Power jóga 21. 01. 2019 PDF Tisk

Jóga v pohodlí domova – inspirace do začátku

Jóga je dobrá pro vaše tělo, mysl a duši. Je to kompletní fyzický i mentální trénink. Pokud jste úplný začátečník, který chce začít s jógou, můžete se přihlásit do nedalekého jóga studia nebo klidně začít doma. Nebude vás to nic stát a benefity, které díky józe získáte, vám již nikdo nevezme.

Jóga v pohodlí domova – inspirace do začátku

Nejdůležitější je začít. Zkuste na sebe nebýt příliš tvrdí, ale naopak to berte s lehkostí, naslouchejte svému tělu a cvičte tak, abyste si neublížili. Když sami sebe budete poslouchat, tělo vás navede, kam můžete, a kde naopak ještě být nemáte. Nepotřebujete skoro nic, snad jen kvalitní podložku, která neklouže a na které si vytvoříte pro své denní rituály dokonalé místo. Čas sami pro sebe. Až se s jógou sžijete, pak sami zjistíte, zda je čas na to investovat do ostatních pomůcek, jakými jsou: bloček, pásek, jógové kolečko a hudba či nové jógové legíny. Abyste zkrátka měli vše, co bude váš komfort jógy zvyšovat.

V okamžiku, kdy dosáhnete nějaké úrovně, si uvědomíte, jak skvělé je do sebe investovat. Ne materiálně, ale tím, co si za peníze rozhodně nekoupíte – čas, píli a vůli nevzdat to ani v okamžiku, kdy vám něco nepůjde. Protože je dobré, když vás přeci jen někdo vede, zkuste zabrouzdat na Youtube a podívat se, jaká videa jsou vám blízká. Najděte si učitele, který vám bude vyhovovat, a s ním prohlubujte své znalosti.

Praxe doma je plná klidu a pohody. Čas pro vás, pro vaše fyzické a mentální zdraví a dobrý pocit ze sebe sama. Aktivita, která vám přinese spousty výhod, a to možná dříve, než si dovedete představit. Nesnažte se vyhnout či zkrátit relaxaci, čas strávený v šavásaně je stejně důležitý jako v jakékoliv jiné ásaně.

Pokud si stále nejste jistí, jak správně relaxovat a co vlastně dělat, zkuste na to jít od lesa. Posaďte se a meditujte, užívejte si momentální pocit klidu, nebo zkuste jóga nidru, jógový spánek.

Až uplyne nějaký čas, navštivte nějakou lekci v jóga studiu, abyste si ověřili, jak na tom jste, a také zkusili cvičit za přítomnosti jiných lidí. Pokud vám ale jóga doma vyhovuje, není nic proti ničemu u ní setrvat. U jógy není důležité, kde cvičíte, důležitá je pravidelnost a vytrvalost nepřestat.

A jak tedy s praxí doma začít?

  1. Kupte si podložku a pomůcky, které vám váš začátek mohou usnadnit. Jednou z nejlepších věcí na józe je fakt, že skutečně nepotřebujete mnoho, abyste s ní mohli začít. Kvalitní podložka, pásek či bloček do začátku úplně postačí.
  2. Utvořte si prostor. Pokud je to jen trochu možné, najděte si klidné místo, kde bude dostatek prostoru pro vaši praxi. Doladit jej můžete svíčkami, vůněmi či inspirujícím obrázkem.
  3. Naplánujte si čas, kdy budete pravidelně cvičit, a zkuste ho dodržet. Jste ranní ptáče, nebo spíše sova, která vydrží vzhůru opravdu dlouho? Nebo jste schopni zacvičit si o obědové pauze? Rozhodněte se pro to, co je pro vás osobně to nejlepší.
  4. Buďte ostražití. Naučte se vnímat své hranice. Vyhněte se bolesti a vehemenci. Nepohodlí není o józe, ale spíše o egu dostat se někam, kde ještě není naše místo. Zkuste se zastavit, pozici prodýchat a vyčkat, jak vaše tělo bude reagovat.
  5. Promyslete si dopředu vizi své lekce. Naplánovat si, jak vaše lekce bude vypadat, jak bude dlouhá a jakým ásanám se budete věnovat, případně podle jakého videa chcete cvičit, je důležité, aby vás při samotné praxi nic nerušilo. Pak už jen usedněte na svoji podložku a můžete bezstarostně začít.
  6. Nebuďte vážní. Zkuste do své praxe vnést trochu legrace. Užívejte si každou ásanu, ve které budete. Co si takhle pustit svou oblíbenou hudbu či přizvat na lekci pár přátel?
  7. Poslouchejte své tělo. Pokud cvičíte doma podle on-line videí, zkuste jednou týdně cvičit podle sebe. Posaďte se na podložku a začněte naslouchat svému tělu. Dělejte věci po svém, v tempu, které si vy sami určíte, a cvičte ásany, které cvičit chcete. Pokaždé, když se rozhodnete vyladit své ásany, a necháte své tělo, raději než svou mysl, aby vás vedlo, následujete cestu, které se říká jóga.
  8. Meditace a pránájáma. Domácí praxe je skvělá příležitost, jak v klidu proniknout do tajů meditace a dechových technik, které jsou pro jógu jako takovou velice důležité. Pouhých pět minut z vaší lekce věnovaných řízenému dechu vás zanechá soustředěné a zrelaxované.

Jóga doma má spousty výhod. Můžete cvičit každý den a čas i náplň lekce plně přizpůsobit svému momentálnímu já – psychickým, fyzickým i emočním potřebám.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné