Životní styl 25. 06. 2023 PDF Tisk

Jóga vážně není „jen“ móda!

Doby, kdy byla jóga vyloženě módní záležitostí, a to převážně díky celebritám, které s ní začínaly, jsou pryč a stal se z ní skutečně životní styl mnohých z nás.

Jóga vážně není „jen“ móda!

Časy, kdy Madonna přišla s tím, že pověsila fitness na hřebík a místo toho našla zalíbení v józe, znamenaly doslova „jógové“ šílenství. Všichni chtěli cvičit jógu, ale důvod měli jediný, chtěli být jako Madonna.

Ty časy jsou naneštěstí pryč, ale buďme upřímní, józe to vůbec nevadí. Jako fyzická a hlavně mentální aktivita si i tak podmanila doslova celý svět a její popularita neustále roste!

Jóga je způsob života
Rozšiřuje se nad rámec lekcí i samotného cvičení, a zasahuje do všech aspektů života. Jógový životní styl je velmi prospěšný pro nás i svět okolo. Pokud v dnešní době ekologické krize složíme všichni přísahu, že provedeme několik změn, a přijmeme životní styl jógy, můžeme udělat ze světa lepší místo. A to vážně. 

„Jóga je životní styl, není to jen pouhý druh cvičení, díky kterému budete fit a zdraví. Je to věda, která rozvíjí nekonečné potenciály naší mysli a duše.“ Anamika Mishra

Staroindický přístup k józe se velmi lišil od toho, jak ho vnímáme my dnes. Jóga nebyla jen součástí života – byl to způsob života. Neskončila sezením, ale formovala každodenní život. Ásany a dechová cvičení byly jen jednou částí této cesty.

Pokud se někdo pro tento styl života rozhodl, znamenalo to nejen cvičení, ale také studium a hluboké pochopení jogínské filozofie, vytváření „dobré“ karmy, vyladění čaker, laskavost vůči ostatním, uvědomění si našeho prostředí a vděčnost za vše, co máme. Tento životní styl je velmi přínosný pro naši vlastní fyzickou, duševní, emoční a duchovní pohodu, protože nám pomáhá být lepšími lidmi.

S láskou k planetě
Je také ohleduplný vůči planetě. V důsledku současných podmínek, za kterých se mění nejen klima, ale celé prostředí, kde žijeme, nám přijetí životního stylu jógy může pomoci udělat ze světa lepší místo a hlavně vidět ten rozdíl.

Jednoduše řečeno, osvojení si „jógového“ životního stylu znamená snažit se žít podobně jako žili staroindičtí jogíni. Je to závazek, který dáváme sami sobě, pochopení toho, kde jako lidé stojíme v étosu tohoto světa, našeho vztahu s ostatními druhy a celou planetou.

Změna vědomí
Tento životní styl znamená vědomý posun ve způsobu života a pohledu na něj. To celkově vede k lepšímu fyzickému zdraví, tj. ke snížení rizika nemocí, zpomalení stárnutí a schopnosti udržet jakékoliv aktuální onemocnění pod kontrolou. Navíc se nezmění jen „fyzično“, ale obrat k lepšímu zaznamenává i duševní zdraví a naše perspektiva.

    Jóga je dar, ze kterého lze čerpat nekonečně mnoho benefitů, jež možná nebudou zcela stejné jako před pěti tisíci lety, ale i tak mohou naše každodenní bytí ovlivnit tím příjemným a správným směrem. Několik malých změn může znamenat obrovský rozdíl v našich životech.

    • autor: Valentina Lebová
    • foto: Shutterstock.com

    Objednat předplatné