Symboly a rituály 30. 08. 2023 PDF Tisk

Jóga za úplňku a superúplněk

Dne 31.8.2023 bude skutečný superúplněk. Druhý srpnový úplněk nastává ve čtvrtek 31.8.2023 ve 3:35 SELČ. Během tohoto dne bude Měsíc v perigeu, což je nejbližší bod k Zemi na své dráze. A co cvičení jógy a úplněk?

Jóga za úplňku a superúplněk

Cvičení jógy za úplňku může být zajímavý zážitek, protože někteří lidé věří, že to může posílit spojení s přírodou. Nicméně, neexistuje jednotný názor ohledně toho, zda má cvičení jógy za úplňku nějaký významný vliv na praxi jógy. Některé styly jógy tvrdí, že fyzická praxe ásan za úplňku není vhodná a je vhodné šetřit energii pro pránájámu a meditaci. Jiné styly toto doporučení neuznávají. Záleží na osobních preferencích a přesvědčeních.

Vyberte si vhodné místo.

Najděte klidné místo venku, kde budete mít výhled na úplněk, nebo si vytvořte příjemnou atmosféru uvnitř s tlumeným osvětlením.

Zahřejte se.

Začněte jemným zahřátím těla, například lehkým protáhnutím, krátkou meditací nebo několika hlubokými nádechy.

Cvičte jógovou sestavu.

Vyberte si svou oblíbenou sérii jógy nebo ásan, které jsou vhodné pro večerní cvičení a soustřeďte se na plynulé pohyby spojené s dechem.

Meditujte.

Po fyzickém cvičení se posaďte v pohodlné pozici a proveďte krátkou meditaci. Zaměřte se na úplněk a jeho energii, nechte myšlenky volně plynout.

Poděkujte a relaxujte.

Po skončení jógy za úplňku poděkujte sami sobě za čas, který jste věnovali svému tělu a mysli. Poděkujte i Luně, která pomáhá odejít všemu, co již není třeba. Otevírá cestu k novému. Nechte si dostatek času na odpočinek a pohodový večer.

Pamatujte, že jóga je individuální a měli byste naslouchat svému tělu. Pokud cítíte, že chcete jen “spočinout” - spočiňte. Pokud cítíte, že chcete být aktivní, buďte aktivní… je to jen o vás.

SUPERMOON

Dne 31.8.2023 bude skutečný superúplněk. Druhý srpnový úplněk nastává ve čtvrtek 31.8.2023 ve 3:35 SELČ. 

Během tohoto dne bude Měsíc v perigeu, což je nejbližší bod k Zemi na své dráze. Tím pádem bude Měsíc vypadat větší a světlejší než běžné úplňky. Tento jev bude atraktivní pro pozorovatele noční oblohy a poskytne skvělou příležitost k fotografování a obdivování Měsíce ve své plné kráse.

1. Superúplněk: Superúplněk nastává, když je Měsíc v době svého úplňku nejbližší Zemi na své dráze. To znamená, že Měsíc je jasnější a větší než obvykle.

2. Blue moon: Termín "blue moon" se nevztahuje k barvě Měsíce, nýbrž k vzácnému jevu, kdy v jednom kalendářním měsíci nastávají dvě úplňky. Tento jev se nazývá blue moon, protože se jedná o vzácný jev, podobně jako "once in a blue moon" - např. jednou za uherský rok - tedy, že druhý úplněk je dvakrát za měsíc vzácnost.

3. Úplněk: Úplněk je fáze Měsíce, kdy je jeho povrch osvětlený sluncem zcela a je tedy viditelný v plné kráse.

Takže blue supermoon je jev, kdy dojde k kombinaci všech tří faktorů: superúplněk, blue moon a úplněk. Tento jev je poměrně vzácný a může být považován za zvlášť atraktivní pro pozorovatele noční oblohy.

-jd-

  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné