Archív textů JD vydání 30. 06. 2017 PDF Tisk

Jóga, sex a prána - to je podtéma nové letní Jógy DNES

Téma letního čísla našeho časopisu svádí obrazně i doslova. Konečně došlo na takové, které provokuje a současně láká všechny bez ohledu na věk, přesvědčení nebo třeba oblíbený styl jógy. Jóga je se sexualitou úzce spjata, protože obojí je především důkladným poznáním sebe sama, svých možností a niterných přání.

Jóga, sex a prána - to je podtéma nové letní Jógy DNES

Přístup jógy k sexu je přirozený, uvolněný a smyslný. Tantrická jóga jej může využívat k probuzení energie a spojení s partnerem přímo, ostatní směry se zaměřují spíše na jemnější práci s energií a konkrétně pak na péči o pánevní dno. Slova nejznámějšího lektora a propagátora jógy v Evropě André Van Lysebetha o tom, že ho nebaví sex s Evropankami, protože neumí používat pánevní dno, ovlivnila milostný život řady lidí – můj tedy každopádně a natrvalo. 

Jde tu však o víc. Jóga nás vede k péči o sebe i své okolí, k úctě a respektu. To jsou současně ingredience nezbytné pro všechny blízké vztahy, včetně těch intimních. Jednotlivé vrstvy vlastní osobnosti poznáváme postupně, učíme se o sobě samých i své roli mezi ostatními ve společenství, jako bychom odkrývali Májiny závoje. To nás činí vnímavější, laskavější a přístupnější. V sexuálním vtahu bytosti, které už prošly určitým vývojem a sebepoznáním, pak mohou společně dál růst, v dobrém se ovlivňovat navzájem a zažívat krásu opravdové intimity a sblížení.

Začátek cesty je přitom jednoduchý a může se odehrát na cvičební podložce při lekci jógy. Je to zážitek lásky k sobě samému a pocit sounáležitosti se vším živoucím okolo. První krok činíme skrze fyzické cvičení, rozvíjení ásan a vnímání vlastní tělesnosti. Úcta, kterou vyjádříme své tělesné schránce, nás dovede k tomu, že ani nikomu jinému nedovolíme se k ní chovat jinak. K tělu, a poté i k mysli, duši a srdci. Vyjádření úcty k sobě je současně cestou, jak se učit vyjadřovat úctu i dalším, je to cesta od sebelásky ke skutečné lásce. K otevřenému srdci, kterému je smyslnost, tedy vnímání všemi smysly a prožívání naplno, vlastní stejně jako tělu dýchání a mysli touha pro přesahu a naplnění.

Léto je plné slunečních paprsků, pohody, odpočinku. A i když je to spíše čas cestování, venkovních aktivit a dlouhých horkých dnů plných zážitků, zklidnění a protažení v jógových pozicích po ránu nebo k večeru může přijít vhod. Možná si čas najde i váš partner, zkuste ho nebo ji přesvědčit. A společně se vydejte za velkým dobrodružstvím, které začíná pozdravem slunci na jógové podložce a pak už nikdy nekončí. Namasté!

 

Nová letní Jóga DNES s neuvěřitelnými 132 stranami je k dostání na novinových stáncích a v trafikách po celé ČR.

VŠICHNI PŘEDPLATITELÉ MAJÍ PŘÍSTUP DO VIDEOTÉKY JÓGA VIRTUAL ZDARMA.

 

Objednat předplatné