BLESKOVĚ
Cestování 02. 07. 2014 PDF Tisk

Jóga v holandském Utrechtu

Lidé, kteří mají rádi jógu, jsou zpravidla také duší cestovatelé. Vydejte se na průzkum....

Jóga v holandském Utrechtu

Yoga for everybody and every body

Lidé, kteří mají rádi jógu, jsou zpravidla také duší cestovatelé. A tak se za jógou nebo s jógou začnou brzy vydávat na cesty. Má poslední cesta mě zavedla do holandského Utrechtu na teacher training s americkou lektorkou prána flow jógy – Coral Brown. Nakonec jsem ale o rozhovor požádala jinou ženu, také jogínku, jménem Brown, též Američanku – zakladatelku známého utrechtského studia Yogamoves Hilary Brown.

Na setkání přijela, jak už patří k holandskému bontonu, samozřejmě na kole a na venkovní terase kavárny mi v listopadovém chladu vyprávěla o jógové komunitě v Holandsku, spirituálních šálách a práci se začátečníky. Popíjely jsme u toho velkou americkou kávu s mlékem, která tu rozhodně není jogínům zakázána. Hilary Brown totiž jógu nedémonizuje. Ve své práci se snaží ukázat, že jóga je tu zkrátka pro všechny.

Když jste před šestnácti lety přijela do Holandska, jaká tu byla jógová komunita a jak se vám podařilo založit Yogamoves?

Ani se tomu nedalo říkat komunita. Potom, co jsem sama prošla teacher trainingem v Iyengar Institute v Amsterdamu, jsem se snažila zorientovat. Vyhledávala jsem různé typy jógových hodin, ale pořád se mi nedařilo objevit tu opravdu intenzivní jógový trénink. V Utrechtu bylo tehdy jen jedno klasické jógové studio založené na hathajóze. Nakonec jsem si pronajala prostor a začala sama vést energetické hodiny, na kterých se lidé zapotili. Pomalu začali se zájmem přicházet mladí lidé, až jsem musela najít nový větší prostor. Všechno šlo tak nějak organicky, krok za krokem. Byl to asi ten správný čas, kdy lidé něco takového potřebovali.

Myslíte, že při rozjíždění studia hrálo roli, že pocházíte z Ameriky?

Myslím, že z Ameriky v sobě nosím určitý smysl pro sdílení a otevřenost. Nebojím se riskovat. Nemám ráda soutěž, ale snažím se vše dělat co nejlépe a ono se vždy ukáže, jestli to stačí.

Jaká je jógová komunita teď? Je jóga v Holandsku populární?

Amsterdam má opravdu vibrující jogínskou komunitu. Bohužel ale také hodně soutěživou a konkurenční. Je tu pár velkých studií a moře malých. Všichni soupeří o klienty a o svou pozici. Utrecht je oproti Amsterdamu menší. Má víc holandskou, patriotskou atmosféru. Všichni tu jezdí na kole, všude dojdete pěšky. Je tu relativně zdravé ovzduší a lidé se zajímají o zdravý životní styl. Určitě teď cítím vlnu jógové exploze. Přichází mnoho učitelů, vzniká hodně studií, na hodiny chodí čím dál více lidí různého věku i profesí.

 Na vašem letáku jsem právě ocenila motto: Yoga is for everybody and every body, a vizuál, na kterém trojice lidí různého pohlaví i věku stojí v jógových pozicích na cestě mezi vzrostlými stromy.

To je hlavní poslání Yogamoves. Chceme, aby byla jóga pro lidi přístupná. Sama miluji práci se začátečníky a snažím se vracet stále k základům. Vybírám si takové učitele, kteří jsou otevření, učí s radostí a umí motivovat všechny. Na hodinách se opravdu setkávají lidé všech věkových kategorií obou pohlaví v naprosto rozdílné pokročilosti. Zároveň chceme jógu zapojit do běžného života.

Yogamoves zve také často učitele ze zahraničí. Pořádá kurzy jógy pro lektory. Jak tyto lektory vyhledáváte a vybíráte?

Na základě intuice a vztahů. Vybírám zkrátka to, co mám ráda. S některými lektory mám již řadu let přátelské vztahy. Často si lektoři vzájemně o Yogamoves řeknou a následně mě osloví.

Zvete mnoho lektorů právě z Ameriky…

Amerika je tak obrovská, že v ní najdete úplně všechno. Jsou tu špatní učitelé, ale také úžasní. Myslím, že úroveň v Utrechtu není ještě na tak vysoké úrovni, proto jsem ráda, když se mi podaří některé výrazné jogínské osobnosti pozvat.

Mluvila jste o soutěživosti a konkurenci. Jaké jsou další problémy, které u jógy cítíte?

Bohužel vidím i v jógovém světě spoustu ega. Někteří jogíni mnoho fyzicky cvičí, ale absolutně nepracují na své osobní psychologii, na strukturách svého ega. Je dobré si uvědomit, že ne každý, kdo cvičí jógu, musí být dobrý. Samotné cvičení z nás lepšího člověka neudělá. Myslím, že je opravdu důležité pracovat na sobě i po psychologické stránce, jinak se stane pouze to, že si své ego omotáme jakýmsi spirituálním šálem a jediné, co v sobě rozpoutáme, je spirituální materialismus, který ego naopak posílí. Samozřejmě je ale lepší zacvičit si hodinu jógy než jít do baru, a když to s jógou myslíte vážně, postupně se něco ve vás změní…


Markéta Faustová 

zdroj fotky: Samphotostock.cz  

Objednat předplatné