Technika cvičení 08. 08. 2017 PDF Tisk

Jóga s pěnovým válcem

Myofasciální síť, základní struktura lidského těla, je závislá na hydrataci a pohybu. Síť je protkána smyslovými čidly, které vysílají informace pro mozek a tím umožňují hladký, harmonický a zdravý pohyb...

Jóga s pěnovým válcem

Dlouhé pěnové válce slouží jako pomůcka pro cvičení, při kterém dochází k intenzivnímu zpevnění středu těla, stejně jako výborné masáži svalového systému. Při zapojení pěnových válců do lekce jógy můžete zlepšit celkové držení a vnímání celého těla a navíc se stanou, stejně jako malé gumové míčky, výbornou jógovou pomůckou při péči o záda v rámci lekcí ­­– jóga pro zdravá záda. Péčí o chodidlo a povrchovou masáží těla pomocí pěnových válců a rollerů můžete pomoci tělu zbavit se neidentifikovatelných bolestí, jako jsou např. časté bolesti zad. Na mnohé bolesti nelze přijít, a tak možná poslední výzkumy myofasciální sítě mohou přinést částečné rozuzlení záhadných bolestí.

Myofasciální síť, základní struktura lidského těla, je závislá na hydrataci a pohybu. Dobře fungující fasciální síť uchovává energii a opět ji uvolňuje, pulsuje, vibruje stejně jako celý vesmír. Označení šestý smysl vypovídá o vyšší moudrosti našeho těla. Síť je protkána smyslovými čidly, které vysílají informace pro mozek (propriorecepce ­– signály ze svalů a kostí, kloubů, orgánů, kůže) a tím umožňují hladký, harmonický a zdravý pohyb. Na tomto základě dochází k mozkem řízenému pohybu za spoluúčasti vědomí. Fascie jsou pro mozek a optimální pohyb lidského těla parťák, který předává množství informací důležitých pro řízení pohybu. Proto např. nevysvětlené bolesti zad mohou mít svůj prapůvod právě v myofasciální síti, která vysílí mnoho signálů o svém stavu, a navozuje tak pocit bolesti, je-li v nedobrém stavu. Signály ohlašující bolest mění pohyby a vedou ke změně pohybových vzorců směrem k šetřícím pohybům. Začnete se vyhýbat pohybům, které vás bolí, a touto kompenzací přenastavíte i přirozenou schopnost těla „zdravě“ se hýbat.

Jednostranné zatěžování nebo nedostatek pohybu, či naopak velké přetěžování, vedou fascie k dehydrataci tkáně. Vazivová tkáň ztuhne, ztratí pružnost, a tím ztratí i schopnost využitelnosti – zátěže a regenerace. Fascie jsou složeny z vody, kolagenu a dalších sloučenin. Tyto složky tvoří řetězce, váčky a obaly a společně tvoří mřížkovitou strukturu, která umožňuje maximální tažnost, pružnost a délku tkáně. Je silná v tahu a kluzu. Fascie, jsou-li v dobrém stavu, po sobě kloužou. Dojde-li ke ztuhnutí, spojují se k sobě, jsou bez pohybu a signalizují bolest.

Lidé, kteří trpí problémy se zády, mají často nepružnou lumbální fascii (na zádech). Právě ona zbrzdí pohyb, protože je její funkce součásti posturální funkce (správné držení těla). Cíleným působením na ni, a především na chodidlo, můžete pozitivně ovlivnit bolesti v zádech. Trpí-li člověk problémy se zády způsobenými sedavým zaměstnáním, množstvím stresu nebo nevhodnými pohybovými stereotypy, může mít fasciální (jógový/dynamický) trénink velmi prospěšný účinek.

Ve specializovaných lekcích jógy lze pěnový válec i míček využít v podpoře regenerace pohybového systému.

 

Tip redakce JÓGA DNES na mini kurz Zdravá záda

V mini kurzu Zdravá záda se naučíte držet tělo, používat nohu a ruku jako základ jógové praxe, pracovat s vědomým dechem a budete inspirováni k domácí sestavě pro zdravá záda. V rámci minikurzu vyzkoušíte cvičení jógy s pěnovými válci pro intenzivní zpevnění středu těla a současně jeho uvolňující masáž.

 

Objednat předplatné