontaktu a nápaditosti, ale s chutí se dá zvládnout i zdánlivě nezvladatelné. Dětem pomohou na cestě sebeobjevování jejich rodiče, kteří s nimi cvičí, stejně tak i kamarádi. Cvičení Jogalínů a Jogalínek vyžaduje rychlost, kterou střídají s klidem. Zároveň je učí udržet pozornost. A nejen to, hravou formou se malými krůčky učí pohybu a ásanám. Když ztratí pozornost, nutně musí následovat lektorem řízený zlom ve vedení hodiny a to nahrazení cvičení tancem, boucháním do tibetské mísy, foukáním do dlaní či podniknutí jiných činností. Lektor musí být vynalézavý. Jako dobrý zdroj řešení ztráty pozornosti bývá foukání do svíčky. Při něm si Jogalínci posilují plíce. Rodiče působí jako spolucvičenci, kamarádi a hlavně jako vzor. Je jasné, že maminky nebo tatínkové, kteří se odmítají hýbat, přenášejí své chování na vlastní ratolesti. Se zklamáním odcházejí z hodin s nenaplněným očekáváním, že dítě bude cvičit samo. Naopak rodiče, kteří věnují svým potomkům zpočátku ohromné množství energie, za pár hodin zjistí, že jejich investice se vyplatila a přináší všem radost. Jogalínci začnou sami provádět cviky se zájmem a radostí. Vzájemné masáže v hodině navodí příjemnou atmosféru a aromaoleje provoní celý zbytek dne v myslích dětí, které s nadšením předvádějí zbytku rodiny své umění.

Vložená energie s láskou a trpělivostí přinese ovoce mladé generaci, která možná časem na ni zapomene. Ale v podvědomí zůstanou pozitivní zážitky a co my víme, třeba z těch našich Jogalínů a Jogalínek nakonec budou Joganáti. Inspirujte své děti a věnujte jim energii a pozornost.

 

  • Autor článku Mgr.  Andrea Limberská, Centrum výživy a pohybu
  • Foto: pořízeno autorem v Centru jógy Malaya

Objednat předplatné